דרגינים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דרגינים
510,000
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים
דאגסטן
שפות
דרגינית
דת
אסלאם סוני
קבוצות אתניות קשורות
עמים קווקזים אחרים בדאגסטן

דרגיניםדרגינית: дарганти; ברוסית: даргинцы) הם קבוצה אתנית ממוצא צפון-מזרח קווקזי החיים בקווקז, רובם ברפובליקה של דאגסטן שבפדרציה הרוסית. הדרגינים דוברים דרגינית, שפה צפון-מזרח קווקזית, המהווה למעשה רצף לשוני של ניבים הקרובים זה לזה, ונכתבת באותיות הקרובות לכתב הקירילי. דתם של הדרגינים היא האסלאם הסוני, אשר הגיע לאזור לראשונה במהלך המאה ה-8 אך לא קנה שליטה מוחלטת בעם הדרגיני עד למאה ה-15.

מספרם של הדרגינים היה בשנת 2002 כ-510,000 איש, מתוכם כ-425,500 תושבי דאגסטן, המהווים כ-16.5% מהאוכלוסייה במדינה זו, ואת קבוצת האוכלוסין השנייה בגודלה אחרי האווארים. הדרגינים הם תושבי אזורי ההרים של דאגסטן. כ-68% מהם חיים ביישובים כפריים. הדרגינים מהווים במקומות מסוימים את רוב האוכלוסייה, אך קבוצות מהם גרים גם בכפרים ובאזורים מעורבים. בעיר איזברבאש מהווים הדרגינים 57% מן האוכלוסייה, ובעיר הבירה מחצ'קלה כ-12.4%.

עם הקמת דאגסטן העצמאית, ניתן השלטון במדינה לגוף קולקטיבי בן 14 חברים שכונה "מועצת המדינה". בראש גוף זה עמד הדרגיני מגומדלי מגומדוב, בין 1994 ל-2006, כאשר פוזרה מועצת המדינה, ותפקידיה ניתנו לנשיאה הראשון של דאגסטן, מוחו אלייב, שהוא אווארי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דרגינים בוויקישיתוף