השרפה בספריית ג'פנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בניין הספרייה בג'פנה בזמן השיקום האחרון שנעשה

השרפה בספריית ג'פנהטמילית: யாழ் பொது நூலகம் எரிப்பு) הייתה מאורע היסטורי חשוב בתולדות "מלחמת האזרחים בסרי לנקה". במהלך האירוע התפרעו בני המיעוט הסינהלי בליל 31 במאי 1981 בעיר ג'פנה שבצפון סרי לנקה. האירוע היה אחד האירועים החמורים ביותר של שרפת ספרים במהלך המאה ה-20. הספרייה בג'פנה הכילה 97,000 ספרים וכתבי-יד.

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספרייה הוקמה בשלבים רבים החל משנת 1933, מהתחלה בתור אוסף פרטי. ולאחר מכן עם עזרתם של אזרחים שהיו בעיקר מקומיים ועד להקמתו ופתיחתו של בניין הספרייה בשנת 1959 שהוקם בסגנון אדריכלי הודי. הספרייה הכילה מסמכים היסטוריים חשובים של סרי לנקה ועיתונים שציינו מאורעות חשובים בתולדות ההיסטוריה הפוליטית של סרי לנקה. הספרייה הייתה גם מקור מידע עבור הודים ותושבים ממדינות אחרות שהגיעו אליה למטרות מחקר אקדמיות.

השיקום והפתיחה המחודשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1982, שנה לאחר השרפה, החלה הקהילה בג'פנה לאסוף אלפי ספרים, ועיריית ג'פנה החלה בתיקונים בבניין והחלו שיפוצים בחלקי הבניין. בשנת 1983 החל סכסוך אלים נוסף כאשר בניין הספרייה נפגע מכדורי ירי ופצצות. בשנת 1985 שוב אירע מקרה נוסף של שרפה בבניין הספרייה כאשר חיילי ארגון הטרור הטמילי "יולי השחור" פרצו אל הבניין והשחיתו את הספרייה. בשנת 1998 ניסתה נשיאת סרי לנקה "צ'נדריקה קומרטונגה" מאמץ גדול כדי לזכות באמונו של העם וגם של המיעוט הטמילי ולפייס ביניהם בעזרת דעת קהל בינלאומית למען תהליך שיקום הספרייה בעזרת תרומות מכל רחבי המדינה ואיסוף של למעלה מעל 25,000 ספרים.

עד לשנת 2001 שוקם בניין הספרייה במלואו אבל הפתיחה המחודשת אירעה רק בשנת 2003. למרות התנגדותם של הטמילים נפתחה הספרייה. כתוצאה מכך התפטרו כל חברי מועצת העירייה כולל ראש העיר מחשש לחייהם ולאחר לחץ שהופעל כדי למנוע את פתיחתה המחודשת של הספרייה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]