דרך המלכים (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דרך המלכים
The Way of Kings
אורות הסער
מידע כללי
מאת ברנדון סנדרסון עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה אפית
הוצאה
הוצאה ספרי טור עריכת הנתון בוויקינתונים
שנת הוצאה 2010
הוצאה בעברית
הוצאה אופוס
שנה 2014
תרגום צפריר גרוסמן
פרסים
100 ספרי המדע הבדיוני והפנטזיה הטובים ביותר של NPR עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה
סדרת ספרים גנזך אורות הסער
ספר הבא רסיסים של אור
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-0-7653-2635-5
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

דרך המלכיםאנגלית: The Way of Kings) הוא הספר הראשון מתוך סדרת הפנטזיה "גנזך אורות הסער" של ברנדון סנדרסון.

דרך המלכים מורכב מפרלוג אחד לסדרה, פרולוג אחד, אפילוג אחד, 75 פרקים, ו-9 הפוגות. הספר הבא אחריו הוא "רסיסים של אור".

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברנדון סנדרסון החל לעבוד על "דרך המלכים" בסוף 1990, וסיים את הטיוטה הראשונה בשנת 2003. פרסום הספר התעכב מכיוון שסנדרסון החליט להתמקד בטרילוגיית "הערפילאים"[1]. ב-10 ביוני 2010 פורסמו הפרולוג, שלושת הפרקים הראשונים, והקדמה מאת סנדרסון, באתר האינטרנט של הוצאת TOR, שבה סנדרסון מסביר על התהליך הכתיבה שהתחיל כ"סיפורו של בחור שעשה את הבחירה הנכונה", אולם לאחר שסיים לכתוב את הספר, סנדרסון הבין שזה לא נכון, וכתב מהתחלה את הספר. הפעם, כשהדמות הראשית בוחרת את הבחירה הלא נכונה, כדי להראות כיצד היא מגיעה בכל זאת למקום הנכון. מטרתו של סנדרסון היתה להוכיח לעצמו ש"הבחירה הנכונה" היא לא בהכרח הטובה ביותר [2]. ב-8 ביולי 2010 פורסמו שלושת הפרקים הבאים (4–6) בפורמט אודיו בלבד באתר ההוצאה, וב-5 באוגוסט 2010 פורסמו פרקים 9 ו-11. TOR אמרו שהם דילגו על פרקים 7, 8 ו-10 מכיוון שהם רצו להתמקד בסיפור של קאלאדין, אחת הדמויות המרכזיות. ב-26 באוגוסט 2010 פורסמו פרקים 12 ו-13 באתר ההוצאה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העבר הרחוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שנים רבות היו עשרה אנשים. "המבשרים" המבשרים היו בעלי כוחות אדירים, ויצרו את עשרת מסדרי אבירי האור. וכך הם הגנו על רושאר מפני ההתקפות החוזרות ונשנות של אבות הריק. כפי שציווה עליהם אב-הכל. אך לאחר אחת המלחמות המבשרים החליטו לנטוש את רושאר, ולהשאיר את האנושות לבד. בתקווה שיחד איתם גם אבות הריק יעזבו. אך ורק מבשר אחד נותר- טאלנאל'טאלין. גיד האבן. מבשר המלחמה. לאחר זמן גם אבירי האור החליטו לנטוש את משמרתם באירוע שנקרא בהיסטוריית רושאר 'הבגידה'. וכך האנושות נותרה לבדה.

העבר הקרוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

סזת' בן-בן וולאנו חסר האמת משינובאר הוא בן לעם השיני, משרת של גזע משונה שנקראים 'פרשנדים'. אותם הפרשנדים חותמים על הסכם שלום עם המלך גאבילר, מלכה של הארץ הגדולה ביותר ברושאר- אלת'קאר. אך הפרשנדים פוקדים על סזת' שניחן בכוחות עתיקים ומסתוריים, ונושא חרב רסיס, להתנקש במלך בזמן חתימת ההסכם. המלך נרצח, האשמה מוטלת על הפרשנדים, ומלחמה מתחילה.

הווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שש שנים לאחר שפרצה המלחמה בין האלת'ים לפרשנדים בחבל ארץ שנקרא 'המישורים המנופצים' עלילת הספר מתחילה, ועוסקת במספר דמויות.

דאלינאר קולין, אחיו של המלך שנרצח, רואה איך מלחמת הנקמה על מות אחיו הופכת למרדף תחרותי וקטנוני בין עשרת הנסיכים הנעלים אחר כסף וכבוד. דאלינאר שמנסה לציית לתקנות הקרב העתיקות, מנסה לנזוף בשאר הנסיכים, ומחפש דרך לסיים את המלחמה חסרת התועלת. הוא מתחיל לחוות חזיונות במהלך סערות האימים, שבהם הוא רואה את אבירי האור הקדומים ובנוסף נאמר לו בחזיונות כי עליו לאחד את ההנהגה באלת'קאר אל מול אסון העתיד לבוא. הקרובים לדאלינאר מתחילים להטיל ספק בשפיותו ושוקלים מחדש את טענתו למנהיגות. בעקבות החזיונות כורת דאלינאר ברית עם נסיך נעלה אחר, סאדיאס, בקרבות מול הפרשנדים. ברם, סאדיאס בוגד בדאלינאר באחד הקרבות ומותיר אותו ואת צבאו להילחם לבדם על אחד המישורים המנופצים ללא דרך מילוט. למזלם של דאלינאר קולין, אדולין בנו וצבא נסיכות קולין, קאלאדין וצוות אנשי הגשרים שבהנהגתו מחליטים לסייע לצבא הלכוד ומסכלים את תוכניתו של סאדיאס.

קאלאדין הוא כהה-עיניים שאומן מנעוריו כמנתח אך בעקבות שרשרת אירועים הוא מגויס לקרב מחוזות קטן של לורד מקומי בשם אמראם כדי להשגיח ולהגן על אחיו הקטן טיאן בשדה הקרב. בקרב השלישי שלו, קאלאדין לא מצליח להגן על אחיו שנהרג. קאלאדין נשבר, ומחליט להשאר בשדה הקרב, להגן על הטירונים, וחולם להשלח למישורים המנופצים-המלחמה האמיתית. במהלך קרב מאוחר יותר קאלאדין מצליח להרוג אויב עם שריון רסיס, ובזאת להציל את חייו של הלורד אמראם. על פי החוקים העתיקים קאלאדין היה יכול לטעון לעצמו את השריון והחרב רסיס של האויב, ולהיות בעל מעמד של בהיר-עיניים בעצמו. עם זאת, הוא דוחה את המתנה ובוחר להעניק אותה לאחד מחייליו. הלורד אמראם בוגד באמונו של קאלאדין ופוקד להרוג את כל מחלקתו, ולוקח את השריון והחרב לעצמו בטענה שהוא יעשה בהם שימוש יותר מועיל. כאות תודה לקאלאדין הוא לא הורג אותו, אלא מקעקע אותו כעבד באשמת עריקה, ומשלח אותו לחיים כעבד בזוי. במהלך שנות עבדותו נקשרה לקאלאדין ספרנית רוח בשם סילפרניה, אשר משעשעת אותו, ומדברת איתו מפעם לפעם. וקאלאדין המוצא בה נחמה מכנה אותה סיל. לאחר מספר ניסיונות בריחה, קאלאדין מגיע למישורים המנופצים. אך לא כחייל כפי שחלם, אלא כעבד. קאלאדין מסופח אל 'אנשי הגשרים' אנשים שתפקידם הוא לשאת את הגשרים שדרכם הצבא מתנייד מעל התהומות שבין המישורים. התמותה בקרב אנשי הגשרים היא גבוהה מאוד, עקב הימצאותם בחזית המלחמה ועקב העובדה שלא מסופקים להם מגינים. איכשהו קאלאדין שורד ריצת גשרים אחר ריצת גשרים, ולבסוף מואס בחייו. הוא הולך לאחד התהומות בכוונה לקפוץ ממנו אל מותו, אך סיל מעודדת אותו לחיות ולמצוא מטרה לחייו. קאלאדין מחליט להפוך את צוות הגשר שלו - גשר ארבע - ובכך להפחית את שיעור התמותה בגשר. לאט לאט הוא מצליח לגבש את הצוות בעזרת שני חברי צוות בשם טפט וסלע. קאלאדין מחפש כל הזמן דרכים חדשות להגן על הצוות, ובאחד הקרבות הוא מאלתר מגן מהגשר עצמו, התרגיל משבש את כל מהלך הקרב ובעקבות כך הוא מסתבך עם הפיקוד העליון של הצבא, הוא מגלה שלא סופקו לאנשי הגשרים מגנים בכוונה תחילה, כדי לגרום לפרשנדים להתמקד בהם, ולא בצבא העיקרי. כלומר- אנשי הגשרים נועדו להיות בשר תותחים. בעקבות הסתבכותו עם מפקדיו מושאר קאלאדין בחוץ בעת שמשתוללת סערת אימים, דבר שהיה אמור לגרום למותו, אך הוא נשאר בחיים ומגלה שיש לו כוחות כמו שהיו לאבירי האור. קאלאדין מבין שאין טעם להמשיך כצוות גשרים, ומחליט למצוא דרך לאנשיו להימלט מחייהם כאנשי גשרים, הוא מתחיל לאמן בסודיות את אנשי צוותו כלוחמים, בתקווה לברוח ולחיות כצבא קטן של שכירי חרב.

באחד הקרבות הגשר של קאלאדין נשלח עם צבאו של סאדיאס להילחם בפרשנדים במישור שנקרא המגדל, ופתאום באמצע הקרב סאדיאס נסוג לאחור, ומורה לכל הצבא ולאנשי הגשרים לחזור לבסיס. בהתחלה קאלאדין רוצה לנצל את הנסיגה כדי להימלט יחד עם אנשי גשר ארבע, ולממש את תוכניתו. אך כשהוא רואה שדאלינאר ננטש מאחור הספקות מתחילים לכרסם בו, ואז סיל מודיעה לו שהיא לא ספרנית רוח, אלא ספרנית כבוד- זן נעלה של ספרנים. וכוחותיו מגיעים אליו בזכות הקשר שלו אליה. ומבקשת ממנו לחזור ולהציל את הצבא הנצור. הוא מחליט לחזור ולנסות לעזור לצבא המכותר לברוח. במהלך ההתקפה קאלאדין מוציא לפועל את כוחותיו, ומצליח לחפות על נסיגת צבאו של דאלינאר, ולהציל את דאלינאר עצמו מידי נושא רסיס פרשנדי. דאלינאר מכיר טובה לקאלאדין, וכשהם חוזרים למחנה, הוא קונה מסאדיאס את כל אנשי הגשרים, וממנה את אנשי גשר ארבע ליחידת המשמר שלו, ואת קאלאדין לקפטן.

במקביל מסופר על שאלאן דאבאר, מתלמדת צעירה המתמחה בחסותה של אחות המלך, ג'סנה. שאלאן באה מבית אצילים מרושש מג'אה קבד, אשר מטיל הנשמה שלו נשבר ועקב כך מצוי בסכנה של פשיטת רגל. שאלאן ביקשה להיות בת החסות של ג'סנה כדי לגנוב את מטיל הנשמה של ג'סנה. היא מצליחה לגנוב את מטיל הנשמה, ומנסה להפעיל אותו, אך לא מצליחה. באחת הפעמים היא מצליחה פתאום להפוך כוס לדם, ורואה מקום מוזר המלא כולו בחרוזים שחורים. לאחר זמן דבר הגנבה מתגלה, וכתוצאה מכך היא וג'סנה מסתכסכות. שאלאן מבינה שמטיל הנשמה של ג'סנה מזויף ונועד להסוות את יכולתה להטיל נשמה בכוחות עצמה, בלי המכשיר, וכתוצאה מזה שאלאן מבחינה כי גם לה יש את הכוח לעשות זאת. לאחר שהיא משתפת את ג'סנה בהבנתה ומספרת לה על אותו עולם מוזר, ג'סנה מסבירה לה שזהו מקום הנקרא צללעולם, ושיש להן כוחות של מסדרי אבירי האור. ג'סנה מחליטה לשתף את שאלאן במחקר שלה, ומגלה לה שהיא חקרה את הפרשנדים, והבינה מה הם - אבות הריק. חמושה בגילוי הזה, ג'סנה מחליטה לנסוע עם שאלאן אל המישורים המנופצים, ולספר לדודה דאלינאר על גילוייה.

הפוגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין חלקי הספר ישנם פרקים הנקראים "הפוגות" בדרך כלל הם אינם עוסקים בדמויות הראשיות (למעט סזת'). אלא בדמויות משניות שלכאורה אין להן כל קשר לעלילה, אך הן מגלות רבות על רושאר ועוד תעלומות.

מספר הפוגה שם עלילה הקשרים
1 אישיק דייג בשם אישיק החי במקום הנקרא 'האגם הטהור'. מנסה לעזור לשלושה זרים למצוא אדם מסתורי המחליף תחפושות ושמות. שלושת האנשים הם חברים ברסיס השבע-עשרה, האחד הקרוי "ישרי" הוא דמו מטרילוגיית הערפילאים, והאחד הקרוי "רטנני" הוא גאלדון מאלנטריס. השלישי מספר שלא תורגם לעברית. והם מחפשים את הויד.
2 נאן באלאט העלילה מסופרת מנקודת מבטו של אחיה הגדול של שאלאן באלאט ('נאן' פירושו "אח בכור") והרהוריו על מסעה של שאלאן.
3 תהילת הבורות לאחר שרצח את מלך אלת׳קאר, סזת׳ בן-בן ולאנו חסר האמת משינובאר ננטש על ידי אדוניו בצד הדרך, ומתגלגל מאדון לאדון, עד ששודד רוצח את אדונו האחרון, ולוקח עליו בעלות.
4 ריסן ריסן היא מתלמדת סוחרים ת'אילנית של סוחר מוזר שאוהב לסחור במקומות אקזוטיים. במהלך הפרק הם מגיעים לשינובאר, ומנהלים איתם סחר. לומדים מעט על ההיסטוריה של סזת׳, ומהם חסרי אמת.
5 אקסיאס המלקט אקסיאס הוא אמיאני, גזע החי אלפי שנים, ובעל עוד יכולות, ומטרתו של אקסיאס היא ללקט ולקטלג את כל מיני הספרנים הקיימים. באחת מהתחנות שלו אקסיאס נתקל בספרן ענק ומוזר הנקרא בפי בני העיר 'קוסיקש'-המגן.
6 יצירת אמנות סזת׳ בן-בן ולאנו חסר האמת משינובאר מרוצה מחייו היחסית שקטים תחת אדונו השודד, עד שאדונו נרצח לפתע, והרוצח לוקח עליו בעלות באמצעות 'אבן השבועה'. האדון החדש טוען שסזת׳ לא ממש את הפוטנציאל הגלום בו, ופוקד עליו לרצוח רשימה של אנשים חשובים- כגון מלך ג׳אה קבד. ובכך לחולל סערה ברושאר.
7 באקסיל באקסיל ואחיו הם פושעים פשוטים הנגררים אחר אדוניתם המסתורית, הם פושטים בחשאי על ארמונות, ומשמידים את יצירות האומנות שם, דבר המתמיה מאוד את באקסיל, אך הוא חושש לשאול לפשר הדבר. הפרק נותן מידע על כוחה של שומרת הלילה, ואופן הענקת המשאלות. כמו כן, האדונית ככל הנראה היא מבשרת היופי הידועה בשם שאלאש.
8 ג׳ראניד ג׳ראניד ובעלה הם אדוקים שלקחו על עצמם מטרות- ג׳ראניד חוקרת ספרנים, ובעלה חוקר ומנסה להמציא מאכלים. בדרך מקרה הם מגלים שכאשר מודדים את הספרנים בדרך כלשהי, הם קופאים במקום ומפסיקים לזוז.
9 המוות לובש לבן סזת׳ בן-בן ולאנו חסר האמת משינובאר פורץ לארמונו של מלך ג׳אה קבד בזמן סעודה רבת משתתפים, וטובח בכולם בדרכו להרוג את המלך. רגע לפני שמחסל את המלך הוא מגלה שהמלך ידע על בואו, והחליט לטמון לו מלכודת. סזת׳ הנסער שכבר איבד את שפיותו מאשים את המלך בכל המוות, והורגו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Baffled Editor מתוך הבלוג של ברנדון סנדרסון, ה-12 במאי, 2009
  2. ^ The Way of Kings: An Introduction מתוך אתר הוצאת הספרים של טור, ה-10 ביוני, 2010