לדלג לתוכן

האסק (ארגון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בנין האסק בניו יורק

ארגון האסק (Hebrew Academy For Special Children ובראשי תיבות "HASC" בתרגום לעברית: אקדמיה עברית לילדים מיוחדים) הוא ארגון יהודי אמריקאי המטפל ונותן מסגרת לילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית בניו-יורק. יש בו מסגרות שונות לילדים מהגילים הצעירים ועד הבוגרים. האסק גם עורך מחנה-קיץ עבור מוגבלים ובו משתתפים כל הגילים והם זוכים לאטרקציות שונות בחודשי הקיץ.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון HASC (האקדמיה העברית לילדים מיוחדים) הוקם בשנת 1963 על ידי הרב מקס ובלנס קאהן, במטרה לספק שירותים חינוכיים וקליניים לאנשים המציגים עיכובים התפתחותיים מגיל ינקות ועד בגרות. את האסק מנהל היום שמואל קהאן.

מופע האסק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מופע האסק

האסק גם נודע בשל ארגון מופע מוזיקלי הנקרא "A Time for Music" המיועד גם לגיוס תרומות[1], בו מתארחים אומנים בעיקר מתחום המוזיקה החסידית מדי שנה, מאז שנת 1987. הוא נערך באולמות מפוארים בניו יורק כמדיסון סקוור גארדן ו'לינקולן סנטר' במנהטן והוא בעל השפעה על האוכלוסייה האורתודוקסית בארצות הברית. המופע הוא ככל הנראה ההופעה הגדולה ביותר של המוזיקה החסידית בעולם וככזה הוא מארח מדי שנה אמנים נחשבים. בין האמנים שהשתתפו בו במהלך השנים, מרדכי בן-דוד, אברהם פריד[2], יעקב שוואקי,שלום למר , ישי לפידות, אוהד מושקוביץ, בני פרידמן, יידל ורדיגר, אייבי רוטנברג, שלוימי דאקס ודדי גראוכר. מהמופע הופקו דיסקים שזכו להצלחה משמעותית. את המופע מפיק (מאז 2016) אלי גרסטנר, ניצחו בו ישראל לאם, יואלי דיקמן, רפי גריידי ויובל סטופל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]