הדפסה דיגיטלית קרמית על זכוכית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הדפסה דיגיטלית קרמית על זכוכית היא פיתוח טכנולוגי, המאפשר הדפסה של תמונות, תבניות או טקסט על גבי זכוכית שטוחה וחלקה תוך שימוש בדיו קרמי. הדיו הקרמי עשוי מתרכובת של צבע פיגמנטי, אבקת זכוכית ומרכיב כוהלי.

לאחר ההדפסה על פני משטח הזכוכית, הזכוכית המודפסת מוכנסת לתנור לשם הטמעת הדיו הקרמי בתוך משטח הזכוכית והפיכתו לחלק אינטגרלי ממשטח הזכוכית.

הדפסה דיגיטלית קרמית על זכוכית פותחת בפנינו אפשרויות חדשות ושיפורים באופן הטיפול ועיצוב זכוכיות שטוחות כגון שליטה בדרגת שקיפות הזכוכית, אופן החלוקה וההחזר של האור, היכולת לחשב ולקבוע את מידת החום החודר לחלל החדר ואפילו הפחתה של היתקלויות ציפורים ואנשים בזכוכית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשונה מנייר או קנבס, זכוכית היא חומר שקוף אשר איננו סופג צבע, לפיכך, על מנת לבצע דפוס דיגיטלי על זכוכית היה צורך להתאים את הדפוס הדיגיטלי על מנת להתגבר על המכשולים אשר הציבה הזכוכית בפני הדפוס הדיגיטלי. עד שנת 2007, שתי הדרכים המסורתיות להדפסה על זכוכית היו הדפסת UV על פני הזכוכית והדפסת סובלימציה. הדפסת סובלימציה, אשר פותחה בשנת 1930 היא הדפסה על נייר ודיו מתאימים אשר מועברים באמצעות חום אל פני הזכוכית. מדפסות UV הופיעו לראשונה רק באמצע שנות ה-90. בשיטת הדפסה זאת דיו מודפס ישירות על הזכוכית ומיובש על פני הזכוכית בעזרת גלי אור אולטרה סגולים.

מכיוון שבשיטה זו הדיו מודפסת על פני הזכוכית ואינה מוחדרת לתוך הזכוכית כמו הדפסה קרמית, הדפסה זאת נחשבת לפחות עמידה בעיקר בתנאי חוץ.

תהליך ההדפסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדפסה דיגיטלית קרמית על זכוכית מציבה מספר אתגרים אשר מוצאים מענה על ידי מספר פיתוחים טכנולוגיים. בדרגה העליונה, מדפסת להדפסה בפורמט רחב, דיו קרמי ותוכנה לעיצוב תמונות משולבים יחדיו באופן אינטגרלי כאשר כל חלק תורם את חלקו לתהליך ההדפסה.

לאחר ההדפסה על הזכוכית עם דיו קרמי, הזכוכית מולהטת על מנת ליצור היתוך בין הצבע הקרמי לזכוכית. בעקבות החום הרב בתהליך ההיתוך, קודם מתאדים חומרים אורגניים ומקשרי צבע, בשלב הבא מתבצעת ההתכה של פיגמנט הצבע בזכוכית ופיצוצים קטנים של חללים ורווחים בין חלקיקי הצבע והזכוכית שנסגרים ובשלב האחרון נוצרת שכבה חלקה בעלת התכונות והצבעים הרצויים.

תהליך היתוך מוצלח הוא כזה שבסופו מתקבל משטח זכוכית בעל עובי אחיד ללא בועיות ופיזור מדויק של הצבע בהתאם לדוגמה הרצויה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]