לדלג לתוכן

דולפיני נהרות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןדולפיני נהרות
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: דולפיני נהרות
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: לווייתנאים
תת־סדרה: לווייתני שיניים
שם מדעי
Inioidea
Muizon, 1988
תחום תפוצה

לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דולפיני נהרות, היא קבוצה שאינה מונופילטית הכוללת ארבע משפחות של דולפינים שחיים בנהרות מים מתוקים ובשפכי נהרות. דולפיני הנהרות חיים באסיה ובדרום אמריקה. כדולפינים, הם שייכים לתת-סדרת לווייתני השיניים. רוב המינים חיים בנהרות במים מתוקים והמין דולפין לה פלטה, חי בשפכי נהרות (מים מלוחים) ובסביבה ימית הקרובה לחוף.

צבעם של דולפיני הנהרות משתנה - יש ביניהם לבנים, ורודים, צהובים, חומים, אפורים ושחורים. הגדולים שבהם עשוי להגיע לאורך של 2.4 מטרים, אף שרוב הפרטים קטנים יותר. החוטם שלהם ארוך יותר משל מקביליהם הימיים, עיניהם קטנות יותר, וראייתם טובה פחות. הסיבה העיקרית לכך היא שהם חיים במים עכורים, ולכן תפקיד הראייה בחייהם משני. תזונתם מתבססת על דגים, כיתר הדולפינים.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימינו מצויים בקבוצה זו ארבע משפחות ובהם שבעה מינים:

מיון בני הקבוצה

שאלת המונופילטיות של דולפיני הנהרות נידונה ארוכות. אף שקיימים מאפיינים מורפולוגיים מבחינים רבים, קיים דמיון כללי רב בין כל המינים. לכן, ההשערה הראשונית הייתה כי אכן מדובר בקבוצה מונופילטית. עם זאת, מאוחר יותר הוצע כי הדמיון בין המינים מקורו באבולוציה מתכנסת, ואכן - לפי מחקרים מולקולריים נראה כי כך המקרה.

בעוד בימינו חיים מרבית המינים בקבוצה רק במים מתוקים, בעבר היו מינים שהיו ימיים יותר בדומה לדולפינים הרגילים, כגון הסקואלודון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]