ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/נשים באדום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נשים באדום

ברוכות וברוכים הבאים למיזם "נשים באדום"!

המיזם הוא חלק ממיזם עולמי בוויקיפדיות רבות, שמטרתו "להכחיל" ערכים על נשים, ואצלנו - גם על נושאים הקשורים לנשים.

המיזם הוא מיזם אחות לוויקי נשים, וכל עורכי ועורכות ויקיפדיה מוזמנות להוסיף לכאן ערכים לא קיימים, כדי שנוכל לרכז רשימה כללית של ערכים מבוקשים, וגם לעקוב אחר ההתקדמות שלנו. בהמשך העמוד רשימת נושאים שאפשר להוסיף לדפיהם(וזה לא נורא אם מישהי תופיע תחת יותר מקטגוריה אחת, והרי לכש"תוכחל" זה יהיה בכל מקום בו היא מופיעה). בהצלחה לנו, ויאללה! לעבודה!


כרגע ישנם 1007 ערכים שהוכחלו באופן ישיר דרך המיזם!
♥ ישנם ערכים ברשימה שמוכחלים בלי קשר להיותם ברשימה, ויש ערכים ברשימה שחסרים תבנית, אך אין ספק שזה נחמד לראות את המספרים עולים :)


Women in Red (hewiki).png


רשימת הנושאים: נשים באדום

הגות ופילוסופיה: פילוסופיות · נושאים בפילוסופיה

נשים בהיסטוריה: נשים בעלות עשייה היסטורית שלא לגמרי מתאימות לכל קטגוריה אחרת · נשים מהמערב הפרוע

למיון: כאן תוכלו להוסיף שמות של נשים שלא ברור לכן לאן הן שייכות, ונשתדל למיין אותן


ערכים שהוכחלו - לדוגמה

Eudora Welty.jpg

יודורה אליס ולטיאנגלית: Eudora Alice Welty;‏ 13 באפריל 190923 ביולי 2001) הייתה סופרת אמריקאית שכתבה על הדרום האמריקאי. הרומן שלה The Optimist's Daughter זכה בפרס פוליצר ב-1973. לוולטי הוענקה מדליית החירות הנשיאותית, בין פרסים רבים אחרים. היא הייתה הסופרת הראשונה שעבודותיה פורסמו על ידי הספרייה של אמריקה בעת חייה. ביתה בג'קסון, מיסיסיפי הוגדר כאתר מורשת לאומי, והוא פתוח לציבור כמוזיאון.

The Mists of Avalon.jpg

ערפילי אבלון הוא רומן משנת 1983 מאת מריון זימר בראדלי, שבו היא מספרת את אגדות המלך ארתור מנקודת המבט של הדמויות הנשיות. הספר עוקב אחר מורגיין (הידועה גם בשם מורגן לה פיי בעבודות אחרות), כוהנת-דרואידית הנלחמת להציל את התרבות הקלטית המטריארכלית שלה, בארץ שבה הנצרות הפטריארכלית מאיימת להרוס את דרך החיים הפגנית. הסיפור האפי מתאר את חייהן של גווניפאר, ויויאן, מורגייז, איגריין ונשים אחרות, שהן לעתים קרובות זוכות רק לתפקידים בשוליים של הסיפורים על המלך ארתור. כאן, המלך ארתור ואבירי השולחן העגול הם שחקנים משניים ולא הדמויות הראשיות.

"ערפילי אבלון" עומד בניגוד לרוב הסיפורים על המלך ארתור, אשר באופן עקבי מתארים את מורגן לה פיי כדמות מרוחקת, מכשפה רעה וחד-ממדית, ללא הסבר או עם הסבר מוגבל לאנטגוניזם שלה כלפי השולחן העגול. בספר זה, מורגיין מוצגת בתור אישה עם יכולות ייחודיות ואחריות גדולה, בתקופה של תהפוכות פוליטיות ורוחניות עצומות, אשר נקראת להגן על המורשת הפגנית המטריארכלית המקומית, נגד כל הסיכויים. "ערפילי אבלון" עומד בתור קו פרשת המים בפרשנות הפמיניסטית למיתולוגיה אנדרוצנטרית, שממרכז חוויות של נשים בזמנים של שינוי ומעברי כוחות מגדריים. האלמנטים הטיפוסיים במיתולוגיה הארתוריאנית, כגון קרבות, משימות אביריות, תככים פוליטיים בשלטונו של ארתור הם משניים בחייהן של הנשים.

הספר היה לרב-מכר מיד עם פרסומו, ונשאר פופולרי היום. מאוחר יותר, בראדלי ודיאנה ל. פאקסון הרחיבו את הספר לסדרת אבלון.

תבנית נשים באדום נשים באפור

אתם מתבקשים להוסיף לכל ערך שאתם מכחילים מרשימות אלה את תבנית {{ערך נשים באדום}} כדי שנוכל לעקוב (ולהפיץ את בשורת המיזם) :)

Women in Red (TLV) logo - circle.png ערך זה נכלל ברשימת נשים באדום והוכחל!

נשים באדום היא יוזמת-אחות של ויקי נשים

WikiWomensCollaborativeLogoGray.svg
Silhouette woman front darkgrey.svg

השקת החלק השני של נשים באדום - נשים באפור!

הרעיון ברשימה הזו היא לייצר רשימת ערכים על נשים או נושאים הקשורים לנשים שיש צורך להרחיב אותם.