גרף (נתונים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ScientificGraphSpeedVsTime.jpeg

גרף הוא תרשים דו-ממדי המשמש להצגה חזותית של מידע מספרי. גרף הוא אמצעי אידאלי להמחשת מידע ספרתי מצטבר, ובמיוחד להשוואה חזותית בין סוגי מידע אחדים מסוג זה. כלי זה מבטיח קליטה נוחה ומהירה של המידע המוצג, והגדלת תשומת הלב המוענקת לו. בפרט מאפשר הגרף זיהוי מהיר של קשר בין הנתונים, של מגמת התפתחות הנתונים ושל חריגות ממגמה זו.

מערכת הצירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל מצוירים הגרפים במערכת צירים דו-ממדית, ובגרפים עתירי נתונים משמשת מערכת צירים תלת-ממדית. במרבית המקרים נחוץ ומוצג רק הרבע הימני העליון של מערכת הצירים, כלומר הרבע שבו המשתנה והפונקציה חיוביים. הציר האופקי הוא המשתנה (למשל הזמן), והציר האנכי הוא הפונקציה של משתנה זה.

כאשר בגרף שתי פונקציות שאינן נמדדות באותה יחידת מידה, ניתן להשתמש בשני צירים אנכיים, אחד בצד שמאל של הגרף והשני בימינו, ובכל אחד מהצירים לציין יחידת מידה אחרת. דוגמה: גרף המתאר את השתנות מכירת השמן והקמח במהלך השנה. הציר האופקי מייצג את חודשי השנה, ציר אנכי השמאלי מציין את כמות השמן (בליטרים) וציר אנכי ימני מציין את כמות הקמח (בק"ג). ציור שתי הפונקציות בגרף אחד מאפשר לגלות קשר בין מגמות המכירה של שני המוצרים.

בדרך כלל מוצג גרף בסקאלה לינארית, כלומר הציר האנכי גדל בצורה לינארית. כאשר הפונקציה גדלה בצורה תלולה, למשל בניסיון להציג את עליית המדד בישראל בעשור 1985-1975, עלול להיווצר צורך בסקאלה לוגריתמית. גרף ישר בסקאלה לוגריתמית פירושו גידול של הנתונים בטור גאומטרי. מידע המוצג בסקאלה לוגריתמית הוא המידע על גודלן של רעידות אדמה, המוצג כדרגה בסולם מגניטודה לפי מומנט. סולם זה מציג את גודלן של רעידות אדמה בסקאלה לוגריתמית (לפי בסיס 10), כלומר עוצמתה של רעידת אדמה שדרגתה 7 בסולם מגניטודה לפי מומנט גדולה פי 10 מזו של רעידת אדמה שדרגתה 6. ברור הצורך בסקאלה לוגריתמית במקרה זה, שהרי עוצמתה של רעידת האדמה החזקה ביותר שנמדדה (9.5 בסולם מגניטודה לפי מומנט) גדולה פי 1,600,000,000 מזו של הרעידה החלשה ביותר שניתן למדוד.

סוגי גרפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם סוגים שונים של גרפים:

  • גרף עמודות - גרף המתאר את החלוקה הפנימית בתוך נתון מסוים, כלומר הוא מציג שכיחויות.
  • דיאגרמת עוגה - גרף המראה את היחס בין החלקים לבין השלם ובינם לבין עצמם, כלומר את התפלגות השלם לחלקים היחסיים.
  • גרף רציף - גרף זה מתאר רצף וקשר בין מספר משתנים.
  • גרף נרות יפניים - גרף המשמש בניתוח טכני

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]