הרמוני (מודול)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרמוני מחוברת לקולומבוס וקיבו
פנים המודול
חברי המשלחת ה-27 לתחנת החלל הבינלאומית בתוך בתי המגורים האמריקאים

הרמוניאנגלית: Harmony; ידועה גם בשם נוד 2, באנגלית: Node 2) היא מודול על גבי תחנת החלל הבינלאומית. הרמוני הועלתה בהצלחה אל תחנת החלל במשימה STS-120 ב-23 באוקטובר 2007 על ידי מעבורת החלל דיסקברי. בתחילה חוברה היחידה ליוניטי ולאחר מכן הועברה למיקומה הסופי בקדמת המעבדה האמריקאית דסטיני ב-14 בנובמבר 2007.

בעת חיבור הרמוני לתחנת החלל עלה שטח המחיה של התחנה מ-420 מטרים מעוקבים של שטח ל-500.2, גידול של כעשרים אחוזים בשטח המחיה.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם המקורי של היחידה היה "נוד 2". במרץ 2007 הסתיימה תחרות בין יותר מ-2200 תלמידים מ-32 מדינות בגילאים של גן עד תיכון על בחירת השם. התחרות נקראה "אתגר נוד 2", והיא דרשה מהמשתתפים ללמוד על התחנה, לבנות מודל שלה ולכתוב חיבור שמסביר מדוע השם שלהם הוא זה שמתאים ל"הרמוני".

מפרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרמוני שוקל 14,288 קילוגרם והוא המחבר השני בין שלושה אל החלק הראשי של התחנה. התכנון של הרמוני הוא במידה רבה על בסיס המודל הלוגיסטי הרב תכליתי, תא מדוחס שמביא ציוד ואספקה לתחנה במשימות של המעבורות והוא ניתן להחזרה לכדור הארץ. נוסף על כך הוא תוכנן על בסיס קולומבוס, רכיב שנבנה על ידי סוכנות החלל האירופית.
הרמוני מנוהלת על ידי מרכז טיסות החלל מרשל בהאנטסוויל, אלבמה. הוספת המודול אפשרה את הרחבת התחנה מנפח השווה לבית בן שלושה חדרים לנפח השווה לחמישה חדרים, עם חיבור המודול היפני קיבו והמודול האירופי קולומבוס. היד הרובוטית של התחנה קנדארם2 ניתנת להפעלה מרכיב זה בשל הימצאות חיבור חשמל מתאים מחוץ להרמוני. אחרי ביטול מודול המחיה, נבחרה הרמוני לשמש כאזור השינה של הצוות האמריקאי. שני חדרי השינה הראשונים הובאו במשימת STS-126 ושניים נוספים ב-STS-128.

מידות[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • אורך: 7.2 מטר
  • היקף: 4.4 מטר

הסכם בנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת הסכם בין נאס"א לסוכנות החלל האירופית יחידת "הרמוני" נבנתה על ידי חברת טאלאס אליניה ספייס, שבסיסה ברומא. היחידה הגיעה למרכז החלל קנדי שבפלורידה ב-1 ביוני 2003 לאחר שהועברה מאיטליה בעזרת איירבוס בלוגה. "הרמוני" במקור הועברה מידי סוכנות החלל האיטלקית לידי סוכנות החלל האירופית ולאחר מכן לנאס"א במכון לעיבוד חלקי תחנת החלל. העברה זאת סיימה הסכם גדול בין נאס"א לסוכנות החלל האירופית שנחתם בטורינו ב-8 באוקטובר 1997. האסטרונאוט האיטלקי פאולו אנג'לו נספולי ליווה את הרמוני לתחנת החלל על גבי משימה STS-120.

שיגור לחלל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרמוני שוגרה בהצלחה אל תחנת החלל במשימה STS-120 ב-23 באוקטובר 2007 על ידי מעבורת החלל דיסקברי, בתור רכיב עיקרי של התחנה ושמו ISS-10A.
ב-26 באוקטובר, הקנדארם2 הוציא את הרמוני מתוך תא המטען של המעבורת וחיבר אותה באופן זמני לחיבור הצד של יוניטי, למחרת ב-27 באוקטובר נכנס הצוות לתוך המודול. לאחר שהמעבורת עזבה את הרמוני, היא הועברה לקדמת דסטיני, כאשר זה הוא מיקומה הנוכחי והסופי. חיבור זה דרש מצוות התחנה לבצע שלוש פעילויות חוץ ריכביות על מנת לסיים את החיבור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרמוני בוויקישיתוף