דהרת הוולקירות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

(מולטימדיה)

דהרת הוולקירות
לעזרה בהפעלת הקבצים
דהרת הוולקירות, איור מאת ארתור רקהאם

"דהרת הוולקירות" (בגרמנית: Walkürenritt) הוא קטע מוזיקלי המנוגן בתחילת המערכה השלישית של האופרה "הוולקירות" מאת ריכרד וגנר, שהיא האופרה השנייה מתוך ארבע במחזור האופרות "טבעת הניבלונגים".

המוטיב המנחה של היצירה נכתב בשנת 1851 והטיוטה הראשונה של היצירה כולה נכתבה בשנת 1854, כחלק מן האופרה אשר הושלמה כשנתיים מאוחר יותר.

דהרת הוולקירות ביחד עם "מארש החתונה" ("מקהלת הכלה" מתוך האופרה "לוהנגרין") נחשבים לקטעים המוזיקליים הפופולרים והמוכרים ביותר במכלול יצירתו של ואגנר.

אורכו של הקטע המוזיקלי בהצגת האופרה הוא כ-8 דקות בתחילת המערכה השלישית.
עם הרמת המסך מתגלה פסגת ההר עליו עוסקות ארבע וולקירות בהכנות להעברת גופות הגיבורים שמתו בקרב לולהאלה וממתינות להצטרפות ארבע אחיותיהן. בפגישתן הן מברכות אחת את השנייה וקוראות את קריאת הקרב שלהן.

השמעת הבכורה של דהרת הוולקירות התקיימה בשנת 1870 בתיאטרון הלאומי של מינכן בניגוד לכוונתו של ואגנר. בשנה שלאחר מכן התבקש וגנר לאשר השמעה של הקטע בנפרד מן האופרה השלמה אך סירב בטענה שמדובר ב"מעשה טפשי לחלוטין". וגנר המשיך לסרב לבקשות נוספות שקיבל ואף התלונן בפני המו"ל שהדפיס את היצירה להפצה בנפרד.

בשנת 1876 לאחר הצגת המחזור השלם של הטבעת בביירוית ניאות ואגנר לבקשות הרבות והסכים להפצת דהרת הוולקירות כקטע מוזיקלי העומד בפני עצמו.

דהרת הוולקירות נחשב לקטע מוזיקלי פופולרי במיוחד עד ימינו אלה והשימוש בו נפוץ בסרטים ותוכניות טלוויזיה רבות. ההשמעה המוכרת ביותר של הקטע בסרט היא במסגרת תקיפת המסוקים בסרט אפוקליפסה עכשיו, שם היא מושמעת מרמקולי-ענק לצורך לוחמה פסיכולוגית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]