דעיכה (תדר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דעיכה סלקטיבית בתדירות, משתנה בזמן הגורמת לדפוס "עננות" להופיע על ספקטרוגרמה. הזמן מוצג על הציר האופקי, תדר על הציר האנכי ואת עוצמת האות כסולם חוזק גוון האפור.

בתקשורת אלחוטית, דעיכה (באנגלית: Fading) היא וריאציה של ניחות באות רדיו עם משתנים שונים. משתנים אלה כוללים זמן, מיקום גאוגרפי ותדר רדיו. המודל הנפוץ עבור דעיכה הוא תהליך סטוכסטי. ערוץ דעיכה הוא ערוץ תקשורת, החווה דעיכה. במערכות אלחוטיות, דעיכה יכולה גם להיות מושפעת מריבוי נתיבים (multipath), תופעה המכונה השראת דעיכה על ידי ריבוי נתיבים (multipath induced fading), או מהצללה מפני מכשולים המשפיעים על התקדמות הגל, המכונה לעיתים דעיכת הצללה (shadow fading).

עקרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוכחות קורנים בסביבת משדר ומקלט יוצרת נתיבים רבים בהם אות משודר יכול להתפשט. כתוצאה מכך, המקלט רואה את הסופרפוזיציה של כמה העתקים של הגל המשודר, כל אחד על פי הנתיב הייחודי בו הוא התקדם. כל העתק של האות יחוש שינויים בניחות, בעיכוב (delay) ובשינוי המופע (phase shift) במהלך ההתקדמות מהמקור למקלט. תופעה זו יכולה לגרום להתאבכות (בונה או הורסת) הגורמת להגברה או ניחות (בהתאמה) בעצמת האות הנקלטת. התאבכות הורסת משמעותית נקראת לעיתים "deep fade", ויכולה לגרום לאיבוד קליטה זמני עקב נפילה חזקה ביחס אות לרעש.

דוגמה נפוצה ל Deep Fade היא כאשר עוצרים ברמזור אדום ושומעים את שידור ה-FM דועך לסטטי, ועולה חזרה כאשר הרכב מתקדם, אפילו מרחק מועט. אובדן האות נובע מכך שהרכב עוצר בנקודה הסיגנל חווה התאבכות הורסת חזקה. טלפונים ניידים עלולים לחוות תופעות דומות של שינויים חזקים בקליטה בנקודות מסוימות.

מידול של ערוץ דעיכה משמש תדיר כדי לחשב את האפקט של שידור אלקטרומגנטי באוויר ברשתות סלולריות. ערוץ דעיכה משמש גם בחישובי תשדורת אקוסטית תת-מימית להפרעה הנובעת מהתווך - המים עצמם.

מודלי דעיכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודלים קיימים לדעיכה כוללים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא התפשטות גלים בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.