הפדרציה של האיגודים המקצועיים וועדי העובדים העצמאיים והדמוקרטים בפלסטין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הפדרציה של האיגודים מקצועיים וועדי העובדים העצמאיים והדמוקרטים בפלסטין, הוקמה כתגובה לחוסר הדמוקרטיה בתוך הפדרציות של ארגוני העובדים הפלסטיניים הוותיקים.

באמצעות מאמציהם של פעילי זכויות עובדים עצמאיים והמרכז לדמוקרטיה וזכויות עובדים (DWRC), מאות ועדי עובדים עצמאיים הצטרפו להתאחדות ועדי העובדים העצמאיים מאז 2004, וקיימו את הכנס הראשון שלהם בשנת 2007.

חשיבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על-פי חלק מהמשקיפים פסקו הפדרציות הקיימות של ארגוני העובדים ברשות הפלסטינית להיות דמוקרטיות. הפדרציה הכללית הפלסטינית של האיגודים המקצועיים (PGFTU) שנשלטת על ידי הפת"ח, לא קיימה בחירות מאז 1981[1][2][3].

בשנת 2007, הביקורת על ה-PGTFU הגיעה לשיאה בייסוד הפדרציה של האיגודים מקצועיים וועדי העובדים העצמאיים והדמוקרטים בפלסטין, המייצג מעל 50,000 עובדים ועובדות, החברים בוועדי עובדים עצמאיים, אשר נבחרו באופן דמוקרטי בכל רחבי הגדה המערבית ועזה . מוחמד אל-עארורי, בעברו איש ה-PGFTU, נבחר לרכז הראשי של הפדרציה החדשה[4][5].

עימותים עם ה-PGFTU[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2005 שלח ה-PGFTU מכתב לפדרציה הבינלאומית של ארגונים להשכלת עובדים (IFWEA).

בטענה כי "מה שמתייחסים אליו כוועדי עובדים עצמאיים, למעשה מתואמים עם המרכז לדמוקרטיה וזכויות עובדים בראשות מוחמד דהמאן כמו גם עם תנועת החמאס ומפלגת היוזמה הלאומית הפלסטינית בראשות מוסטפא ברגותי."

אישומים מסוג זה, העלולים להביא למאסר של המעורבים, היו במרכזה של מחלוקת קשה של ה-PGFTU עם המרכז לדמוקרטיה וזכויות עובדים (DWRC).

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Joost R. Hiltermann. "Mass Mobilization under Occupation: The Emerging Trade Union Movement in the West Bank"; MERIP Reports, No. 136/137, West Bank, Gaza, Israel: Marching toward Civil War (Oct. - Dec., 1985), pp. 26-31
  2. ^ Joost R. Hiltermann. "Behind the Intifada"; Princeton University Press (January 25, 1993)
  3. ^ Nina Sovich. "Stifling Democracy within Palestinian Unions"; Middle East Report, No. 215 (Summer, 2000), pp. 2-3
  4. ^ "Unemployed workers demonstrate against poverty"(הקישור אינו פעיל, September 2017) Stand Up, Take Action - UNDP site, October 17, 2007
  5. ^ "Statements in Occasion of Workers' Boycott Call" (אורכב 31.10.2020 בארכיון Wayback Machine); Stop the Wall Campaign, February 11, 2007