החיים כל כך טובים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

החיים כל כך טוביםאנגלית: It's a Good Life) הוא סיפור מדע בדיוני ואימה קצר, מאת הסופר האמריקאי ג'רום ביקסבי. הסיפור נבחר על ידי אגודת המדע הבדיוני באמריקה להופעה באנתולוגיה "מבחר הסיפורת הבדיונית" ("The Science Fiction Hall of Fame") כאחד מעשרים סיפורי המדע הבדיוני הטובים ביותר. האנתולוגיה תורגמה לעברית על ידי עמנואל לוטם. הסיפור פורסם לראשונה בשנת 1953, בכרך השני של אסופת המדע הבדיוני Star Science Fiction Stories. בשנת 1961 עובד הסיפור לפרק של הסדרה אזור הדמדומים. הסיפור היה מועמד לפרס הוגו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור עוסק בילד בן שלוש בשם אנתוני פרמונט, שיש לו כוחות על טבעיים וכמעט אלוהיים: הוא יכול לקרוא מחשבות, ליצור דברים בכוח המחשבה, להזיז דברים, לשגר אנשים וחפצים לאן שהוא רוצה ואפילו להחיות מתים. אנטוני גר בכפר ושמו פיקסוויל עם משפחתו ודודתו. כמה רגעים לאחר שנולד הוא הפריד את פיקסוויל משאר העולם, ואף אחד בכפר לא יודע האם הוא השמיד את כל העולם שמחוץ לכפר או ששיגר את הכפר למקום רחוק ונידח. מכיוון שפיקסוויל מופרדת משאר העולם, האנשים בכפר חייבים לקיים את עצמם: הם מגדלים לעצמם מזון ובונים בעצמם את כל הרהיטים וכלי העבודה שהם צריכים. בכפר נשארו שרידים מהתקופה בה פיקסוויל עדיין הייתה מחוברת לעולם, כגון ספרים, תמונות, תקליטים ופסנתרים, שהם נחלת הכלל ותושבי הכפר מחליפים אותם ביניהם.

מכיוון שאנתוני יודע לקרוא מחשבות, אנשי פיקסוויל מסווים את מחשבותיהם האמיתיות כשהם בסביבתו, וחושבים כל הזמן רק על כמה הם שמחים וכמה טוב להם. הם עושים זאת מכיוון שאנטוני עלול לפגוע בהם אם יחשבו עליו מחשבות שליליות - או יותר גרוע, עשוי לנסות לעזור להם אם הוא מחבב אותם, ניסיון שיכול להביא לתוצאות הרסניות. למרות שאנתוני לפעמים עושה דברים רעים, הוא אינו מרושע - פשוט יש לו תפישת עולם של ילד בן שלוש והוא עושה מה שנראה בעיניו נכון. יותר מכל אנתוני אוהב לעזור לבעלי חיים. הוא נוהג להגיע לחורשה קטנה באמצע שדה תירס ולהגשים את רצונותיהם של החיות הקטנות ששם.

עלילת הסיפור מתרחשת במהלך מסיבת יום הולדת של שכנם של משפחת פרמונט, דן הוליס. במהלך המסיבה ניתן לו במתנה תקליט אותו הוא רוצה לנגן, אבל מציעים לו לא להשמיע אותו במהלך המסיבה, מכיוון שאנתוני לא אוהב שירה. דן משתכר ומתחיל לומר דברים רעים על אנתוני ולשיר. בדיוק באותו רגע נכנס אנתוני לחדר, אומר שדן הוא "איש רע", הופך אותו ל"משהו שלא היה דומה לשום דבר שיכול מישהו להעלות בדעתו" וחושב אותו עמוק לתוך קבר בשדה התירס.

מפני ששמע את דודתו מתלוננת על החום, למחרת "הוריד אנתוני שלג שהרס חצי מהיבול - אבל זה היה יום כל כך טוב".