לדלג לתוכן

טאצ'דאון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שחקן בליגת המכללות משיג טאצ'דאון על ידי חציית קו ה"אנד זון" של היריבה
שופט (מימין) מרים את שתי ידיו באוויר, סימון המקובל להבקעת טאצ'דאון

טַאצְ'דָאוּןאנגלית: Touchdown ובקיצור TD) הוא ניקוד במשחק הפוטבול. קבוצה יכולה להשיג טאצ'דאון על ידי הנעת הכדור לעבר אזור המטרה של יריבתה (אזור המכונה אנד זון) וזאת באמצעות מסירה, ריצה, החזרת בעיטה או השתלטות על איבוד כדור.

כדי להבקיע טאצ'דאון, על הקבוצה להעביר את כדור הפוטבול לאנד זון של יריבתה. טאצ'דאון נקבע ברגע שחלק מהכדור חוצה את קו השער (קו האנד זון הקדמי) והוא נמצא בשליטת השחקן. גם נגיעה של הכדור באחד העמודים המסמנים את קצהו של קו השער נחשבת כחציית הקו ולפיכך טאצ'דאון. בשונה ממשחק הרוגבי, בו על מנת להבקיע "טריי", הכדור חייב לגעת בקרקע, בפוטבול אין חובה לכך ומספיק שהכדור יחצה את מישור קו השער.

טאצ'דאונים מושגים בדרך כלל על ידי קבוצת ההתקפה באמצעות ריצה עם הכדור או מסירתו. עם זאת, ההגנה גם יכולה להבקיע, וזאת על ידי השתלטות על איבוד כדור וחציית קו השער או על ידי חטיפת כדור והחזרתו לאנד זון של היריבה. דרך נוספת להבקיע טאצ'דאון היא על ידי החזרת בעיטת פתיחה או בעיטת הרחקה לאנד זון, וכן על ידי השתלטות על הכדור והחזרתו לאנד זון לאחר בעיטת שדה לא מוצלחת או שנחסמה.

טאצ'דאון שווה שש נקודות ניקוד. לאחר השגת טאצ'דאון הקבוצה המבקיעה מקבלת הזדמנות להשיג נקודה נוספת באמצעות בעיטה או שתי נקודות באמצעות ניסיון הבקעה בריצה או במסירה.

על פי חוקי ליגת ה-NFL יכול השופט להעניק טאצ'דאון לקבוצה במקרה שהוא נמנע ממנה בעקבות מעשה לא הוגן מוחשי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טאצ'דאון בוויקישיתוף