הפטנט של סילבסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הפטנט של סילבסטרגרמנית: Silvesterpatent) היה חוק שנקבע בצו של הקיסר פרנץ יוזף מ-31 בדצמבר 1851 ושדרכו הוא ביטל את החוקה האוסטרית ממרץ 1849 שהביא לעמי האימפריה ללא מעורבות של פרלמנט על ידי צו ("פטנט") בעיר אולומואוץ וכן את מרבית זכויות היסוד. נותרו בכנם רק שוויון זכויות האזרחים בפני החוק וביטול חובות האיכרים כלפי בעלי האחוזות, שהיו מורשת המנוריאליזם הפאודלי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפועל, החוקה שהוענקה על ידי הקיסר פרנץ יוזף בן ה-18, במרץ 1849 לא יושמה. אחרי הניצחון בעזרת הצבא הרוסי על המהכפנים ההונגרים שהכריזו על הדחת שושלת הבסבורג-לורן מכס המלכות של הונגריה, ובעקבות דיכוי המהפכה בפרובינציות האיטלקיות[1] סברו הקיסר ויועציו כי יוכלו לנהל את האימפריה האוסטרית ללא חוקה וללא אספת נציגים נבחרים, ברוח הנאו-אבסולוטיזם. זאת הייתה גם המגמה שבה דגלה גם אמו, הארכידוכסית סופי. בקיץ 1851 דיווח הקיסר הצעיר לאמו: "זרקנו את האספה החוקתית לפח ומעכשיו אין לאוסטריה אלא אדון אחד!"[1] הצו הקיסרי שנחתם על ידי הקיסר פרנץ יוזף ב-31 בדצמבר 1851 ביטל את "חוקת מרץ" שהוא כפה בעקבות מהפכת 1848 ב-4 במרץ 1849 . חוקה זאת לא נכנסה מעולם לתוקף. אולם החלטת הקיסר ב-1851 סימנה את ההתחלה הרשמית והסופית של הארגון מחדש של האימפריה האוסטרית על בסיס נאו-אבסולטיסטי, כפי שהבטיחו השלטונות אחרי דיכוי המרד הווינאי באוקטובר 1848.

הפטנט כלל 36 סעיפים שנערכו על ידי קרל פרידריך פון קיבק[2] (Von Kübeck) מיוזמת שר הפנים אלכסנדר באך. הוא ביטל את חופש העיתונות, את חוקי האוטונומיה המוניציפלית ואת פומביות הדיונים בבתי המשפט. "שיטת באך" כפי שכונתה שיטת המשילות החדשה הוצגה באיגרת של הקיסר אל ראש הממשלה שוורצנברג ונשארה השיטה הקובעת באימפריה החל משנת 1852 ועד צו הדיפלומה של אוקטובר ב-20 באוקטובר 1860, שהוחלפה גם היא כעבור חדשים אחדים על ידי הפטנט של פברואר (פברואר 1861). אחרי מותו המפתיע של שוורצנברג באמצע ישיבת הממשלה ב-1852 לא מונה באך לראש ממשלה כפי שהיה מצופה. במקום זאת ביטל הקיסר פרנץ יוזף את הממשלה כגוף קולגיאלי והחליף אותה בוועידות של השרים שהתקיימו בראשותו או בראשות שר החוץ קרל פרדיננד פון בואול-שאורנשטיין. בואול נקרא לא ראש ממשלה (Ministerpräsident) אלא "יושב ראש ועידת השרים". (Vorsitzender der Ministerkonferenz)

ארלכסנדר באך
קרל פרידריך פון קיבק

עידן הנאואבסולוטיזם באימפריה האוסטרית נמשך עד לדיפלומת אוקטובר מ-20 באוקטובר 1860 שהוצאה בעקבות תבוסת אוסטריה בקרב סולפרינו ב-1859 העקרונות של הפטנט לגבי המנהל והמשפט יושמו גם לגבי ממלכת הונגריה והארצות שהיו הנספחות אליה במסגרת האימפריה האוסטרית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

(בגרמנית)

365Schicksalstage - Der Gedächtniskalender Österreichs

לפי Österreich-Lexikon, E. Bruckmüller, Verlagsgemeinschaft Österreich-Lexikon, 2004 (3 Bde.).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Friedrich Walter, Von der Märzrevolution bis zur Dezemberverfassung 1867,Springer Verlag 1964

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 J.Sachslehner
  2. ^ ברון או פרייהר פון קיבק