הכוח היווני בקפריסין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הכוח היווני בקפריסין
Ελληνική Δύναμη Κύπρου
שר החוץ לשעבר של יוון דמטריוס דראוטסאס מבקר אצל חיילי הכוח ב-2010
שר החוץ לשעבר של יוון דמטריוס דראוטסאס מבקר אצל חיילי הכוח ב-2010
מוצא משותף, שפה משותפת, דת משותפת ומסורות משותפות
Το όμαιμόν τε και ομόγλωσσον και ομόθρησκον και ομότροπον
פרטים
מדינה יווןיוון יוון
שיוך צבא יוון צבא יוון
בסיס האם ניקוסיה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1959–הווה (כ־64 שנים)
מלחמות הפלישה הטורקית לקפריסין

הכוח היווני בקפריסיןיוונית: Ελληνική Δύναμη Κύπρου או בראשי תיבות: ΕΛΔΥΚ) היא גדוד מיוחד של צבא יוון אשר מוצב בקפריסין, ותפקידו הוא לסייע למשמר הלאומי הקפריסאי במקרה של פלישה לאי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1959 הוחלט באמנות ציריך ולונדון על הענקת עצמאות לקפריסין. יוון, בריטניה וטורקיה ערבו לעצמאותו של האי. לשם כך, הוחלט להקים כוח משותף של צבא יוון וצבא טורקיה. יוון שלחה לאי כוח בן 950 חיילים בפיקודו של דיוניסוס ארבוזיס (אשר הוביל גם את חיל המשלוח היווני לקוריאה). היוונים הקימו מחנה ליד ניקוסיה, בצמוד למחנה של החיילים הטורקים. בשנים הראשונות נערכו עימותים רבים בין החיילים היוונים לאזרחים הטורקים של האי, וכמה חיילים יוונים אפילו נרצחו בידי המקומיים. ב-1964 טורקיה דרשה מיוון להגדיל את הכוח שלה בקפריסין במטרה להשליט סדר באי. יוון העבירה את ההחלטה למועצת נאט"ו, אשר החליטה לדחות את הבקשה הטורקית.

ב-1974 הנחיתה טוריקה בקפריסין 40,000 חיילים, במטרה לכבוש את כל האי. יוון נחלצה לעזרת קפריסין ותגברה את הכוח באי ל-2,000 חיילים. במהלך הפלישה, נאלצו היוונים לנטוש את המחנה שלהם ליד ניקוסיה, והוא נהרס בידי הטורקים. יוון נלחמה לצד קפריסין בניסיון נואש לעצור את הפלישה הטורקית. כעבור חודש הגיעו שני הצדדים לשביתת נשק, וטורקיה הכריזה על הקמת צפון קפריסין כמדינה עצמאית.

יוון הקימה מחדש את המחנה ליד ניקוסיה, ומאז מחזיקה לפחות 950 חיילים בקפריסין. למרות שחלק מהחיילים ביחידה הם מתנדבים, רובם נבחרים בקפידה בידי המטה הכללי על בסיס יכולות וכישורים. חיילי הכוח עוברים אימונים קפדניים, ונחשבים לאחת היחידות האיכותיות ביותר ביוון. כפיצוי על האימונים המפרכים והשירות בחו"ל, זוכים חיילי הכוח לשכר גבוה. חיילי הכוח זוכים לכבוד והערכה רבים ביוון, וידועים בכינוי Eldykarioi (מבוסס על ראשי התיבות ELDYK, אשר בהן מכונה הכוח בדרך כלל).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]