הקיסר (קלף טארוט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קלף הקיסר

הקיסר הוא קלף מספר 4 בארקנה הגדולה של קלפי הטארוט[1]. לרוב מתואר יושב בצדודית על כס מלכות או על קוביית אבן שחקוק עליו עיט שראשו פונה לשמאל ומצליב רגליו בצורת האות ד' או המספר 4 ואוחז בשרביט ולעיתים גם בכדור מלכות. בחבילת "השחר המוזהב" הוא יושב בחזית עם איל שמסמל את מזל טלה ואת שה האלוהים. בחבילת הריידר הוא יושב בחזית עם כדור מלכות ועם הענח' על כס שראשי אילים חקוקים עליו ומאחוריו רקע הררי.

משמעות הקלף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקיסר מייצג את דמות האב, אדם בוגר ובעל ניסיון. הוא מייצג אדם מסגרתי, שולט, יציב, משרה ביטחון, עוצמה, הישגים וכוח, אך עם זאת גם יכול להיות נוקשה ושמרני מידי ללא הפגנת רגשות ועם ביקורת והחמרה עצמית. הקלף מציע לאדם להיות אסרטיבי ונחוש על מנת להשיג את מבוקשו[2].

לפי ארתור אדוארד וייט, קלף הקיסר מסמל בין היתר יציבות, סמכות ורצון[3]. ווייט קיבל את ההתאמה של השחר המוזהב של אסטרולוגיה לארקנה הגדולה, ולכן הקלף נושא סמלים למזל טלה[4] - על כס המלכות יש שני ראשי אילים, והרקע של הקלף צבוע בצבע כתום של מזל טלה.


יש הגורסים כי קלף הקיסר מייצג את כוח הרצון, את המודעות לכישורים האישיים, ושהוא ביטוי לעוצמה, לנחישות, לשליטה עצמית, להתמדה וללקיחת אחריות. עוד נטען כי הקלף מבטא צורך בביטחון חומרי ויציבות. נאמר גם שקלף הקיסר מייצג את התרבות הפטריאכלית, מייצג את דמות האב, את דמותו של המגן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הקיסר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The Emperor Tarot Card | Keen Articles, www.keen.com (באנגלית)
  2. ^ הילה טארוט, פשוטארוט
  3. ^ The Emperor Tarot card meaning: Stability, power, protection, hermitspiritus.com (באנגלית)
  4. ^ טארוט - קלף הקיסר, באתר הטארוט של אורי רז