ד"ר סבייטסו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ד"ר סבייטסו (Dr. Sbaitso) היא תוכנת בינה מלאכותית וסינתזת דיבור שיצאה לאור בשנת 1991, ונוצרה על ידי חברת Creative Labs. התוכנה הייתה סימולציה של פסיכולוג שניהל דיאלוג עם המשתמש. התוכנה יועדה למחשבים אישיים מבוססי מערכת ההפעלה MS-DOS.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Creative Labs הפיצה את ד"ר סבייטסו יחד עם כרטיסי הקול של החברה בשנות ה-90 המוקדמות. שם התוכנה הוא ראשי תיבות באנגלית של המשפט "מפעיל טקסט-דיבור מבוסס בינה מלאכותית וכרטיס קול" (Sound Blaster Artificial Intelligent Text to Spech Operator).

התוכנה לא ידעה לנהל אינטראקציה מורכבת עם המשתמש, ורוב הקלטים האפשריים נענו בתשובות כגון "מדוע את/ה מרגיש/ה ככה?". כאשר המשתמש הקליד משפט שהתוכנה לא הבינה, התוכנה ענתה לעיתים קרובות "זו לא הבעיה שלי". בנוסף ידעה התוכנה לחזור בקול רם על קלט המשתמש שהופיע לאחר המילה "תגיד" (Say). אם המשתמש קילל את התוכנה או התבטא בצורה מעליבה, התוכנה הייתה "קורסת" ומאתחלת את עצמה.

בתחילת כל שיחה הציג עצמו ד"ר סבייטסו כך:

שלום [שם משתמש], שמי הוא דוקטור סבייטסו.

אני כאן כדי לעזור לך. אמור בחופשיות כל מה שתרצה, השיחה שלנו תישאר פרטית לחלוטין. תוכן הזיכרון יימחק כשתעזוב.

ובכן, ספר לי על הבעיות שלך.

התוכנה נבנתה כדי להדגים את יכולות הדיבור הסינתתי של כרטיסי הקול של Creative Labs, אף שאיכות הקול שלהם הייתה רחוקה מלהיות כמו-אנושית. לתוכנה הייתה גרסה נוספת שרצה על מערכת ההפעלה חלונות של חברת מיקרוסופט, ונקראה "התוכי פרוֹדי" (Prody Parrot); לגרסה זו היה ממשק משתמש גרפי עשיר יותר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]