האזור הכלכלי האירופי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ה-EEA מורכב ממדינות החברות ב-EFTA (פרט לשווייץ) ומסומנות בירוק, וממדינות האיחוד האירופי המסומנות בכחול
איגוד הסחר החופשי האירופי אזור שנגן האזור הכלכלי האירופי מועצת אירופה האיחוד האירופי גוש האירו שווייץ איסלנד ליכטנשטיין נורווגיה אלבניה בוסניה והרצגובינה מקדוניה מונטנגרו סרביה מולדובה אוקראינה אזרבייג'ן גאורגיה קזחסטן בלארוס רוסיה ארמניה קריית הוותיקן סן מרינו מונקו אנדורה טורקיה קרואטיה בולגריה הממלכה המאוחדת רומניה צ'כיה דנמרק הונגריה ליטא פולין שוודיה קפריסין אירלנד אוסטריה בלגיה אסטוניה פינלנד צרפת גרמניה יוון איטליה לוקסמבורג לטביה מלטה הולנד פורטוגל סלובקיה סלובניה ספרד
דיאגרמת ון אינטראקטיבית המציגה את הקשרים בין ארגונים והסכמים אירופיים שונים

האזור הכלכלי האירופי (European Economic Area - EEA) הוא כינוי למסגרת סחר שנוצרה ב-1 בינואר 1994 בעקבות הסכם בין איגוד הסחר החופשי האירופי (EFTA) ובין האיחוד האירופי. מטרתו הייתה לאפשר למדינות EFTA להשתתף במסגרות הסחר האירופיות מבלי להצטרף לאיחוד.

חברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזרחיה של שווייץ בחרו שלא להצטרף ל-EEA לאחר משאל עם, כפי שמחייבת חוקתם. השווייצרים מקיימים את קשרי הסחר שלהם עם האיחוד האירופי על סמך הסכמים בילטרליים, בעלי תוכן שונה מאלו שבין ה-EEA והאיחוד.

כיום חברי ה-EEA הן שלוש מדינות EFTA הנותרות - איסלנד, נורווגיה וליכטנשטיין, ו-27 מדינות האיחוד האירופי.

חירויות ה-EEA[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-EEA מבוסס על ארבע חירויות. התנועה החופשית של סחורות, אנשים, שירותים והון בין חברי ה-EEA. המדינות השותפות ב-EEA, אך לא באיחוד האירופי נהנות מסחר חופשי עם חברי האיחוד האירופי אך אינן צריכות לאמץ את החקיקה האירופית מחד, ואין להן כל השפעה על מדיניות האיחוד מאידך.

מדינות אלו הסכימו לחקיקה פנימית המבוססת על חוקי האיחוד בכל הנוגע למדיניות סוציאלית, הגנת הצרכן, איכות הסביבה, דיני חברות וסטטיסטיקה.

מוסדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועדה משותפת המורכבת מנציגי מדינות EFTA החברות ב-EEA וכן מנציגי מדינות האיחוד עוסקת בהרחבת חקיקת האיחוד למדינות EFTA החברות ב-EEA. מועצת ה-EEA נפגשת פעמיים בשנה כדי להסדיר את היחסים בין המדינות החברות בה.

במקום להקים מוסדות כוללים ל-EEA, עוסקת "סמכות המעקב" של ה-EFTA ובית הדין של ה-EFTA בבדיקת התאמת מדיניות חברות EFTA החברות ב-EEA להסכמי ה-EEA השונים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]