חנארו גרסיה לונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חנארו גרסיה לונה

חנארו גרסיה לונהספרדית: Genaro García Luna; נולד ב-10 ביולי 1968 במקסיקו סיטי) הוא פקיד ממשלה מקסיקני. הוא שימש כמזכיר לביטחון פנים בקבינט הפדרלי. מהנדס בהכשרתו.

לאחר כהונתו בממשלת מקסיקו עובד חנארו כיועץ ואיש עסקים בהערכת סוציו-כלכלית, פוליטית ופיננסית במקסיקו ובאמריקה הלטינית. הוא שותף בחברת GLAC המספקת אינדקס להערכת תנאי סיכון וביטחון. מדד GLAC של החברה מתפרסם גם בעיתון El Heraldo De Mexico, ובמגזין El Financiero ומשמש את הקהילה העסקית כדי להעריך את תנאי הסיכון והביטחון במדינות וערים שונות במקסיקו. [1] [2] [3]

גרסיה לונה נכלל ברשימת "10 המקסיקנים המושחתים ביותר" שפרסם פורבס בשנת 2013.[4] הוא שבר שתיקה במכתב לסטיב פורבס כי הכללתו ברשימה התבססה על שקרים וכי הכתבה חסרת יושר עיתונאי. הוא היה מעורב בעבודה עם אל צ'אפו שהיה האיש המבוקש בעולם. הוא עזר לאל צ'אפו בתקווה להתמנות לנשיא.

הוא מחבר הספר "Contra el crimen: ¿Por qué 1,661 corporaciones de policía no bastan? Pasado, Presente y Futuro de la Policía en México" (2006) [נגד פשע: מדוע 1,661 כוחות משטרה לא מספיקים. עבר, הווה ועתיד המשטרה במקסיקו], שם פרש לראשונה את מושגי היסוד של המודל החדש של המשטרה במקסיקו, תוך שימת דגש על חשיבות משימות המודיעין, ו"המודל החדש לביטחון מקסיקו" (“El Nuevo Modelo de Seguridad para México”) משנת 2011, המציין מהם השיקולים והחזון הממלכתי להתמודד עם עדיפות לאומית.

במשפט משנת 2018 של חואקין גוסמן לורה (מנהיג קרטל סמים המכונה אל צ'פו), נטען באחת העדויות כי גוסמן שיחד את גרסיה לונה עם מזוודות עמוסות בשטרות בסך 3 מיליון דולר במזומן בשתי הזדמנויות שונות.[5]

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא סיים את התואר השני בעסקים (MBA) מאוניברסיטת מיאמי במאי 2015. הוא בעל תואר ראשון B.Sc. בהנדסת מכונות מהאוניברסיטה המטרופוליטית האוטונומית (UAM) וקורס דיפלומה בתכנון אסטרטגי בפקולטה לחשבונאות ומינהל של האוניברסיטה האוטונומית הלאומית במקסיקו (UNAM).

קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא מומחה לביטחון ומודיעין וידוע כי עבר הכשרה במדינות שונות.

בשנת 1989 החל גרסיה לונה את הקריירה שלו בסוכנות הביון המקסיקנית, המרכז לביטחון לאומי וחקירה, CISEN), שהיה אחראי על סיכול ריגול ומלחמה בטרור.

ב-1998, מונה למתאם כללי למודיעין של משטרת המניעה הפדרלית.

בשנת 2000, מונה למנהל תכנון מבצעים במשטרה המשפטית הפדרלית, תפקיד שהוא זכה בו במסגרת מכרז.

בשנת 2001 מונה כמייסד ומנכ"ל סוכנות החקירות הפדרלית (בממשלתו סוכנות זו קיבלה את פרס INNOVA 2005 על התרגול שלה "חקירת חטיפה בזמן אמת" ותעודת ISO 9001: 2000 עבור 33 מהנהלים שלה בתחומים שונים).

כראש סוכנות החקירות הפדרלי (AFI), גרסיה לונה הפך למטרה לביקורת רחבה לאחר הגילוי כי פשיטת משטרה שהתקיימה ב-9 בדצמבר 2005 שנערכה על ידי AFI בחווה בה כביכול הוחזקו קורבנות חטיפה החוטפים, לכאורה, שהוצגו בפני הציבור המקסיקני תחת מעצר בשידור חי בזירת האירוע, נעצרו למעשה בבוקר שלפני כן, ב-8 בדצמבר 2005, מחוץ לאתר, והוחזקו באופן בלתי חוקי מבלי שהוצגו בפני שופט במהלך כמעט 20 שעות. יתרה מזאת, אחד החוטפים לכאורה גורס כי עונה על ידי החוקרים הפדרליים. הפרות אלה ורבות אחרות של הליך הוגן זיהמו את המקרה באופן בלתי ניתן להבחנה, ועד היום אי אפשר לדעת מה באמת קרה. [6]

ב-1 בדצמבר 2006, גרסיה לונה מונה למזכיר ביטחון הפנים. במסגרת תפקידו, הוא יזם את ארגונה מחדש, של המשטרה הפדרלית.

באפריל 2011, גרסיה לונה הפך לנשיא ועידה בינלאומית לאכיפת סמים (IDEC); שהפסגה העולמית שלה נערכה במקסיקו.

ב-9 באפריל 2015, חנארו גרסיה לונה היה מועמדת לבחירות כחבר מועצת המנהלים של SecureAlert, Inc., חברה שבסיסה ביוטה (ארצות הברית) הפעילה בעסקי ניטור העבריינים. [7] SecureAlert, Inc. נשלטת על ידי חברת Sapinda Asia, Ltd. ומר לארס ווינדהורסט, ובבעלות מועילה של 51.6% ממניותיה המצטיינות של החברה SecureAlert. Inc, החל 6 במרץ 2015. [8]

שקיפות פיננסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסיה לונה לא הצליח להסביר את עושרו האישי, הכולל בתי יוקרה ונדל"ן במקסיקו סיטי, דבר שלא נחשב בר השגה בשכרו של עובד מדינה מקסיקני. עם זאת מצוין כי למשפחתו של גרסיה היו כמה נכסים באזור שייתכן ועברו אליו בירושה.[9] [10] עם זאת, הסבר חלופי הוצע על ידי עד במשפט 2018 של אל צ'אפו גוסמן. במהלך המשפט, בנו של בן זוגה לשעבר של אל צ'אפו איסמאאל זמבדה גרסיה העיד כי באסיה שוחד בסכום של כ-3 מיליון.[5]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "GLAC Security Consulting". 
  2. ^ "Indice GLAC Heraldo Mexico". 
  3. ^ "Television GLAC". 
  4. ^ "The 10 Most Corrupt Mexicans Of 2013". Forbes. בדיקה אחרונה ב-16 בינואר 2016. 
  5. ^ 1 2 "The Public Trial of El Chapo, Held Partially in Secret". New York Times. בדיקה אחרונה ב-28 בדצמבר 2018. 
  6. ^ de Mauleón, Héctor (1 ביולי 2011). "Florence Cassez: La verdad secuestrada". Revista Nexos. בדיקה אחרונה ב-19 בדצמבר 2018. 
  7. ^ "SecureAlert, Inc.: Proxy Statement Pursuant to Section 14(a) of the Securities Exchange Act of 1934". 
  8. ^ "SecureAlert, Inc.: Form 8-K, Amendment No. 1" (pdf). 
  9. ^ Reyes, Javier. "Las evidencias de la inexplicable fortuna de Genaro García Luna". Reporte Indigo. בדיקה אחרונה ב-30 באוגוסט 2014. 
  10. ^ Johnson, Tim (29 בנובמבר 2012). "Calderon's shadowy security chief". McClatchy Newspapers. בדיקה אחרונה ב-3 בספטמבר 2014.