ולש קורגי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ולש קורגי
Pembroke Welsh Corgi 600.jpg
פמברוק ולש קורגי
קבוצה: כלבי רועים וצאן
ארץ מקור: בריטניה
משקל: זכרים: ¼12 ק"ג

נקבות: ⅛11 ק"ג

גובה: 25-30ס"מ
תוחלת חיים: קרדיגן ולש קורגי: 11 שנים

פמברוק ולש קורגי: 11.5 שנים

תיאור: בעל פרווה קצרה או בינונית בצבעים שונים: שחור, לבן או חום.
אופי: נאמן, ערני, אינטליגנטי בעל מזג בטוח.
שימוש: רעיית צאן, חיפוש סמים, שעשועים ולוויה
אילוף: הסתגלות גבוהה

ולש קורגי (Welsh Corgi) הוא סוג של כלב רועים וולשי. פירוש המילים "קור" ו-"גי" הן כלב גמדי בשפה הוולשית. אורכו הממוצע של הולש הקורגי הוא 25-30 סנטימטרים, ומשקלו הממוצע הוא כ-15 קילוגרמים.

ישנם שני גזעי קורגי - "קרדיגן ולש קורגי" ו"פמברוק ולש קורגי". הפמברוק הוא כלב נמרץ ועירני ולעתים יש לו זנב קצר מלידה. הקרדיגן נמרץ פחות, נאמן מאוד לבעליו ולו יש זנב ארוך. סבורים כי הקרדיגן קדם לפמברוק. אף כי הקורגים אינם מוזכרים במסמכים היסטוריים, סבורים כי הם שמשו רועי בקר בווילס במשך מאות שנים. הם השתייכו לקבוצת כלבים הידועים כ"כלבי עקב" (HEELERS) משום שהתרוצצו בזריזות בין עדרי הבקר, נושכים את עקביהן של הבהמות שהתרחקו מהעדר.

רגליהם הקצרות, גופם השרירי ומהירותם הגדולה אפשרו להם להימלט מפגיעות. יש הטוענים כי הפמברוק הגיע לווילס עם אורגים פלמיים שהתיישבו שם במאה ה-12, אך הדמיון הרב שבין שני גזעי הקורגי מצביע על מוצא משותף, ולפיכך דעה זו אינה סבירה. במאה ה-20 עלתה קרנו של הפמברוק כחיית שעשועים וככלב תצוגה, בעיקר בגלל חיבתם של בני משפחת המלוכה הבריטית לגזע. מלכת בריטניה הנוכחית, אליזבת השנייה, מחזיקה 16 כלבים מגזע זה.

למרות שהפמברוק פופולרי יותר מהקרדיגן, טוענים חסידיו של הקרדיגן כי הוא היה "כלב העקב" המקורי. כיום מצויים קרדיגנים מועטים בלבד, אך לאחרונה זוכה הגזע הזה להתעוררות עניין מחודשת, בעיקר באוסטרליה. אף שהסתגלו היטב לחיים עירוניים, הקורגים זקוקים לטיולים ארוכים ותכופים.

P cat.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא יונקים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.