עמותה לילדים בסיכון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו העמותה לילדים בסיכון

המרכז לטיפול וחקר באוטיזם: עמותה לילדים בסיכון  הוקמה בשנת 1990  והיא הגוף הוותיק והמוביל בישראל לטיפול באוטיזם בגיל הרך.  העמותה הינה חוד החנית בטיפול בילדים ובני נוער על הרצף האוטיסטי, החל מהגיל הרך ועד לגיל 18. לפני 27 שנים לא היה מענה אבחוני וטיפולי לפעוטות ולילדים עם אוטיזם. מתוך חסר עצום זה וההבנה כי הגיל הרך הינו חלון הזדמנויות טיפולי, וכי טיפול אינטנסיבי ומותאם הינו מפתח לשיפור תפקודם של ילדים עם הוקמה העמותה. מיד עם הקמתה, החלה העמותה לתת מענה אבחוני וטיפולי מותאם לילדים ולהעניק להם ולמשפחותיהם את הטיפול המקצועי והתמיכה הרגשית הראויים להם.

כך, למעלה מחצי יובל, משמשת העמותה כתובת מקצועית מקדמת, תומכת ואוהבת לילדים, בני נוער, צעירים ובוגרים עם אוטיזם ולמשפחותיהם, דואגת לזכויותיהם, פועלת למיצוין, מעניקה להם שירותי טיפול מקצועיים באופן מותאם ונגיש, מכשירה מטפלים, לומדת ומטמיעה שיטות טיפוליות ומנגישה את הידע התיאורטי והקליני העדכני ביותר לטובת הילדים והמשפחות נכון לשנת 2018 , מנכ"ל העמותה היא עו"ד ציפי נגל-אדלשטיין והיו"ר היא ד"ר ד"ר ריבי שרמן.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעמותה עובדים כיום  למעלה מ 1,500 עובדים מסורים ממקצועות טיפולים רבים ומגוונים: קלינאות תקשורת, ריפו בעיסוק, פיזיותרפיה, הבעה ויצירה, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, ניתוח התנהגות , רופאים, מטפלים בשיטות ייעודיות כגון,DIR  , ESDM ומיומנות חברתיות  כולם עובדים יום אחר יום, שבוע אחר שבוע לאורך שנים כדי לקדם ולמצות  את יכולותם של ילדים, בני נוער ומתבגרים מיוחדים אלה .

תפיסת הטיפול בעמותה הינה התפתחותית-אינטגרטיבית. לכל ילד ונער נבנית תכנית קידום אישית . תכנית זו מותאמת לצרכיו ומקיפה את מכלול תחומי התפקוד של הילד, והיא נבנית תוך חשיבה אינטגרטיבית עם הצוות החינוכי המטפל בילד והוריו.  מושם דגש על טיפול בילד בסביבתו הטבעית, בשעות הלימוד בגן או בבית הספר, במטרה להקל על הורי הילד ועל בני משפחתו וכדי להשיא את התועלת הטיפולית והשפעותיה.

העמותה פועלת בשיתוף פעולה עם גורמים במערכת הבריאות, במערכת החינוך, במערכת הרווחה וברשויות המקומיות.

הכל, מתוך התפישה, כי הילד הינו במרכז וכי על כל הגורמים המטפלים והמעורבים בטיפול להתאגד סביב הטיפול בילד ולהתמקד בטובתו ובקידומו של הילד.

אחד מהישגיה הבולטים של העמותה הוא גיבוש "סל טיפולים בריאותי מקדם" (טב"מ) – עשיר ואינטנסיבי, שהמדינה מעניקה לילדים על הרצף האוטיסטי מהגיל הרך ועד גיל 7. פועלה של העמותה הוא שהניע את משרד הבריאות ואת משרד האוצר להכיר בסל השירותים הזה ובזכאותם של כל הילדים המאובחנים לקבל אותו.

בשנים האחרונות פרצה העמותה דרך נוספת, וביוזמתה משולבים טיפולי בריאות בהיקף של עד 3 ש"ש לילדים בני 7 - 18 בשעות הצהריים בתוך כיתת הלימוד בבית-הספר, באופן שמותאם ומונגש לצורכיהם. בזכות פעולתה של העמותה וייזום שיח משותף עם משרד הבריאות, עם הרשות המקומית, עם משרד החינוך ועם קופות החולים - זוכים ילדים ובני נוער רבים בגילאים 7 - 18 לטיפולים מקדמים והכרחיים, שלא הייתה להם יכולת לקבלם לפני כניסת העמותה לפעילות בבתי-הספר. כיום, העמותה היא היחידה שבפעילותה משולבים טיפולים בריאותיים לכ-1000 ילדים ברחבי הארץ.

דאגתה של העמותה לילדים בגיל הרך ולילדים בבתי-ספר ועד גיל 18 - יצרה שינוי חברתי משמעותי בקרב ילדים ובני נוער בספקטרום וכן בקרב משפחותיהם, וקידמה אותם בכל מגזר ואזור ברחבי הארץ.

כגוף הגדול בארץ העוסק בטיפול באוטיזם בגיל הרך, פועלת העמותה לילדים בסיכון בפריסה ארצית בכ-200 מסגרות טיפוליות – מצפון עד דרום, במרכז ובפריפריה. הנגשת השירותים לפריפריה היא חלק מתפיסת העולם של העמותה ומעקרונות היסוד שלה.

הצוותים המקצועיים והמסורים של העמותה, הנושאים את הניסיון והידע הקליני שנצבר בה, ייחודיים בהיקפם, והמודלים הטיפוליים שפותחו על-ידה זוכים להכרה ומוטמעים במסגרות טיפוליות רבות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]