טרנסג'נדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טרנסג'נדריותTransgender Pride flag.svg
ערך זה הוא חלק מסדרת ערכים
בנושא זהות מגדרית
עוד בנושא
פורטל להט"ב

טרנסג'נדר הוא מונח הכולל קשת רחבה של זהויות שקשורות לתחושות ולהתנהגויות שאינן תואמות בין היות האדם זכר או נקבה מבחינה ביולוגית לבין התחושות המגדריות שלו או שלה. אצל מרבית האנשים ישנה הלימה בין המין הביולוגי שלהם לבין זהותם המגדרית, וההערכה היא כי 3% מהאוכלוסייה חשים תחושה של חוסר התאמה (בעוצמות שונות) בין המין הביולוגי שלהם לבין זהותם המגדרית.‏‏[1]

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההגדרה המקובלת ביותר למושג זה, הנמצא בתהליכי שינוי נמשכים, מתייחסת לאנשים שהוגדרו כבעלי מגדר מסוים בעת לידתם, בהתבסס על מינם, אך חשים כי תיאור זה אינו מייצג נאמנה את זהותם המגדרית.

טרנסג'נדרים עשויים לעבור או לא לעבור טיפולים רפואיים. בכל אופן, זהות המגדר נקבעת על פי תחושתו האישית של האדם, ואנשים טרנסג'נדרים מעוניינים שיפנו אליהם במגדר המתאים, מבלי לפלוש לפרטיותם הפיזיולוגית.

שתי הקבוצות העיקריות של טרנסג'נדרים הם גברים טרנסים (לציון נקבה-לזכר) ונשים טרנסיות (זכר-לנקבה). בעבר הונח כי מספר הטרנסיות הנקבות עולה באופן ניכר על מספר הטרנסים הזכרים, אולם היחס הוא 1:1 בקירוב.

טרנסג'נדר יכול לכלול מספר תתי קטגוריות, הכוללות בין היתר טרנסקסואלים. בדרך כלל לא נכללים תחת מושג זה קרוס-דרסרס (cross-dressers), טרנסווסטים, פטישיסטים טרנסווסטים, דראג-קווינס (drag-queens) ודראג-קינגס, מכיוון שבמרבית המקרים אין מדובר בנושא מגדרי.

אין בהכרח התאמה בין זהות מינית לבין משיכה מינית, ולכן קיימים טרנסג'נדרים הטרוסקסואלים וכן טרנסג'נדרים הומוסקסואלים.

המידה שבה אנשים בין-מיניים נכללים בקטגוריית הטרנסג'נדר נתונה במחלוקת. לא כל האנשים הבין-מיניים חווים קושי עם תפקיד המגדר שהוצמד להם מלידתם, ולא לכולם יש בעיה כלשהי עם זהותם המגדרית. עם זאת, ישנם ג'נדרקווירים רבים הכוללים את עצמם בקטגוריה זו.

אנשים רבים מזדהים בפשטות כטרנסג'נדרים, על אף שהם עשויים להתאים להגדרה של כל אחת מהקבוצות שהוזכרו קודם לכן.

הגדרות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור, המונח טרנסג'נדר נטבע בשנות ה-70 של המאה ה-20 על ידי וירג'יניה פרינס בארצות הברית, כניגוד למונח טרנסקסואל, על מנת להתייחס לאדם שאינו שואף להתערבות כירורגית כדי לשנות את מינו, או אינו מזדהה באופן נוקשה עם מגדר זה או אחר.

לעתים קרובות בכתבים הקודמים לשנות ה-90 של המאה ה-20, אך באופן נדיר גם כיום, המונח טרנסג'נדר משמש להתייחסות לטרנסים לא מנותחים או לטרנסקסואלים לא מנותחים – אנשים טרנסיים או טרנסקסואלים שחיים במגדר השונה מזה שנקבע בלידתם, ולמרות שניתוח לשינוי מין זמין עבורם, בחרו שלא לעבור אותו.

טרנסג'נדר מול טרנסקסואליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח טרנסג'נדר משמש לעתים קרובות כמילה נרדפת "נקייה יותר" לטרנסקסואליות.[2] שימוש זה בעייתי משום שהוא עשוי לבלבל, הביטוי הינו מכליל ואינו מבדיל בין המשמעויות השונות של טרנסקסואלים וטרנסג'נדרי‏וֹ‏ת. בעוד שטרנסקסואלים לרוב יעברו תהליך כדי לחיות במגדר המתאים, טרנסג'נדרים רבים (בעיקר ג'נדרקווירים) מבקשים להפוך את המגדר שלהם לנזיל. טרנסקסואלים רבים דוחים את המונח טרנסג'נדר כזיהוי עבורם – בין אם כמילה נרדפת או מונח כולל, לטענתם, השימוש במונח מכליל אינו מדויק ודוחק לשוליים את קיומם, את זהותם, ואת ההיסטוריה של פרטים ותתי-קבוצות שונים.

סוגיות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהות מגדרית שונה מנטייה מינית. נטיות מיניות בקרב טרנסג'נדרים משתנות באותה מידה כמו בקרב אנשים שאינם טרנסג'נדרים. למרות שמעט מחקרים נעשו בנושא, קבוצות טרנסג'נדריות מדווחות לעתים קרובות כי חבריהן נוטים יותר להימשך אל בעלי אותה זהות מגדרית, בהשוואה לאוכלוסייה כמכלול. כלומר, נשים טרנסיות נוטות יותר להימשך לנשים, וגברים טרנסיים נוטים יותר להימשך לגברים. טרנסג'נדרים רבים הנמשכים לאחרים מאותו מגדר יזוהו כהומוסקסואלים, לסביות או ביסקסואלים.

לחברות מערביות רבות כיום יש פרוצדורה כלשהי שבה הפרט יכול לשנות את שמו, ואת המגדר החוקי שלו, על מנת לשקף את זהותו המגדרית. פרוצדורות רפואיות לטרנסג'נדרים גם זמינות במרבית הארצות המערביות ובמדינות לא מערביות רבות. עם זאת, מכיוון שתפקידי מגדר הינם חלק חשוב של תרבויות רבות, פרטים המאתגרים את המערכת המגדרית – כפי שעושים טרנסג'נדרים – נאלצים להתמודד לעתים קרובות עם דיכוי מצד החברה והמוסדות הרשמיים.

יחס הדתות כלפי טרנסג'נדרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביהדות ובנצרות קיים איסור קרוס-דרסריות, שמקורו בפסוק: "לֹא יִהְיֶה כְלִי גֶבֶר עַל אִשָּׁה וְלֹא יִלְבַּשׁ גֶּבֶר שִׂמְלַת אִשָּׁה כִּי תוֹעֲבַת ה' אֱלֹהֶיךָ כָּל עֹשֵׂה אֵלֶּה" (ספר דברים, כ"ב, ה'). מסיומו של פסוק אחר נלמד איסור סירוס: "וּמָעוּךְ וְכָתוּת וְנָתוּק וְכָרוּת לֹא תַקְרִיבוּ לַה' וּבְאַרְצְכֶם לֹא תַעֲשׂוּ". בעקבות זאת, ההלכה אוסרת ניתוחים לשינוי מין וכן אוסרת על לבישת בגדי המין השני. למרות שפוסקים אחדים דנו באפשרות התאורטית שמינו של אדם ישתנה באופן נסי, הניתוחים הקיימים לשינוי מינם של זכר-ביולוגי או של נקבה-ביולוגית באמצעות יצירת איבר מין מלאכותי, אינם משנים את מגדרם ההלכתי. עם זאת, ניתוחים המבוצעים באינטרסקס (המכונה בספרות הרבנית אנדרוגינוס) ומאבדים את אחד מאיברי מינו תוך השארת איבר המין הזכרי או הנקבי הטבעי, מועילים לשינוי המגדר ההלכתי.

בנצרות, בספר הברית החדשה יש התייחסות נרחבת לנושא כריתת אברי המין ושם הדבר נאסר לחלוטין, לפיכך הנצרות, אוסרת לחלוטין ביצוע ניתוחים לשינוי מין.

מנהיגי העולם המוסלמי (בעיקר באיראן) מגלים סובלנות רבה יחסית כלפי טרנסג'נדרים, ואף מחייבים הומוסקסואליים ולסביות לעבור ניתוחים כאלה, גם אם הדבר מנוגד לרצונם. כמו כן, לשיטתם הטכנולוגיה הנוכחית היא מספקת כדי לשנות את מינו של אדם, אם אכן חל היפוך במצבו ההורמונאלי, האסתטי והסוציאלי.

האחוז הגבוה ביותר של טרנסג'נדרים הוא במזרח אסיה (בעיקר בתאילנד) שם הטרנסג'נדרים מכונים "קתאוי". לעצם היקף התופעה הוצעו מספר סיבות, אם כי טרם נעשה מחקר רציני בנושא. אחת הסיבות בשלה קל יותר לטרנסג'נדרים באזור זה, היא הסובלנות של דת הבודהיזם, היא הדת השלטת במזרח אסיה. הסיבה לכך היא הנייטרליות של דת זו בנושא זה, וככלל, אינה מעודדת או מחרימה את התופעה.

הדת ההינדית וכן הסיקית, לא אוסרות טרנסג'נדריות משום סוג שהוא, ובתרבויות אלו קיימים מיתוסים דתיים המתייחסים לבני המגדר השלישי וקהילות שבנותיה נקראות "היג'רות" ובהן זכרים מבחינה פיזיולוגית שאימצו זהות מגדרית נשית.

דגלים וסמלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סמלי להט"ב

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‏The Harry Benjamin International Gender Dysphoria Association's, Standards Of Care For Gender Identity Disorders, Sixth Version. February, 2001 ‏
  2. ^ ראו, למשל, טרנסג'נדריות וטרנסקסואליות, באנציקלופדיה ynet
  3. ^ כתבה המסקרת את הבלוק הטרנסג'נדרי הירוק במצעד הגאווה בתל אביב ב2008 באתר GoGay


לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
ערכי ליבה
נטייה מינית הומוסקסואליות · לסביוּ‏ת · ביסקסואליות · הטרוסקסואליות · קוויר · פאנסקסואליות · מונוסקסואליות
זהות מגדרית מגדר · טרנסג'נדר · טרנסקסואליות · קרוס-דרסינג · ג'נדרקוויר · ביג'נדר · אינטרסקס
מושגי יסוד גיבוש זהות · יציאה מהארון · אאוטינג · מצעד הגאווה · טיפול המרה · הומופוביה · הומופוביה מופנמת · הטרוסקסיזם · הטרונורמטיביות· גאווה
סמלי להט"ב משולש ורוד · משולש שחור · דגל הגאווה · דגלי גאווה נוספים
Rainbow flag and blue skies.jpg
זכויות להט"ב
מעמד חברתי וחוקי נישואים חד-מיניים · איחוד אזרחי · הורות הומו-לסבית · שירות צבאי · התנגדות לזכויות להט"ב
זכויות להט"ב בעולם באירופה · באפריקה · באמריקה · באסיה · באוקיאניה · הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית
יחס הדת ללהט"ב יהדות · נצרות · אסלאם
חברה ותרבות
כללי סרטי להט"ב · הומוארוטיקה · המשחקים הגאים · דראג · קאמפ · ויגסטוק · כסף ורוד · תיירות גאה · קולנוע קווירי
סלנג ומונחים גיי פרנדלי · גיידאר · סטרייט אקטינג · אקטיביות ופסיביות · דובים · פאג האג · ארוניסט · גיי
קטגוריות מחזות להט"ב · סדרות להט"ב · ספרות להט"ב · סרטי להט"ב · עיתונות להט"ב
היסטוריה
עד העת החדשה הומוסקסואליות ביוון העתיקה · פדרסטיה ביוון העתיקה · בית מולי
המאה ה-20 באירופה הומוסקסואלים בגרמניה הנאצית · סעיף 175 · לסביות בגרמניה הנאצית · Der Eigene · סעיף 28
המאה ה-20 באמריקה אגודת מאטאשין · בנותיה של ביליטיס · בהלת הלבנדר · מהומות סטונוול · מהומות ליל וייט · יוזמת בריגס
בישראל
מעמד אישי וחברתי זכויות להט"ב · הומופוביה · נישואים חד-מיניים · פונדקאות גאה בישראל · מצעד הגאווה בירושלים · מצעד הגאווה בתל אביב · כרונולוגיה · פעילים למען זכויות להט"ב · להט"ב דתיים
ארגונים ומוסדות אגודת הלהט"ב · הבית הפתוח · חושן · נוער גאה · תהל"ה · הו"ד · חברותא · כמוך · בת קול · בית דרור · סגו"ל · העשירון האחר · המרכז הגאה · הפורום החיפאי · הקבוצה הירושלמית · כביסה שחורה · הצבעים שלנו · קל"ף
לקטגוריה · לפורטל