המכללה לאיכות השלטון בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
המכללה לאיכות השלטון בישראל
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 2001–הווה (כ־22 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

המכללה לאיכות השלטון בישראל, היא עמותה רשומה מייסודה של התנועה למען איכות השלטון בישראל. המכללה נוסדה בשנת 2001 במטרה לקדם יצירת חברה המקדמת את ערכי הדמוקרטיה, שלטון החוק ונורמות מנהל תקין. מייסד המכללה ויו"ר הוועד המנהל הוא אליעד שרגא ומנכ"ל המכללה הוא ד"ר שחף גל.

יעדיה המוצהרים של המכללה הם קידום ערכי שלטון החוק, הדמוקרטיה, טוהר המידות, היושרה, האתיקה השלטונית ואיכות השלטון בחברה ובמוסדות השלטון בישראל, הנחלתם וביסוסם.

מישורי פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. הסקטור הציבורי - מסגרת זו כוללת טיפול ברשויות המקומיות ובמועצות האזוריות, חברות ממשלתיות ותאגידים סטטוטוריים, בהם גם מן הסקטור הביטחוני ומשרדי הממשלה. בכל אלו מתקיימות פעולות להטמעת תוכנית האתיקה, שפותחה במרכז לאתיקה של המכללה, ומטרתה לימוד והטמעה אפקטיביים של תרבות אתית מבוססת ערכים לעובדי הארגונים למען שיפור האקלים האתי בארגון ופיתוחו של קוד אתי במסגרתו. תוכנית זו הופעלה עד כה (2012) בכ-20 רשויות מקומיות.
  2. הסקטור האזרחי - מסגרת זו מופעלת בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, בקרב בתי ספר, מכינות קדם צבאיות, מוסדות להשכלה גבוהה, תנועות נוער ומתנ"סים. הפעילות המרכזית במוסדות אלה מבוצעת, באמצעות מרכז אזרחות במכללה בקידום שדרת מנהיגות עירונית, למען הצמחת והעצמת מנהיגות ערכית מקומית, קידום הטמעת עקרונות הדמוקרטיה וערכי איכות השלטון, תוך פיתוח מודעות ומעורבות אזרחית.

תוכניות מרכזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות מרכז האתיקה:

  1. כתיבת קוד אתי לארגון והטמעתו בהשתלמויות בקרב חברי הארגון, הקמת מנגנוני אתיקה (נציב אתיקה, ועדת אתיקה, "קו חם", נאמני אתיקה) בארגון.
  2. השתלמויות וסדנאות אתיקה חד-פעמיות וגם מודולריות המיועדות לבכירים, מנהלים ועובדים ברמות שונות. ההשתלמויות כוללות דיונים על אתיקה, אתיקה מקצועית ושלטונית, מבחינות בין אתיקה למשפט, עוסקות באתיקה יישומית באתיקה ככלי ניהולי, מלבנות דילמות אתיות ומטמיעות את הקוד האתי.

תוכניות מרכז אזרחות:

  1. הקמת שדרת מנהיגות ערכית עירונית הכוללת: פרלמנט ילדים או נוער, כתבים צעירים לבקרה אזרחית, מנהיגות ליזמות אזרחית, בית קפה - אתיקה לנוער, מנהיגות אזרחית של צעירים ובוגרים.
  2. הכשרת אנשי חינוך ומדריכים להובלת תהליכים ערכיים בחינוך הפורמלי והא-פורמלי להטמעת ערכי איכות השלטון והדמוקרטיה בשדה החינוכי.

במכללה מתקיימים גם מרכז למחקר ופיתוח ומדיניות ומרכז למשילות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]