חינוך בממלכה המאוחדת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בממלכה המאוחדת קיימות ארבע מערכות חינוך נפרדות:

ארבע מערכות החינוך דומות אחת לשנייה אבל קיימים הבדלים במבנה ובתכנים, הנקבעים על ידי פקידות מקומית בכל אחד מחלקי הממלכה המאוחדת ומושפעים גם מן העובדה שמערכת החינוך מופרטת בחלקה. באופן כללי, מתמקדות מערכות החינוך של אנגליה, צפון אירלנד וויילס בהקניית התמחות בנושאים מסוימים; בעוד שמערכת החינוך הסקוטית מעדיפה הקניית ידע כללי.

קיימת בבריטניה חובת חינוך ילדים, אך לא קיימת חובת התייצבות בבתי ספר, וקיים - אם כי לא מאוד נפוץ - חינוך ביתי וחינוך מרחוק. באנגליה, ויילס וצפון אירלנד, מתחילים ילדים ללמוד בגיל חמש; בסקוטלנד בין גיל ארבע וחצי לגיל חמש וחצי; ובכל ארבעת האזורים חלה חובת החינוך על קטינים עד גיל 16.

חינוך על-יסודי קיים מגיל 11. קיימים בתי ספר תיכוניים ציבוריים מקיפים (Comprehensive School); בתי ספר תיכוניים עיוניים ציבוריים (Grammar School); ואפשרות לחינוך עצמאי (Independent School) ופרטי (הקרוי בבריטניה דווקא Public School).

סיום בית הספר התיכון הוא בגיל 17 בסקוטלנד ובגיל 18 בשאר חלקי הממלכה המאוחדת. האוניברסיטאות בממלכה המאוחדת הן ברובן ציבוריות, למעט אוניברסיטת בקינגהאם, שבה לא קיימת השתתפות ציבורית וממשלתית בעלות שכר הלימוד.

חינוך יהודי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסקר שפורסם בינואר 2008, עלה כי 60% מיהדות הממלכה המאוחדת מעדיפה להקנות לילדיה חינוך יהודי, בבתי ספר פרטיים-עצמאיים או בבתי ספר המשתייכים לעמותות. בממלכה המאוחדת 93 בתי ספר יהודיים, מרביתם באנגליה; מהם 48 מקנים חינוך יסודי, 24 הם בתי ספר תיכון והשאר משלבים חינוך ייסודי ותיכוני.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of the United Kingdom.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא הממלכה המאוחדת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.