הזירה הבין-תחומית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.

הזירה הבין-תחומית (מלכ"ר) היא מוסד תרבות, השוכן בירושלים ומשמש במה ליוצרים צעירים וותיקים כאחד.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו הזירה הבין-תחומית.jpg

[1]הזירה נוסדה במסגרת העמותה לקידום תיאטרון בין-תחומי בהנהלת מריו קוטליאר בשנת 1988 תחת השם "הבמה", כתיאטרון אוונגארדי בין-תחומי. ככזו, היא נותנת במה לתכנים מקוריים ואישיים, תמיכה לאמנים בתחילת דרכם וחותרת לרמה מקצועית ואמנותית גבוהה על פי כל קנה מידה. ברפרטואר הזירה מופעי תיאטרון מקוריים בהפקת הזירה, מופעי תיאטרון המאומצים ונתמכים על ידי הזירה, הפקות מחול, מוזיקה, וידאו-ארט, שירה ומיצג.

במהלך הפעילות השנתית השוטפת, מעלה הזירה שני פסטיבלים:

  • "קולה של המילה" - פסטיבל לזכרו של מריו קוטליאר העוסק במילה הכתובה וביטויה באמנות הבין-תחומית.
  • "זירת מחול" - המביא ביכורי מחול של כוריאוגרפים בראשית דרכם לצד כוריאוגרפים מוכרים וותיקים.

הזירה הבין תחומית פועלת לקידום אמנות המופע הבין תחומי, יוזמת הפקות מקוריות חדשות, מעודדת ומטפחת אמנים מוכשרים בעלי שפה אמנותית יוצאת דופן, חותרת לאיכות אמנותית גבוהה ולמצוינות בכל אחד מתחומי הפעילות המתקיימים בה, ונמצאת בלב השיח התרבותי והאמנותי.

למרות ובגלל המצב הפוליטי-כלכלי-חברתי המסתבך, ישנה חשיבות עליונה לאמנות, המחוברת להיסטוריה של זמן ומקום, אך אינה כבולה בחוקים היסטוריים של יצירה.

הזירה רואה עצמה בית ליוצרים מקוריים, העומדים באתגר הזה, ושואפת להתפתח ולהיפתח לאפשרויות חדשות של מפגש עם קהל. כך מהווה התיאטרון זירה למפגש חי בין קטבים תרבותיים, בשאיפה ליצור קהילת אמנים פעילה ומחוברת להוויה הרוחשת בישראל.

כל זה משתקף ברפרטואר הזירה - לכל הצגה שפה בימתית ייחודית משלה, כל הצגה מתקשרת באופן אחר; אבל המכנה משותף של כולן הוא החידוש, העדין, הבוטה - אותו חיבור איכותי וחמקמק בין צורה לתוכן. כך עפה הזירה לכל מיני כיוונים, בחוצפה צעירה השומרת כבוד למסורת, ובתוך אותה סחרחורת אמנותית רבגונית, לא שוכחת להושיט יד לקהל שלה, כי בלעדיו המסע לא שווה אפילו את הצעד הראשון.

ההצגות הקבועות שרצות בזירה הן: הדרך לעין חרוד, צבי סהר[2]. ההפך מחי, מיכל ואקנין ואילנית בן יעקב[3]. כלבה טובה ירושלים, הילה גולן.[4] קופים, עמית דרורי[5]. מכח אותה תנועה מיקה קופפר[6]. עולמות, מחזור שירים כנעני-עתידני, אנה ווילד[7]. כושלירבאק, נורית דרימר[8], ביה"ס למזג אויר נון טרופו, גיא גוטמן.[9][10]

מנהלי הזירה: מריו קוטליאר עד שנת 1999, הדס עפרת עד שנת 2002, גילי שנית עד שנת 2007, דורון תבורי וגיא בירן עד שנת 2009, גיא בירן עד שנת 2017 ,כיום (2021) עמית דרורי.

הזירה נתמכת ע"י: מנהל התרבות של משרד התרבות והספורט, אגף התרבות של עיריית ירושלים, הקרן לירושלים ומועצת הפיס לתרבות ולאמנות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]