הסכם ארצות הברית–מקסיקו–קנדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערות השוליים אינן כתובות באופן הנדרש בוויקיפדיה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הסכם ארצות הברית–מקסיקו–קנדהאנגלית: United States–Mexico–Canada Agreement או USMCA) הוא הסכם סחר חופשי בין קנדה, מקסיקו וארצות הברית, שנועד להחליף את הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (NAFTA). ההסכם הוא תוצאה של משא ומתן מחודש של NAFTA בשנים 2017–2018 על ידי המדינות החברות בהסכם, אשר באופן רשמי הסכימו לתנאים ב-30 בספטמבר 2018, ורשמית ב-1 באוקטובר 2018.[1] ההסכם אושר סופית בבית הנבחרים ב-19 בדצמבר 2019 בהצבעה של 41–385. בסנאט אושר ההסכם סופית ב 16 בינואר 2020 בהצבעה של 10–89.

עיקרי ההסכם[עריכת קוד מקור | עריכה]

סעיפי ההסכם מקיפים מגוון רחב של נושאים, כולל תוצרת חקלאית, מוצרים מיוצרים, תנאי עבודה וסחר דיגיטלי. היבטים בולטים יותר של ההסכם העניקו ליצרני החלב בארצות הברית גישה רחבה יותר לשוק הקנדי, הנחיות עבור שיעור גבוה יותר של יצרני מכוניות בארצות הברית או במקסיקו, וכן שמירה על מנגנון פתרון המחלוקות בדומה למה שהיה כבר קיים בהסכם NAFTA. ההסכם הוא שינוי מהסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (NAFTA) ויגדיל את הגישה של ארצות הברית מ-3.25% ל -3.6%.[2] קנדה הסכימה לחסל את Class 7, מחלקה חדשה שלא הייתה ב-CPP המקורי, ומערכת ניהול האספקה של קנדה נותרה כשהייתה.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.