המלכה האם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

האם האלמנה של המלכה אליזבת השנייה הייתה ידועה בשם המלכה אליזבת המלכה האם

המלכה האם הוא תואר הניתן במונרכיות לאימו של מונרך מכהן. תואר זה נובע לרוב משילוב של שני ייחוסים: היא "מלכה" מתוקף היותה רעייתו או אלמנתו של מלך קודם, ובו זמנית היא אימו של המלך (או המלכה) הנוכחי. אם היא רק אימו של מלך מכהן אך לא הייתה קודם רעיית מלך, אינה זכאית לתואר "המלכה האם", והיא נקראת פשוט "אם המלך". אם הייתה רעייתו של מלך קודם אך אינה אימו של המלך הנוכחי, תוארה ממשיך להיות "מלכה" (כמו המלכה נור, אשתו הרביעית של חוסיין, מלך ירדן, שאינה אימו של המלך עבדאללה השני).

הידועה ביותר לאחרונה שנשאה בתואר זה הייתה המלכה האם אליזבת בווס-ליון - אמהּ של מלכת בריטניה אליזבת השנייה ואלמנתו של המלך ג'ורג' השישי. תוארה המלא "הוד מלכותה המלכה אליזבת, המלכה האם". היא נפטרה בשיבה טובה בשנת 2002 בגיל 101, לאחר שזכתה לפופולריות אדירה בקרב הציבור הבריטי, בעיקר בזכות התמיכה המוראלית שלה בעם במהלך מלחמת העולם השנייה.

בשנת 1952, עם מותו של המלך ג'ורג' השישי בבריטניה, הפכה אלמנתו, אליזבת, לאמה של המלכה הצעירה. אמו של ג'ורג' השישי, המלכה מרי, הפכה, למעשה, למלכה האם לשעבר. לבקשתה, תוארה שונה ל"המלכה מרי" בלבד. עד למותה של המלכה מרי באביב 1953, היו בבריטניה שלוש מלכות: המלכה אליזבת השנייה - המלכה השולטת, המלכה אליזבת המלכה האם, והמלכה מרי, סבתה של המלכה.

בהולנד, לעומת זאת, אין שימוש בתואר 'המלכה האם': המלכה יוליאנה ויתרה על הכתר למען בתה, המלכה ביאטריקס, בשנת 1980, ומאז נודעה בתואר "הנסיכה יוליאנה".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא המלכה האם בוויקישיתוף