דגל חבל הבסקים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל חבל הבסקים
Flag of the Basque Country.svg
כינוי Ikurriña
סוג הדגל דגל מדיני ואזרחי, דגל הצי המדיני והאזרחי דגל מדיני ואזרחי, דגל הצי המדיני והאזרחי
יחס אורך/גובה 14:25
הונף לראשונה 1894
קבלת מעמד רשמי 18 בדצמבר 1978
מוטיבים עיצוביים צלב לבן מונח על סאלטייר ירוק על שדה אדום
שם המעצב לואיס וסאבינו אראנה

דגל חבל הבסקים או בכינויו ה"איקוריניה" (Ikurriña) הוא סמל הבסקים ודגלה של הקהילה האוטונומית הספרדית חבל הבסקים.

הדגל עוצב על פי התבנית של דגל הממלכה המאוחדת על ידי מייסדי המפלגה הלאומנית הבסקית (EAJ-PNV) - לואיס וסאבינו אראנה, והוא נחשב כדגל הלאומי והלא-רשמי של ארץ הבסקים. ניתן לראותו בתפוצה רבה בחבל הבסקים הצרפתי וכחלק מדגלה הלא-רשמי של סן-פייר ומיקלון, הקהילה הצרפתית שלחופי קנדה אשר יושבה בידי מתיישבים בסקים-צרפתים ומלחים בסקים-ספרדים.

השפעתו של דגל הממלכה המאוחדת על עיצובו של דגל הבסקים מוסברת בקשרים הכלכליים אשר שררו בין בריטניה לבילבאו בתקופה שהדגל עוצב לראשונה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדגל עוצב בשנת 1894 על מנת להציג את הפרובינציה הבסקית ביסקאיה בדגל עבור כל אחת משבע הפרובינציות הבסקיות. אך כיוון שפעילי ה-PNV היו נדירים מחוץ לגבולות ביסקאה, רק דגל ביסקאה זכה להכרה רשמית. דגל הבסקים אומץ כדגל המפלגה ובשנת 1933 הוצע כדגל למחוז כולו.

בשנת 1936 אומץ הדגל כדגל הקהילה על ידי הממשלה הבסקית, אולם משטרו של פרנסיסקו פרנקו אסר להניפו משום שעורר התנגדות למשטר החדש (הדגל המשיך להיות בשימוש מצדו הצרפתי של הגבול). לאחר מות פרנקו והדמוקרטיזציה של ספרד, זכה הדגל להכרה חוקית בשנת 1977 ואומץ כדגל חבל הבסקים ב-18 בדצמבר 1978.

הסמליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השדה האדום מסמל את העם הבסקי, הסאלטייר הירוק מסמל את עץ האלון של גרניקה - סמל לחוק ולחירות של ביסקאיה, והצלב הלבן מסמל את הקתוליות הבסקית. ועל כן האדום-ירוק-לבן הם הצבעים הלאומיים הבסקיים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגל חבל הבסקים בוויקישיתוף