זמסקי סובור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
זמסקי סובור
מדינה רוסיה הצארית עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
דיון עם הצאר

זמסקי סובוררוסית: Земский собор; מילולית: "אספת כל המדינה") הייתה אספת נציגי העם משכבות שונות ברוסיה הצארית שהתכנסה במהלך המאה ה-16 והמאה ה-17.

האספה הראשונה זומנה על ידי איוואן הרביעי בשנת 1549. באספה השתתפו נציגי הכנסייה כולל ראש הכנסייה, חברי הדומה הבויארית ונציגי הערים השונות. תפקיד האספה היה לדון בשאלות של מדיניות חוץ ומדיניות פנים, היקף המיסים וכיוצא בזה. סמכות והרכב האספה לא היו מוגדרים היטב. במשך פעילות האספה ניתן להבחין בשש תקופות:

  • 15491584 האספות מתקיימות לפי החלטת איוואן הרביעי ומהוות מוסד המייעץ לצאר. התקופה מסתיימת עם מות איוואן הרביעי.
  • 15841610 האספה בוחרת את הצאר והייתה כלי בידי הכוחות השונים בתקופת הצרות. לאור אי-יציבות בשלטון והופעת נסיכים כוזבים החלפת השלטון מתקיימת בתדירות גבוהה.
  • 16101613 בהיעדר צאר האספה מהווה את המוסד העליון של השלטון בכל התחומים.
  • 16131622 תחילת שלטון שושלת רומנוב. האספה מהווה מוסד קבוע שמייעץ לצאר בנושאים כלכליים ומנהליים. הרכב האספה אינו קבוע ומותנה בנושאים שמועלים לדיון ודחיפותם. בשנת 1622 הופסקה פעילות האספה ל-10 שנים.
  • 16321653 האספה מתאספת בתדירות נמוכה אך משתתפת בהחלטות חשובות ביותר במדיניות חוץ ומדיניות פנים.
  • 16531684 פעילות האספה קטנה בהדרגה.

זמסקי סובור הראשון (בשנת 1549) נערך במשך יומיים ובו הוחלט על השינויים במערכת המשפטית. הרכבו לא ברור וייתכן שהוא כלל שני בתים עם משתתפים שונים. זמסקי סובור של שנת 1566 הוא הראשון שלגביו קיימות עדויות כתובות על הרכבו והחלטותיו.

השתתפות נציגי הכנסייה הייתה חשובה לצורך מתן לגיטימציה להחלטות שהתקבלו. לקראת האספה הצאר היה מפרסם מודעה שכללה נושאים שיועלו לדיון ומספר משתתפים. בחירת המשתתפים התקיימה בערים ובמקומות ישוב נוספים. הרכב המשתתפים לא היה קבוע ונע בין 200-500 איש. לאור כך שאספה הייתה יכולה לדון בנושאים במשך תקופה ארוכה רק בעלי מעמד ואמצעים היו יכולים להשתתף בה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]