טרילוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טרילוגיהיוונית: טרי - שלוש, לוגוס - חיבור, מאמר) היא סדרה של שלוש יצירות אמנות, בדרך כלל סדרת ספרים או סדרת סרטים. היצירות עצמאיות ועומדות בזכות עצמן, אך הן קשורות זו לזו, על אף שלעיתים הן מתרחשות בהפרשי זמן גדולים.

בין הטרילוגיות המפורסמות בספרות ניתן למצוא את "טרילוגיית בורן" של רוברט לודלום, "חומריו האפלים" של פיליפ פולמן, "הקומדיה האלוהית" של דנטה אליגיירי, "ילד האריות" של זיזו קורדר, "שר הטבעות" של ג'.ר.ר. טולקין, "משחקי הרעב" של סוזן קולינס, "חמישים גוונים של אפור" של אי. אל. ג'יימס, "ברטימאוס" של ג'ונתן סטראוד, "פרש הברונזה" של פאולינה סיימונס ועוד.

בקולנוע ניתן למנות את שלוש הטרילוגיות של "מלחמת הכוכבים" בבימויו של ג'ורג' לוקאס, "הסנדק" בבימוי פרנסיס פורד קופולה, "האיש ללא שם" בבימוי סרג'ו לאונה, "בחזרה לעתיד" בבימוי רוברט זמקיס, טרילוגיית באטמן "האביר האפל" בבימוי כריסטופר נולאן ועוד. בקולנוע הישראלי ניתן למנות את הטרילוגיה "ולקחת לך אישה", "שבעה" ו"גט - המשפט של ויויאן אמסלם" בבימויים של רונית ושלומי אלקבץ.

טטרלוגיה היא יצירה בעלת ארבעה חלקים. הסדרה "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" אמנם כללה ארבעה ספרים, אך נקראה טרילוגיה בארבעה חלקים מתוך בדיחה. לאחר צאתו של הספר החמישי שונה השם לטרילוגיה בחמישה חלקים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]