המכונאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המכונאי (אנגלית: The Machinist, ידוע גם כ-El Maquinista) הוא סרט מסוגת מותחן פסיכולוגי אנגלי-ספרדי משנת 2004 בבימויו של בראד אנדרסון ובכיכובם של כריסטיאן בייל, ג'ניפר ג'ייסון לי, ג'ון שריאן, אייטנה סנצ'ז-גיון ומייקל איירונסייד.

בייל הוריד יותר מ-27 ק"ג לתפקידו בסרט.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרבור רזניק (כריסטיאן בייל) הוא מכונאי שסובל במשך שנה מאינסומניה כרונית (נדודי שינה), שהשיל ממשקלו באופן הדרגתי עד לנקודה בה הוא הפך להיות כחוש קשות. הופעתו המדאיגה בנוסף להתנהגותו המוזרה גורמים לעמיתיו לעבודה לשמור ממנו מרחק; בסופו של דבר הם חוברים כנגדו לאחר שהיה מעורב בתאונת מכונה שגובה ממילר (מייקל איירונסייד) את זרועו השמאלית. טרבור, שדעתו הוסחה על ידי עובד לא מוכר בשם אייוון (ג'ון שריאן), נושא באשמה עבור התאונה. אף אחד במפעל לא מודע לאייוון ואין שום רישומים לגבי עבודתו שם. נדמה שטרבור מצליח למצוא שלווה רק בזרועותיה של סטיבי (ג'ניפר ג'ייסון לי), נערת ליווי שמפתחת רגשות חיבה אמיתיים כלפיו, או בחברתה של מריה (אייטנה סנצ'ז-גיון), מלצרית במסעדת שדה התעופה שם הוא מבלה רבים מלילותיו.

טרבור נרדף על ידי הבזקים קצרים של דימויים שחוזרים על עצמם, ובכל יום הוא מוצא עצמו מפחד ללא סיבה מחפץ אחר, כמו המצת במכונית שלו, ממנו הוא נראה ככמעט מפחד לגעת. סדרה מסתורית של "פתקים דביקים" שמופיעים על הדלת של המקרר שלו ומתארים משחק של "איש תלוי" שולחים את טרבור עמוק יותר לתוך הפרנויה, למרות היותם מאיימים במעומעם בלבד. למרות הכל הוא מנסה לבסס קשר רומנטי עם מריה. בפגישה עימה בפארק השעשועים, טרבור מלווה את בנה ניקולאס לביתן אימה שמכונה "כביש 666", שאורותיו המבזיקים גורמים לילד לחוות התקף אפילפסיה.

טרבור לא מסוגל לחשוב יותר בבהירות, ומתחיל לחשוב שהאירועים המשונים בחייו מתרחשים במאמץ מתוכנן כדי לגרום לו להשתגע. רעיונות אלה חודרים אליו ברמזים קטנים ושרירותיים. אחד מהם הוא תמונה של אייוון במסע דייג עם אחד מעמיתיו לעבודה של טרבור, אשר הוא מוצא בארנקו של אייוון כשהוא נשאר לרגע מאחור בפאב. כמעט-תאונה נוספת בעבודה גורמת לטרבור להשתלח בזעם מבלבל על עמיתיו לעבודה וכתוצאה מכך הוא מפוטר מיד. גדילת הניכור והסחות הדעת אצל טרבור גורמות לו לשכוח לשלם את החשבונות וכתוצאה מכך החשמל בדירתו מנותק. נוזל סמיך וכהה מתחיל לטפטף מהמקפיא, שלבסוף מכסה את דלת המקרר עם טיפות של מה שנראה כמו דם.

אחרי מספר ניסיונות לא מוצלחים להתעמתות עם אייוון, טרבור מנסה לאתר אותו דרך לוחית הרישוי שלו. הוא עוקב אחר מכוניתו של אייוון במטרה לקרוא את לוחית הרישוי שלו בדיוק כאשר נגמר הדלק במכוניתו. כשפקיד משרד הרישוי מתעקש שהוא לא יכול לשחרר מידע אישי אלא אם כן בוצע פשע כלשהו, טרבור משליך את עצמו מתחת לגלגליה של מכונית במטרה להאשים את אייוון בפגע וברח. אחרי שמילא דו"ח משטרתי עם מספר לוחית הרישוי של אייוון עליו, טרבור החבול נאלם כאשר החוקר מבשר לו שהמכונית של אייוון היא בעצם שלו; טרבור דיווח שהרכב נהרס לחלוטין לפני שנה. הוא בורח מהשוטר המבולבל והולך לביתה של סטיבי, שמלבישה ומנקה אותו. אבל אז טרבור מוצא את תמונת הדייג של אייוון וריינולדס ממוסגרת בביתה ומאשים את סטיבי בקשירת קשר כנגדו. סטיבי מבולבלת וטוענת שהתמונה היא של ריינולדס ושלו, ולא של אייוון, אבל טרבור מסרב להביט בה. אחרי חילוף קללות ומריבה קצרה, טרבור מושלך מביתה של סטיבי. הוא הולך לחפש נחמה במסעדת שדה התעופה, אבל כשהוא שואל על מריה, מלצרית לא מוכרת מספרת לו שמעולם לא הייתה להם מלצרית בשם הזה.

בשיא של הסרט טרבור רואה את אייוון לוקח את ניקולאס, שנראה כאילו נחטף, לתוך דירתו של טרבור. בחשש מהגרוע ביותר, טרבור מתגנב פנימה. הוא לא מצליח למצוא את ניקולאס בשום מקום והוא גם לא עונה לקריאותיו של טרבור. טרבור מתעמת עם אייוון בחדר האמבטיה, ושואל אותו מה הוא עשה עם ניקולאס. אייוון אומר לו ש"אתה יודע שהוא מת". טרבור מתעמת עם אייוון ובסופו של דבר הורג אותו. לאחר מכן הוא מסיט את ווילון האמבטיה, בציפיה לראות את גופתו של ניקולאס, אך האמבטיה ריקה. הוא ניגש למקרר שלו ופותח אותו רק כדי לגלות דגים מרקיבים ושאר מזון מקולקל נופל ממנו על הרצפה. מוחו נודד בחזרה אל תמונת הדייג, שם נראה פתאום טרבור מלא ובריא יותר עומד ליד ריינולדס, בדיוק כפי שסטיבי אמרה. אייוון מעולם לא היה בתמונה; הכל היה חלק מהזייתו הפרנואידית של טרבור.

הסצנה הבאה חוזרת לסצנה הראשונה של הסרט, שם טרבור מנסה להפטר מגופה של אדם כלשהו (ככל הנראה גופתו של אייוון), מגלגל אותה בתוך שטיח ומתקשה לזרוק אותה לתוך הים. כאשר השטיח מתגלגל ונפתח, אין שום דבר בפנים. אייוון, חי ונושם, מופיע אוחז בפנס וצוחק. טרבור, פתאום חזרה בביתו, בוהה בעצמו במראה, מתחיל לחזור על המילים "אני יודע מי אתה". הוא משלים את האותיות החסרות במשחק האיש התלוי על המקרר שלו, ויוצאת המילה "רוצח". אז הוא נזכר בחלק שלו בתאונת פגע וברח לפני שנה, בה הוא דרס והרג ילד זהה לניקולאס לאחר שהסיר את עיניו מהכביש לרגע כשניסה להשתמש במצת במכוניתו. אמו של הילד, שלאחר מכן הוא מפנטז עליה כמריה המלצרית, הייתה בזירת התאונה; במעשה של חוסר רגישות ופחדנות, טרבור מחליט פשוט להמשיך לנסוע.

לאחר הזכרות בזיכרון כה מודחק הוא שוקל, לזמן קצר, לנסוע לשדה התעופה ולברוח. במקום זאת הוא נוסע למפקדת המשטרה, מלווה על ידי אייוון- שקט אך מעודד, שנפרד ממנו מחוץ לתחנת המשטרה. בנקודה זו ניתן להבין כי אייוון היה כפיל שגילם את המצפון של טרבור. בהתאם להתגלמות מצפונו של טרבור, אייוון מתרצה רק כאשר טרבור לוקח אחריות למעשיו. בדלפק הקבלה של תחנת המשטרה, טרבור מתוודה על פשעו מלפני שנה. כשסוף סוף מצפונו האשם הפך לנקי, טרבור נרדם במהירות בתא המעצר שלו, בפעם הראשונה מאז התאונה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]