ועד ההצלה של יהודי אתיופיה במחנות הפליטים בסודאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Disambig RTL.svg המונח "קומיטי" מפנה לכאן. לערך העוסק בוועד שפעל באתיופיה, ראו קומיטי (אתיופיה).

ועד ההצלה של יהודי אתיופיה במחנות הפליטים בסודאן הידוע יותר בכינוי "קומיטי" (אמהרית: ኮሚቲ - "ועד"; תעתיק: "כּוֹמִיתֵי") הייתה קבוצה של אקטיביסטים שפעלו בין השנים 1991-1979 תחת המוסד והסוכנות היהודית במחנות הפליטים בסודאן במהלך עלייתה של ביתא ישראל דרך סודאן. פעילי הקומיטי כללו יהודים, נוצרים ומוסלמים מקרב הפליטים בסודאן וכן גם יוצאי אתיופיה מישראל.

שורשי הקומיטי נטועות בפעולות שנעשו במהלך 1979, בראשית מבצע אחים ומבצע אליהו, על ידי פרדה אקלום שגויס על ידי המוסד ובצוות האגודה האמריקאית למען יהודי אתיופיה שכלל את ברוך טגניה וביל הלפרן שהסתמכו על מכרים וחברים יהודים, נוצרים ומוסלמים והקימו רשת שאיתרה את היהודים במחנות, מצאה מקומות מסתור ודאגה להם עד להוצאתם מסודאן.[1] לאחר מכאן ולאור מספרם הגדל של היהודים במחנות המוסד והסוכנות גיסו מתנדבים יוצאי אתיופיה בישראל שנשלחו למחנות.

פעולות הקומיטי כללו שליחתם לאתיופיה ועידוד היציאה לסודאן, הדרכה של היוצאים, החבאת מזון ומים בדרכים למחנות, חלוקת מזון, מים וכסף, איתור יהודים שהגיעו למחנות וארגון המועמדים לעלייה.[2][3] בתחילת מבצע משה התגלו חילוקי דעות קשים בין בכירי הקומיטי לבין הנציג הישראלי שנשלח למבצע, זכריה יונה, שבסופם הבכירים נשלחו אל מחוץ לסודאן ומונתה הנהלה חלופית על ידי יונה.[4][5]

הקומיטי פורקה עם סיום מבצע אחים במהלך מרץ 1991.

עם סיום העלייה התגלו מקרי שחיתות בקרב חלק מהפעילים שכללו הקדמת עלייה תמורת מין, אונס ואיומים. רבים מהם קבליו איומים על חייהם ונשלחו על ידי המוסד לגור בחו"ל מבלי שישפטו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מיכה פלדמן, יציאת אתיופיה, הסוכנות היהודית לארץ־ישראל, 1998
  • Louis Rapoport, Redemption song: the Story of Operation Moses, Harcourt Brace Jovanovich, 1986

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Rapoport, Redemption song, p. 74
  2. ^ Rapoport, Redemption song, p. 79
  3. ^ Feldmann, On Wings of Eagles, pp. 40-45
  4. ^ Feldmann, On Wings of Eagles, pp. 90-91
  5. ^ Feldmann, On Wings of Eagles, pp. 92-94