איגוד הסחר החופשי האירופי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בירוק כהה מסומנות המדינות החברות כיום ב-EFTA, ואילו בירוק בהיר מסומנות המדינות שהיו חברות באיגוד, אך עזבו אותו והצטרפו אל האיחוד האירופי
איגוד הסחר החופשי האירופי אזור שנגן האזור הכלכלי האירופי מועצת אירופה האיחוד האירופי גוש האירו שווייץ איסלנד ליכטנשטיין נורווגיה אלבניה בוסניה והרצגובינה מקדוניה מונטנגרו סרביה מולדובה אוקראינה אזרבייג'ן גאורגיה קזחסטן בלארוס רוסיה ארמניה קריית הוותיקן סן מרינו מונקו אנדורה טורקיה קרואטיה בולגריה הממלכה המאוחדת רומניה צ'כיה דנמרק הונגריה ליטא פולין שוודיה קפריסין אירלנד אוסטריה בלגיה אסטוניה פינלנד צרפת גרמניה יוון איטליה לוקסמבורג לטביה מלטה הולנד פורטוגל סלובקיה סלובניה ספרד
דיאגרמת ון אינטראקטיבית המציגה את הקשרים בין ארגונים והסכמים אירופיים שונים

איגוד הסחר החופשי האירופי (European Free Trade Association - EFTA) הוקם ב-3 במאי 1960 כאפשרות תחליפית עבור מדינות אירופיות שלא רצו או לא הורשו להצטרף אל הקהילה האירופית, המהווה כיום את האיחוד האירופי.

אמנת EFTA נחתמה ב-4 בינואר 1960 בסטוקהולם על ידי שבע מדינות, אך כיום חברות באיגוד רק איסלנד, נורווגיה, שווייץ וליכטנשטיין. עקב כך היה צריך להחליף את "אמנת סטוקהולם" ב"אמנת ואדוץ".

האמנה מבטיחה חופש סחר בין המדינות החברות. שלוש ממדינות EFTA הן חלק מהשוק הפנימי של האיחוד האירופי באמצעות הסכם סחר הקרוי "האזור הכלכלי האירופי" (European Economic Area - EEA), שהוקם ב-1994. המדינה הרביעית, שווייץ, החליטה לבסס את קשריה עם האיחוד האירופי באמצעות הסכמים דו-כיווניים. בנוסף לכך מדינות EFTA ביססו קשרי סחר חופשי עם מספר מדינות מחוץ לאירופה.

היסטוריה של החברות ב-EFTA[עריכת קוד מקור | עריכה]

את האיגוד ייסדו הממלכה המאוחדת של אנגליה, דנמרק, נורווגיה, שוודיה, אוסטריה, שווייץ, ופורטוגל. פינלנד הפכה לחברה נספחת ב-1961 ולאחר מכן לחברה מלאה, ואיסלנד הצטרפה ב-1970. הממלכה המאוחדת של אנגליה ודנמרק הצטרפו אל הקהילייה האירופית ב-1973 ביחד עם אירלנד, והפקיעו את חברותן ב-EFTA. פורטוגל עזבה את האיגוד ב-1986. ליכטנשטיין הפכה לחברה ב-1991; קודם לכן היו האינטרסים שלה באיגוד מיוצגים על ידי שווייץ. ב-1995 עזבו גם אוסטריה, שוודיה ופינלנד שהצטרפו אל האיחוד האירופי.

מוסדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

EFTA נשלטת בידי מועצת EFTA וענייניה מנוהלים בידי מזכירות EFTA שמקום מושבה בז'נבה. בנוסף לכך, בהתאם להסכם EEA מ-1992 נוצרו שני מוסדות נוספים, סמכות המעקב של EFTA שמקום מושבה בבריסל, ובית הדין של EFTA היושב בלוקסמבורג, המסדירים את פעולות חברות EFTA בהקשר להתחייבויותיהן כלפי האזור הכלכלי האירופי. שווייץ, שאינה חברה ב-EEA אינה משתתפת במוסדות אלו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]