זובונטו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
זובונטו
זובונטו גרסה 20.04
זובונטו גרסה 20.04
מפתח פיתוח קהילתי
משפחה גנו/לינוקס
מודל קוד קוד פתוח
מחזור חיים 23 ביוני 2006 – הווה (17 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסה אחרונה 20.04 LTS ב־23 באפריל 2020 (לפני 4 שנים ויומיים)
סוג ליבה מונוליתית
סוג רישיון הרישיון הציבורי הכללי של גנו
מצב עבודה פעיל
מנהל חבילות Dpkg עריכת הנתון בוויקינתונים
סביבת שולחן עבודה Xfce עריכת הנתון בוויקינתונים
מבוססת על אובונטו לינוקס עריכת הנתון בוויקינתונים
פלטפורמות x86, ARM, PowerPC, x86-64, UltraSPARC עריכת הנתון בוויקינתונים
אתר אינטרנט https://xubuntu.org/ עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

זובונטו (אנגלית: Xubuntu) היא מערכת הפעלה השייכת לחברת קנוניקל, ומהווה נגזרת של אובונטו שבה ברירת המחדל היא סביבת שולחן העבודה Xfce. שם המערכת הוא שילוב המילים Ubuntu ו-Xfce. גרסה יציבה של זובונטו יוצאת אחת לשישה חודשים, במקביל ליציאת גרסת אובונטו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יציאת גרסתה הראשונה של זובונטו תוכננה להקביל ליציאת גרסה 5.10 של אובונטו ב-13 באוקטובר 2005 תחת שם הקוד גירית בריזה (Breezy Badger), אך העבודה לא הושלמה עד לתאריך זה. במקום Xubuntu יצאה xubuntu-desktop דרך מנהל החבילות Synaptic אשר מותקן על סביבת שולחן העבודה Xfce.

הגרסה הרשמית הראשונה של זובונטו הייתה גרסה 6.06 ב 1 ביוני 2006 תחת שם הקוד ברווז נאה (Dapper Drake) של אובונטו, שכלל גם את קובונטו ואת אדובונטו.

בתחילת קיץ 2008 פותחה התוכנית המקיפה למיזם זובונטו, בעיקר על ידי Cody Somerville, בשם מסמך אסטרטגית זובונטו (Xubuntu Strategy Document), אשר מהווה את תוכנית הפיתוח של זובונטו[1].

בפברואר 2009 מרק שאטלוורת' הסכים כי הגרסה הרשמית של סביבת שולחן העבודה LXDE עם אובונטו תהיה לובונטו (Lubuntu). לובונטו, כמו זובונטו, נועדה לפעול כראוי על מערכות דלות משאבים, מכשירים ניידים ומחשבים אישיים ישנים, ובכך הפכה להמתחרה העיקרית של זובונטו.

בנובמבר 2009 Cody Somerville הפסיק להוביל את המיזם וחיפש מועמד להחליפו בתפקיד. Lionel Le Folgoc נבחר על ידי קהילת זובונטו למוביל החדש של המיזם ב 10 בינואר 2010 וביקש הקמה של מועצה רשמית למיזם.

במרץ 2012 Charlie Kravetz, לשעבר מנהל מיזם זובונטו, פרש מהמיזם. למרות התפטרותו, חברי המיזם הודיעו כי זובונטו גרסה 12.04 תצא כמתוכנן[2].

זובונטו 6.06 LTS[עריכת קוד מקור | עריכה]

זובונטו 6.06, הגרסה הרשמית הראשונה

הגרסה הרשמית הראשונה של זובונטו, גרסה 6.06, עם תמיכה לטווח ארוך (Long Term Support - LTS), יצאה ב-1 ביוני 2006 תחת שם הקוד ברווז נאה (Dapper Drake). נתמכה עד ליוני 2009.

ההודעה הרשמית עם היציאה: "זובונטו היא הנגזרת הרשמית החדשה של אובונטו, אשר משתמשת בסביבת שולחן העבודה Xfce ובמבחר יישומי GTK2. תפוסת המקום שלה מזערית והיא מתאימה למחשבים דלי משאבים. זובונטו מבוססת על אובונטו, עם תמיכה בחומרות רבות וגישה למאגר עצום של תוכנות נוספות".

גרסה זו משתמשת בליבת לינוקס גרסה 2.6.15.7 וב-Xfce גרסה 4.4 בטא 1. בין יישומיה: מנהל הקבצים Thunar, מנהל שולחן העבודה GDM, מעבד התמלילים Abiword, תוכנת הגיליון האלקטרוני Gnumeric, קורא ה PDFEvince, מנהל הארכיון Xarchiver, צורב התקליטורים Xfburn, הדפדפן פיירפוקס גרסה 1.5.0.3, תוכנת הדואר האלקטרוני Thunderbird גרסה 1.5.0.2 ומנהל החבילות GDebi[3].

Caitlyn Martin סקרה את זובונטו 6.06 ביוני 2006. על המחשב הנייד הישן שלה, זובונטו 6.06 פעלה מהר יותר מ Fedora Core 5. לדבריה "תחת פדורה, כשפתחתי מספר יישומים אשר לא צורכים הרבה משאבים, כגון אופן אופיס ו Seamonkey, המערכת התחילה לפעול לאט. לעומת זאת, על זובונטו לקח ליישומים הללו רק רגע לפעול, והם ניחנו בתגובה מהירה. דבר לא היה איטי. לא ציפיתי לביצועים כאלה, ומיד המערכת התחבבה עלי". היא שבחה את מנהל הקבצים Thunar כמהיר כאור. היא סיכמה "בסך הכל התרשמתי מזובונטו. לפחות כרגע, זובונטו היא הפצת הלינוקס החביבה עלי, על אף שיש מספר קצוות שאינם סגורים, ככל הנראה בעיקר בשל השימוש בגרסת הבטא של Xfce"[4].

זובונטו 6.10[עריכת קוד מקור | עריכה]

זובונטו 6.10, טריטון עצבני (Edgy Eft)

זובונטו גרסה 6.10 יצאה ב 29 באוקטובר 2006, תחת שם הקוד טריטון עצבני (Edgy Eft). נתמכה עד ל 25 באפריל 2008.

גרסה זו השתמשה ב-Xfce גרסה 4.4 בטא 1 וכללה יישומים נוספים מלבד אלה שנכללו בגרסה הקודמת: Upstart, גרסה 2.0 של הדפדפן פיירפוקס, תוכנת המסרים המיידיים Gaim גרסה 2.0.0 בטא 3.1, נגן המדיה Gxine וגרסאות חדשות של מעבד התמלילים Abiword ושל הגיליון האלקטרוני Gnumeric. כמו כן מנהל הקבצים Thunar הוחלף ב xffm4. הוא הציג עיצוב מחודש של מסך הפתיחה ומספר תכונות חדשות נוספות.

מפתחי המיזם טענו כי זובונטו יכולה לפעול על 64MB RAM בלבד, אך "מומלץ מאוד" להפעילה עם לפחות 128MB RAM.

Caitlyn Martin סקרה גרסה זו של זובונטו בדצמבר 2006 על מחשב נייד Toshiba Satellite 1805-S204 עם 1 GHz ‏ Celeron ו 512MB RAM. היא ציינה כי זובונטו רצה מהר יותר מ GNOME או KDE ודרגה אותה כאחת משתי הפצות הלינוקס המהירות, יחד עם VectorLinux. היא סיכמה "פעם כל מה שהייתי צריכה היה מותקן ומוגדר אצלי. מצאתי את זובונטו, והיא באמת מהנה לשימוש. המערכת ידידותית למשתמש וניתנת להתאמה למשתמש המנוסה. היישומים הבסיסיים מגיעים על גבי תקליטור בודד, וכמצופה הם מועטים, אך אני מעדיפה לבנות הפצה משלי מלנסות להסיר את מה שאינני צריכה. הביצועים הם מהטובים ביותר שראיתי בהפצות עד כה. רוב התלונות שלי חסרות חשיבות, וזובונטו היא טובה כמו כל הפצות הלינוקס בהן השתמשתי עד כה. מומלצת ביותר"[5].

זובונטו 7.04[עריכת קוד מקור | עריכה]

זובונטו 7.04, צביה פעלתנית (Feisty Fawn)

זובונטו גרסה 7.04 יצאה ב-19 באפריל 2007, תחת שם הקוד צביה פעלתנית (Feisty Fawn). נתמכה עד ל-19 באוקטובר 2008.

זובונטו 7.10[עריכת קוד מקור | עריכה]

זובונטו 7.10, גיבון אמיץ (Gutsy Gibbon)

זובונטו גרסה 7.10 יצאה ב-18 באוקטובר 2007, תחת שם הקוד גיבון אמיץ (Gutsy Gibbon). נתמכה עד ל-18 באפריל 2009.

השינויים העיקריים בגרסה זו הוא השימוש ב-Xfce גרסה 4.4.1, תרגומים מעודכנים לשפות שונות וערכת נושא חדשה, MurrinaStormCloud, על ידי שימוש ב-Murrine Engine.

כמו כן נכללה גרסה 2.2.0 של תוכנת המסרים המיידיים Pidgin ‏ (Gaim, אשר שינתה את שמה ל Pidgin) ו GIMP 2.4. נוספה גם אפשרות להתקין, להוסיף או להסיר תוספים דרך מנהל החבילות[6].

מפתחי המיזם טענו כי זובונטו יכולה לפעול על 64MB RAM בלבד, אך "מומלץ מאוד" להפעילה עם לפחות 128MB RAM.

מעט לפני יציאתה, זובונטו 7.10 הותקנה על מחשב פנטיום 2 300 Celeron עם 256MB RAM בעל מעבד גרפי NVIDIAGeForce 4 64MM. ‏ Review Linux ציין כי "המערכת הייתה מהירה מאוד".

Review Linux הוסיף "ההבדל העיקרי בין זובונטו לאובונטו הוא העובדה שזובונטו היא מעט קלה יותר, בעלת דרישות מערכת נמוכות יותר ומשתמשת בשולחן העבודה Xfce. זובונטו היא ההפצה המושלמת המחשב הישן והפשוט שלך".

זובונטו 8.04 LTS[עריכת קוד מקור | עריכה]

זובונטו גרסה 8.04, גרסה עם תמיכה לטווח ארוך (Long Term Support - LTS), יצאה ב-24 באפריל 2008 תחת שם הקוד אנפה קשוחה (Hardy Heron). נתמכה עד לאפריל 2011.

גרסה זו השתמשה ב-Xfce 4.4.2, ב-‏ Xorg.conf 7.3 ובליבת לינוקס 2.6.24. לראשונה נעשה שימוש ב-PolicyKit עבור הרשאות וב-PulseAudio כמנהל הדפסות חדש. נוסף לזה הוצגה לראשונה Wubi, תוכנית התקנה המאפשרת להתקין את זובונטו בתוך חלונות, ללא צורך במחיצות.

כמו כן גרסה זו של זובונטו עושה שימוש בפיירפוקס 3 בטא 5, בצורב ה-CD/DVDBrasero, בביטורנט, בעורך הטקסט Mousepad, במעבד התמלילים AbiWord ובמציג התמונות Ristretto.

דרישות מערכת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל העובדה שהפצה זו משתמשת ב-Xfce, היא נחשבת לקלה יחסית[7]. על פי אתר ההפצה[8], דרישות המערכת הן:

  • לפחות 512 MB של זיכרון RAM (מומלץ 1 GB).
  • לפחות 7.5 GB של מקום פנוי בדיסק הקשיח (מומלץ 20 GB).
  • מעבד התומך בPAE.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קובונטו - הפצת אובונטו עם שולחן עבודה KDE מובנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זובונטו בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]