הפרלמנט של גיברלטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבנה הפרלמנט של גיברלטר.

הפרלמנט של גיברלטראנגלית: Gibraltar Parliament) הוא בית המחוקקים של הטריטוריה הבריטית שמעבר לים, גיברלטר. בין השנים 1969 ו-2006 נקרא מוסד זה בשם "האסיפה המחוקקת של גיברלטר" (Gibraltar House of Assembly).

האסיפה המחוקקת של גיברלטר, שהוקמה לאחר ההכרזה על חוקת גיברלטר (1969), הייתה גוף חד ביתי שהיה מורכב מ-15 חברים שנבחרו על ידי ציבור הבוחרים, ומעוד 2 חברים ממונים, אחד מהם הוא פרקליט המדינה. הכינוי "האסיפה המחוקקת" במשמעות של בית המחוקקים היה נפוץ בטריטוריות הבריטיות שלא היו תחת ריבונות מלאה. הדבר שונה על ידי הפרלמנט הנוכחי של גיברלטר, לאחר ההכרזה על חוקת גיברלטר (2006), כשיקוף של השדרוג במעמדה הריבוני של גיברלטר. כיום כל 17 חברי הפרלמנט נבחרים על ידי הציבור, כאשר כל מצביע יכול לבחור 10 מועמדים לפרלמנט.

הפרלמנט יושב במבנה המשקיף לעבר מיין סטריט וכיכר ג'ון מקינטוש. המבנה הוקם בשנת 1817 ושימש לפני כן כספריית הסוחרים והחלפנים (ספרייה אזרחית שהוקמה על ידי סוחרי גיברלטר כיוון שהוטל איסור על כניסת אזרחים לספריית חיל המצב הצבאי של גיברלטר). בשנת 1951 שופץ המבנה על מנת שיוכל לשמש מקום מושבה של המועצה המחוקקת של גיברלטר. לאחר ההכרזה על החוקה ב-1969 הוקם בית המחוקקים של גיברלטר והחליף את המועצה המחוקקת. המושב הראשון של בית המחוקקים נפתח ב-18 באוגוסט 1969 על ידי המושל וריל בג.

חברי הפרמנט הנוכחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלברט אייסולה נבחר בבחירות משנה ב-4 ביולי 2013, זאת לאחר פטירתו של חבר הפרלנט צ'ארלס ברוזון באפריל 2013.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הפרלמנט של גיברלטר בוויקישיתוף