העונה החמישית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
העונה החמישית
The Fifth Season
מידע כללי
מאת נ. ק. ג'מיסין
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה
הוצאה
הוצאה בשפת המקור Orbit
תאריך הוצאה 2015
מספר עמודים 512
הוצאה בעברית
הוצאה אופוס
תאריך 2023
תרגום צפריר גרוסמן
פרסים
  • פרס הוגו לרומן הטוב ביותר (2016)
  • Planète SF Bloggers' Award (2018) עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה
סדרת ספרים העולם השבור
הספר הבא שער האובליסק
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-85-92795-23-8
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

העונה החמישיתאנגלית: The Fifth Season) הוא ספר מדע בדיוני מאת נ. ק. ג'מיסין, אשר זכה בפרס הוגו לספר הטוב ביותר ב-2016. זהו החלק הראשון בטרילוגיית "העולם השבור", כאשר אחריו יצאו "שער האובליסק" (2017) ו"אבן השמיים" (2018).

הספר מתאר את מסען של שלוש נשים: דאמאיה, ילדה קטנה שמגלה את כוחותיה כאורוגנית לראשונה ונוסעת למרכז ההכשרה "המאזן" שם היא תגלה שמרכז ההכשרה מסוכן לאורוגנים לא פחות מהעולם שבחוץ; סיאניט, אורוגנית שנשלחת למשימה קשה יחד עם האורוגן החזק ביותר בעולם ששפיותו מוטלת בספק; אסון, אורוגנית בת 40 שמחפשת ברחבי ה"דממה" את בתה בת ה-8 נאסון.

בעולם זה, מדי כמה שנים מתרחש אסון אקולוגי המאיים להשמיד את האנושות, שנובע מתנודות בלוחות הטקטוניים (התפרצות געשית, צונאמי וכיוצא בזה). אנשי העולם מכנים את האסונות האלו "העונה החמישית" והם מנסים להתכונן ולהגן על עצמם מפניהם.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגאוגרפיה והאקולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העולם שבו מתרחש הספר נקרא על שם היבשת היחידה שיש בו, "הדממה". על יבשת זו, חיים כל בני האדם ובעלי החיים השונים, ומסביבם ים. מדי כמה עשרות שנים, מתרחשת בעולם הזה רעידת אדמה או אירוע גאולוגי שיוצר משבר אקולוגי. התפרצות געשית, גל צונאמי, אפר תמידי באוויר שחוסם את אור השמש, רעידת אדמה וכן הלאה.[1]

החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחברה שמתקיימת ב"דממה", יש חלוקה מעמדית לקאסטות, ורוב חלקי החברה מסודרים לפי השתייכות לקהילה מסוימת. כל הקהילות עוקבות אחר חוכמה עתיקה שמועברת על ידי לוחות אבן. החוכמה העתיקה מדריכה את הקהילות כיצד לשמר את עצמן ולהתכונן לעונה החמישית (לא לבנות לגובה, לאגור מסתורי מזון לעת משבר, להקפיד שיהיו תפקידים ברורים לכל חבר בקהילה). בנוסף ישנם עוד סוגים של אנשים ותפקידים ייחודיים:

  • אורוגן - אנשים שיש להם יכולת לחוש רעידות באדמה ולהסיט אותן על ידי שאיבה של אנרגיה. כאשר האורוגן אינו מיומן, הוא עלול לשאוב את האנרגיה מהסביבה הקרובה שלו וכך להקפיא למוות בפועל את כל היצורים החיים שנמצאים מסביבו. פעולת האורוגן עלולה להיות מושפעת מהרגשות שלו. בחברה של "הדממה", ישנם פחד ושנאה כלפי האורוגנים. הם על פי רוב אינם רצויים בשום חברה. ברחבי "הדממה" ישנם שלושה מרכזי הכשרה לאורוגנים שמופעלים בידי העיר השולטת ב"דממה", יומנס. מרכזים אלו נקראים "המאזן", ורק שם אורוגנים יכולים לעבור הכשרה מקצועית. יומנס משתמשים באורוגנים כדי לעזור לקהילות שונות בעולם להגן על עצמן מפני בעיות הקשורות ברעידות אדמה, תמורת תשלום. האורוגנים מחולקים לשתי קבוצות: אורוגנים שעברו הכשרת מאזן, אשר עונדים טבעות שמציינות את רמת השליטה שלהם באורוגניה, כאשר 10 טבעות, מסמל את הטווח הגדול ביותר שאורוגן מסוגל להגיע אליו; ואת ה"רגאס", אורוגנים שהסתירו את היכולות שלהם ולימדו את עצמם לשלוט בכוחות שלהם לבד. בדרך כלל הם לא מגיעים לרמה של מעבר ל-4 טבעות.
  • שומרים - אנשים בעלי יכולת לנטרל את הכוחות של אורוגנים. הם אינם בעלי יכולת שליטה על אנרגיה ורעידות האדמה, אולם מסוגלים לחוש מתי האורוגנים מפעילים את היכולת שלהם ולנטרל אותם. השומרים מסוגלים להרוג את האורוגנים, והם אלו אשר מדריכים אותם מילדות לבגרות וממשיכים ללוות אותם במשך כל חייהם של האורוגנים. השומרים חיים במשך פרקי זמן ארוכים בצורה חריגה, ואין פרטים רבים לגביהם ודרך היווצרותם.
  • גאוכימאים - אקדמאיים שלומדים "גאוכימיה", סוג של מדע המותאם לצרכים של "הדממה" המשלב לימודי גאולוגיה, כימיה, ופיזיקה. הם לומדים ב"שביעית", האוניברסיטה השביעית שנבנתה לאחר אירועי העונה האחרונה. היו לפניה 6 אוניברסיטאות אחרות שנחרבו בזמן עונות תחת האימפריה הסנזית.
  • טורפי אבן - יצורים דמויי פסל, שנעים בצורה מסתורית, ואינם מדברים עם בני אדם. הם נחשבים לאיום, שמשתדלים להימנע או להתרחק ממנו.
  • האימפריה הסנזית - האימפריה הדומיננטית בעולם זה, אשר שולטת במשך שבע עונות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Annalee Newitz, ‘The Fifth Season’ by N.K. Jemisin מתוך הניו יורק טיימס ה-13 במאי 2016