קלטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פסל המציג לוחם קלטי
Disambig RTL.svg המונח "קלטי" מפנה לכאן. לערך העוסק בספורטאית, ראו אגנס קלטי.

קֶלְטִים הוא שם קיבוצי למספר עמים שישבו באירופה המערבית לפני כיבושה על ידי האימפריה הרומית. עמים אלה חלקו שפות, תרבויות ודתות דומות. אחד העמים הקלטיים הידועים הם הגאלים. מוצאם של הקלטים או התקופה בה הופיעו אינה ידועה, וישנם אף היסטוריונים הקובעים כי החלו להתפתח עוד בתקופת הפרה-היסטוריה. ישנן עדויות לקיומם החל מהמאה ה-12 לפנה"ס, אף-על-פי שסיפורי הגבורה והמיתוסים נכתבו רק בימי הביניים.

הקלטים היו בעלי תרבות מפותחת, בניגוד לסטיגמה המוטעה של "ברברים". המסגרת המדינית הייתה לרוב רופפת למדי, והעמים השונים התפצלו לשבטים רבים שלא אחת נלחמו זה בזה, מה שהקל את מלאכת הכיבוש על הרומאים.

החברה הקלטית הייתה בנויה ממעמדות חברתיים: עבדים, חקלאים, בעלי מלאכה, לוחמים, אנשי רוח ודת והמעמד השליט. מוביליות חברתית איפשרה מעבר בין כל המעמדות פרט למעמד העבדים. כתוצאה מכך, אנשי הדת והמנהיגים הרוחניים יכלו לבוא מכל מעמד שהוא חוץ ממעמד העבדים.

כיום הקלטים הם מעטים ורובם מתרכזים באזור האיים הבריטיים. על צאצאי הקלטים העתיקים נמנים הוולשים, האירים, הסקוטים, הברטונים, הקורנים והמאנים.

הדרואידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעמד הכהונה ברוב החברות הקלטיות היה מאויש על ידי הדרואידים, מאחר שהדרואידיזם הייתה האמונה השלטת ברוב החברות הקלטיות. הדרואידים קישרו בין הקלטים לאליהם הרבים. תפקידם לא היה רק טקסי: הם פעלו בתחומים נוספים בקהילה כמו משפט, ייעוץ למלך, הוראה, פילוסופיה ומדע.

מקור השם דרואיד הוא מהמילה הקלטית derwos שמשמעותה "אמת" או מצירוף המילים הקלטיות "dru-" שפירושו עץ (המילה נשמעת כמו המילה derwos), בעיקר עץ אלון, ו"wid-" שמשמעותו לדעת, כך באופן מילולי "אלו אשר ידעו את עץ האלון". באירית המודרנית קיבל המושג "druadh", שמקורו במילה הקלטית העתיקה, משמעות של מכשף.

נסיונות מודרניים לשחזר את האמונה הדרואידית נקראים "נאו-דרואידיזם".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]