לדלג לתוכן

ויקיפדיה:AutoWikiBrowser

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ויקיפדיה:AWB)
AutoWikiBrowser
מפתח Magioladitis ,Reedy
גרסה אחרונה 6.2.0.0 (7 ביוני 2021)
מערכת הפעלה Microsoft Windows עריכת הנתון בוויקינתונים
נכתבה בשפות #C
סוג רישיון GPL-2.0 עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד מקור https://sourceforge.net/p/autowikibrowser/code/HEAD/tree/ עריכת הנתון בוויקינתונים
קטגוריה כלי עזר לעריכה בויקיפדיה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

AutoWikiBrowserתרגום חופשי: דפדפן ויקי אוטומטי), או בראשי תיבות AWB, הוא עורך מדיה-ויקי חצי-אוטומטי, שנועד להפוך מלאכות חזרתיות ומייגעות למהירות וקלות יותר.

על התוכנה[עריכת קוד מקור]

AWB היא תוכנה המקבלת רשימת דפים לשינוי ורשימת שינויים לביצוע, ולאחר מכן עוברת אוטומטית מדף לדף ומציגה את השינויים בדף שסופקו על ידי המשתמש. המשתמש יכול לבחור האם לשמור את השינויים או לדלג לדף הבא, בו מתבצע שוב אותו תהליך. למשתמשים בעלי דגל בוט קיים גם מצב הרצה אוטומטית, כך שברירת המחדל תהיה שמירת השינויים ומעבר לדף הבא מבלי צורך בהתערבות המשתמש.

התוכנה נכתבה עבור מערכת ההפעלה "חלונות". היא פועלת ברמה סבירה גם במערכות ההפעלה לינוקס (באמצעות Wine) ומקינטוש, אך לא נתמכת בהם רשמית.

בנוסף לשימוש העיקרי של התוכנה לעריכה מהירה, AWB יכולה ליצור רשימות של דפים, על פי קטגוריות, רשימת דפים המקושרים לדף מסוים (או מדף מסוים), דפים ברשימת המעקב, רשימת תרומות המשתמש, ועוד. תיבת העריכה של התוכנה תומכת במסגרת שירותי מיקרוסופט לשימוש בזיהוי דיבור או כתב יד.

התוכנה נכתבה בשפת #C, והיא מפורסמת תחת רישיון GPLv2 (ראה כאן).

שפת הממשק של התוכנה היא אנגלית. קיימת גרסת דפדפן בעברית הנקראת JWB. היא קלה להפעלה אך היא חסרה הרבה פונקציות מתקדמות שיש בתוכנה המקורית.

תנאי השימוש[עריכת קוד מקור]

  1. אתם אחראים על כל עריכה שביצעתם באמצעות הכלי. אל תוותרו על איכות למען המהירות, ותבדקו את כל השינויים לפני השמירה.
  2. כמובן שיש לפעול רק על פי ההנחיות, המדיניות, והעקרונות והקווים מנחים המקובלים בוויקיפדיה.
  3. אל תבצעו עם הכלי עריכות שנויות במחלוקת. יש לבצע עם הכלי רק עריכות שיש עליהם הסכמה מלאה מצד הקהילה.
  4. אל תבצעו עם הכלי עריכות חסרות משמעות או חשיבות. עריכה שאין לה השפעה ניכרת על הדף (למשל החלפת שני רווחים ברווח אחד), נחשבת בדרך כלל לעריכה לא משמעותית שלא שווה ליצור בשבילה גרסה נוספת של הדף. אם אתם מסופקים האם העריכה שאתם רוצים לבצע משמעותית, ניתן להתייעץ עם משתמשים אחרים או לשאול בדלפק הייעוץ.
שימו לב: הפרה של כללים אלו, עלולה לגרום לכך שההרשאה לשימוש בכלי תילקח ממכם ללא אזהרה!

אם ברצונכם להשתמש בכלי לביצוע עריכות רבות במרחב הערכים, ייתכן שתצטרכו לפתוח חשבון בוט שעריכותיו יהיו מוסתרות מדף השינויים האחרונים. למידע נוסף ראו ויקיפדיה:בוט.

השימוש בתוכנה[עריכת קוד מקור]

קבלת הרשאה[עריכת קוד מקור]

מכיוון ש-AWB הוא כלי עריכה רגיש מאוד, משתמשים רגילים אינם יכולים להשתמש בכלי, ויש לקבל הרשאה מיוחדת לכך. הפעולה היחידה שגם משתמשים רגילים יכולים לבצע היא הכנת רשימות באמצעות AWB.

רשימת מורשי השימוש בכלי מופיעה בדף ויקיפדיה:AutoWikiBrowser/CheckPageJSON. להגשת בקשה להוספת שמכם לרשימה - יש לפנות, לאחר קריאת ההסבר המפורט לתפעול הכלי, לדף שיחת ויקיפדיה:AutoWikiBrowser/CheckPage. הרשאה תינתן רק למי שמחזיק כבר בהרשאת בדוק עריכות אוטומטית. מפעילי מערכת מקבלים את ההרשאה באופן אוטומטי, ואינם צריכים להירשם על מנת להשתמש בתוכנה.

הורדה והתקנה[עריכת קוד מקור]

ניתן להוריד את התוכנה מהקישור הזה. להורדת הגרסה האחרונה, לחצו על המלבן הירוק הגדול, וההורדה תתחיל מספר שניות לאחר מכן. מומלץ לשחרר את ספריית ה-zip שהורדתם לשולחן העבודה, אך ניתן לשחרר את התוכנה לכל מקום במחשב, וגם בדיסק נשלף. הסברים נוספים על ההורדה וההתקנה במערכות ההפעלה השונות, ראו כאן (באנגלית).

לאחר שששחרתם את הקבצים הדחוסים, יש לפתוח את היישום "AutoWikiBrowser.exe". החלון שיפתח נראה בערך כמו החלון המוצג בתמונה בצד שמאל.

באחת הפינות התחתונות של החלון, ישנו כיתוב עם רקע אדום ":User", ולידו רשום שם אתר ברירת המחדל "en.wikipedia" - ויקיפדיה האנגלית. כשלוחצים על הכיתוב "en.wikipedia", נפתח חלון בו ניתן לבחור את האתר בו אתם רוצים לערוך. יש לוודא בתיבת הבחירה העליונה בחלון שנפתח, שעל ידה כתוב "Project" (פרויקט), נבחרה האפשרות "wikipedia", ובתיבה התחתונה יש לבחור את קידומת השפה של ויקיפדיה העברית - "he". לאחר מכן יש ללחוץ על "OK" לאישור. כעת התוכנה מוכנה לשימוש בויקיפדיה העברית.

שלבי העריכה בכלי בקיצור[עריכת קוד מקור]

  1. מזינים שם קטגוריה כלשהי בכרטיסיה "Make list" על יד הכיתוב "קטגוריה", ולוחצים על "Make list" לטעינת רשימת הדפים, ניתן להוסיף דפים גם באופן ידני.
  2. מגדירים שינויים כלשהם כגון חיפוש והחלפה בכרטיסיות "Options" והכרטיסיות הנלוות אליה.
  3. מזינים תקציר עריכה ולוחצים על "Start" לטעינת השינויים האוטומטיים שיבוצעו הדף הראשון.
  4. מוסיפים שינויים אנושיים בתיבת העריכה בצד שמאל (אם רוצים), ולוחצים על "Save" לשמירה או "Skip" לדילוג על הדף ומעבר לדף הבא.

ניתן להתקין על AWB הרחבות תוספים אישיים בשפת C#, שישמרו בתיקייה נפרדת בספריה בתיקיה בה שמורה התוכנה, ויטענו אוטומטית בהפעלת התוכנה על ידי המשתמש. מידע נוסף על כתיבת תוספים אלו והתקנתם ראו בדף w:en:Wikipedia:AutoWikiBrowser/Plugins.