חלילית אירית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מספר דוגמאות לחליליות איריות
דוגמה לנגינה בחלילית אירית בעלת צליל נמוך (מכונה low whistle)

חלילית אירית (אנגלית tin whistle או penny whistle או Irish whistle או פשוט whistle, ידועה גם כ-Clarke London Flageolet) היא חלילית עשויה צילינדר דק (קיים גם בצורה קונית) מעץ או מתכת. כיום מיוצרת בעיקר ממתכת ומכאן שמה (Tin הוא פח).

אל הצילינדר מחוברת הפיה דמוית המשרוקית (whistle) אשר לרב כיום עשויה פלסטיק (מלבד בכלים מסורתיים או יקרים יותר שם היא עשויה מתכת או עץ). לחלילית האירית שישה חורים בגדלים משתנים על-פי הסולם בו נבנתה החלילית. הסולם הנפוץ הוא D (רה מז'ור) והוא מציין את הצליל הנמוך ביותר שניתן להפיק מהחלילית. החלילית האירית הקטנה, זולה ופשוטה ללימוד. גם בארץ ניתן להשיג מספר מצומצם של דגמים שנבדלים מעט בגוון הצליל ובאיכויות הגימור שלהם, וכן ספרי לימוד ודיסקים.

הנגינה בחלילית האירית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנגינה בחלילית האירית פשוטה למדי והאצבוע (מיקום האצבעות על החורים) פשוט וטבעי וניתן ללמוד אותה בקלות. ניתן לנגן שתי אוקטבות בחליל כאשר את האוקטבה הגבוהה יוצרים בדיוק על ידי אותו אצבוע כמו בנמוכה, אלא שנושפים חזק יותר עד ל"שבירת" הצליל. הבסיס אמנם פשוט אך כדי לקבל את האפקטים והצליל הייחודי של המוזיקה הקלטית ישנן מספר טכניקות מוכרות אשר משולבות תוך כדי הנגינה. באנגלית אפקטים אלו נקראים cuts, rolls, strikes, slides וכו'. למעשה אלו דרכים שונות לסתום ולשחרר חורים נוספים לצליל המנוגן במהירות ובכך ליצור צליל מתגלגל ומהיר יותר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חלילית אירית בוויקישיתוף