NFL

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ליגת הפוטבול הלאומית
National Football League
National Football League 2008.svg
שם מלא National Football League
תחום פוטבול אמריקאי
מדינות ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
קבוצות 32
קומישנר רוג'ר גודל
תאריך הקמה 1920
שמות קודמים American Professional Football Conference ‏(1920)
American Professional Football Association ‏(1920–1921)
אלופה נוכחית טמפה ביי באקנירס
מירב הזכיות גרין ביי פאקרס (13 זכיות)
www.nfl.com

ליגת הפוטבול הלאומיתאנגלית: National Football League), ובקיצור NFL, היא ליגת הפוטבול הלאומית והמקצוענית של ארצות הברית. ה-NFL היא הליגה המצליחה והנצפית ביותר בארצות הברית ואחת הליגות המצליחות בעולם.

היא כוללת 32 קבוצות מערים בארצות הברית. בניגוד לליגות הבכירות האחרות בארצות הברית, ה-NBA, ה-MLB וה-NHL לא משתתפות בה קבוצות מקנדה, שבה יש ליגת פוטבול עצמאית הנקראת CFL.

הליגה הוקמה בשנת 1920 תחת השם American Professional Football Association ובשנת 1922 שונה השם לשמה הנוכחי.

עד שנת 1960 משחקי הפוטבול הפופולריים ביותר שוחקו בליגות האוניברסיטאות. אך לאחר הגמר של שנת 1958 שהגיע להארכה ולאחר המיזוג עם ליגת ה-American Football League, החלה הליגה לתפוס תאוצה עד שהפכה לליגת הספורט העשירה בארצות הברית כיום.

מיזוג AFL-NFL שהתרחש בשנת 1970, היה מיזוג בין ה-NFL לבין הליגה השנייה בגודלה בארצות הברית, ה-American Football League (ליגת הפוטבול האמריקאית ה-AFL). המיזוג בא כתוצאה מתחרות שהובילה ל"מלחמה" ממושכת בין שתי הליגות. המיזוג סלל את הדרך לליגה המשותפת, ששמרה על השם NFL ועל הסמל שלו. הליגה הפכה לליגה החזקה והאהודה ביותר באמריקה. המיזוג בדרך כלל מיוחס לתחילת העידן המודרני של הפוטבול האמריקאי המקצועני.

הליגה נפתחת כל שנה, על פי מסורת, בחג העבודה (Labor Day) (תחילת ספטמבר), נמשכת תוך כדי חג המולד וחג ההודיה, ומסתיימת בתחילת חודש פברואר. משחק הסופרבול, המתקיים בסוף העונה (תחילת פברואר), הוא משחק הגמר בו נפגשות שתי קבוצות, אלופת ה-AFC ואלופת ה-NFC, ובסיום המשחק נקבעת האלופה. הסופרבול הוא אירוע הספורט והטלוויזיה הגדול ביותר בארצות הברית כל שנה ועלות הפרסומות בו היא הגבוהה ביותר מכלל התוכניות המשודרות.

בעבר שבוע לאחר הסופרבול נערך משחק הפרו בול אשר מפגיש את כוכבי הליגה. החל מעונת 2010 הוקדם המשחק והוא נערך שבוע לפני הסופרבול.

הליגה נחשבת לליגת הספורט הפופולרית ביותר בעולם, עם ממוצע של 67,405 צופים למשחק.[1]

מבנה הליגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליגת ה-NFL מכילה 32 קבוצות ומחולקת לשתי חטיבות: AFC ו-NFC. בכל חטיבה ישנן 16 קבוצות. כל חטיבה מחולקת ל-4 בתים שבכל בית 4 קבוצות. לכל קבוצה מותר להחזיק עד 53 שחקנים בסגל, אך במהלך העונה הסדירה כל קבוצה רשאית לשתף רק 45 שחקנים בכל מחזור משחקים. בניגוד לליגות ה-NBA, ה-MLB וה-NHL, ליגת ה-NFL כוללת רק קבוצות מארצות הברית. בשנים 2008 עד 2012 באפלו בילס משחקת אחד ממשחקיה הביתיים בעונה הסדירה ושלושה משחקי קדם עונה ברוג'רס סנטר שבטורונטו, קנדה.

השווי הממוצע של קבוצה בליגה הוא 2.34 מיליארד דולר נכון ל-2016, כשדאלאס קאובויס היא קבוצת הפוטבול בעלת השווי הגבוה ביותר. על פי מגזין פורבס שווי הקבוצה נכון ל-2016 הוערך בכ-4.2 מיליארד דולר[2].

שיטת המשחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל קבוצה במהלך העונה הסדירה משחקת 17 משחקים. כל קבוצה משחקת מול הקבוצות אשר בבית שלה פעמיים (3 בבית, 3 בחוץ, סך הכל 6 משחקים). אותה קבוצה משחקת פעם אחת מול כל קבוצה בבית שלם מהליגה השנייה (2 בית, 2 חוץ, סך הכל 4 משחקים, הבית שמולו יתמודדו משתנה משנה לשנה לפי סבב של ארבע שנים). היא משחקת עוד 4 משחקים מול קבוצות מבית אחר בליגה שלה (משחק 1 מול כל קבוצה, 2 בית, 2 חוץ, סך הכל 4, גם בית זה נקבע לפי סבב של 3 שנים) ובנוסף היא משחקת 2 משחקים (1 בבית, 1 בחוץ) מול 2 הקבוצות שסיימו באותו מקום כמו שלה בבתים אחרים באותו ליגה בעונה שלפני כן. במקרה של שוויון בין המאזנים ההכרעה היא לפי הניצחונות מול הקבוצות עם המאזן הטוב יותר. החל מעונת 2021 נוסף משחק אחד לכל קבוצה, נגד יריבה בחטיבה המקבילה.

דוגמה: קבוצת מיאמי דולפינס למשל תשחק מול באפלו בילס פעמיים, מול ניו אינגלנד פטריוטס פעמיים ומול ניו יורק ג'טס פעמיים כי הן קבוצות בבית שלה (6 משחקים סך הכל). היא תשחק למשל מול בית המזרח של ליגת ה-NFC (כי מיאמי בליגת ה-AFC) משחק 1 מול דאלאס קאובויס, משחק 1 מול ניו יורק ג'איינטס, משחק 1 מול פילדלפיה איגלס ומשחק 1 מול וושינגטון רדסקינס (4 סך הכל). היא תשחק מול בית אחר בליגה שלה, למשל מול בית הצפון, משחק 1 מול בולטימור רייבנס, סינסינטי בנגלס, קליבלנד בראונס ופיטסבורג סטילרס (4 סך הכל). היא תשחק 2 משחקים מול קבוצות מהליגה שלה (מיאמי מול קבוצות AFC בלבד כי גם היא מאותו ליגה) משני הבתים שהיא לא שיחקה נגדם, שסיימו במקום שהיא סיימה בעונה שלפני כן. אם למשל מיאמי סיימה ראשונה בבית המזרח בעונה שעברה אז היא תשחק מול דנוור ברונקוס אם היא סיימה בעונה שעברה מקום ראשון בבית המערב, ומול יוסטון טקסאנס אם היא סיימה בעונה שעברה במקום הראשון בבית הדרום.

דירוג AFC צפון AFC דרום AFC מזרח AFC מערב
מקום ראשון רייבנס טקסאנס דולפינס ברונקוס
מקום שני סטילרס קולטס פטריוטס צ'רג'רס
מקום שלישי בנגלס טייטאנס ג'טס צ'יפס
מקום רביעי בראונס ג'אגוארס בילס ריידרס
דירוג NFC צפון NFC דרום NFC מזרח NFC מערב
מקום ראשון ברס פלקונס קאובויס קרדינלס
מקום שני ליונס פנתרס ג'איינטס ראמס
מקום שלישי פאקרס סיינטס רדסקינס 49'
מקום רביעי ויקינגס באקנירס איגלס סיהוקס
- קבוצות מאותו בית (2 משחקים) - קבוצות באותו דירוג
- קבוצות מבית אחר - קבוצות מחטיבה אחרת

פלייאוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפלייאוף מעפילות 7 קבוצות מכל ליגה (סה"כ 14 קבוצות). ארבע הקבוצות שסיימו במקום הראשון מכל אחד מארבעת הבתים מדורגות 1-4 לפי המאזן, וכן עולות שלוש הקבוצות בעלות המאזן הטוב ביותר שלא זכו בראשות הבתים ומדורגות 5, 6 ו-7 בשבוע הראשון של הפלייאוף הקבוצה המדורגת 2 משחקת מול המדורגת 7, 3 משחקת נגד המדורגת 6 ו- 4 משחקת נגד 5. הקבוצה המדורגת ראשונה אינה משחקת בשבוע הראשון ועולות ישר לשלב חצי הגמר, בו הקבוצה המדורגת 1 משחקת נגד המנצחת בסיבוב הראשון המדורגת נמוך יותר, והמדורגת 2 נגד המנצחת בסיבוב הראשון המדורגת גבוה יותר. בכל משחק, המדורגת הגבוהה יותר גם תזכה ביתרון הביתי. בשבוע השלישי נערכים משחקי הגמר של הליגות בין שתי המנצחות בסיבוב השני. שבועיים אחר כך מתקיים משחק הסופרבול בו מתמודדות שתי אלופות הליגות על תואר אלופת ה-NFL.

המשכורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בליגה נקבעה משכורות מינימום לשחקן על פי הסכמים עם בין הנהלת הליגה לארגון שחקני ליגת ה-NFL. שכר המינימום בליגה משתנה בהתאם למספר השנים של כל שחקן בליגה. ה-NFL היא הליגה עם השכר הממוצע השני בגובהו בעולם לשחקן וזאת למרות שבכל קבוצה יש יותר מפי שניים שחקנים מאשר בקבוצות כדורגל ופי ארבעה או יותר מאשר בקבוצות כדורסל.

סמל הליגה

ליגת הפוטבול של ארצות הברית

AFC מזרח צפון דרום מערב
Buffalo Bills helmet rightface.png
באפלו בילס
Baltimore Ravens helmet rightface.png
בולטימור רייבנס
Houston Texans helmet rightface.png
יוסטון טקסאנס
Denver Broncos helmet rightface.png
דנוור ברונקוס
Miami Dolphins helmet rightface.png
מיאמי דולפינס
Cincinnati Bengals helmet rightface.png
סינסינטי בנגלס
Indianapolis Colts helmet rightface.png
אינדיאנפוליס קולטס
Kansas City Chiefs helmet rightface.png
קנזס סיטי צ'יפס
New England Patriots helmet rightface.png
ניו אינגלנד פטריוטס
Cleveland Browns helmet rightface.png
קליבלנד בראונס
Jacksonville Jaguars helmet rightface.png
ג'קסונוויל ג'אגוארס
Oakland Raiders helmet rightface.png
לאס וגאס ריידרס
New York Jets helmet rightface.png
ניו יורק ג'טס
Pittsburgh Steelers helmet rightface.png
פיטסבורג סטילרס
Tennessee Titans helmet rightface.png
טנסי טייטאנס
San Diego Chargers helmet rightface.png
לוס אנג'לס צ'רג'רס
NFC מזרח צפון דרום מערב
Dallas Cowboys helmet rightface.png
דאלאס קאובויס
Chicago Bears helmet rightface.png
שיקגו ברס
Atlanta Falcons helmet rightface.png
אטלנטה פאלקונס
Arizona Cardinals helmet rightface.png
אריזונה קרדינלס
New York Giants helmet rightface.png
ניו יורק ג'איינטס
Detroit Lions helmet rightface.png
דטרויט ליונס
Carolina Panthers helmet rightface.png
קרוליינה פנתרס
Los Angeles Rams helmet rightface.png
לוס אנג'לס ראמס
Philadelphia Eagles helmet rightface.png
פילדלפיה איגלס
Green Bay Packers helmet rightface.png
גרין ביי פקרס
New Orleans Saints helmet rightface.png
ניו אורלינס סיינטס
San Francisco 49ers helmet rightface.png
סן פרנסיסקו 49'
Washington Redskins helmet rightface.png
וושינגטון פוטבול טים
Minnesota Vikings helmet rightface.png
מינסוטה ויקינגס
Tampa Bay Buccaneers helmet rightface.png
טמפה ביי באקנירס
Seattle Seahawks helmet rightface.png
סיאטל סיהוקס

טריוויה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • כאמור זכויות השידור למשחקי הליגה נחלקות בין ערוצי הטלוויזיה (CBS, FOX SPORT, ESPN, NBC) על פי הסכם עם מנהלת הליגה אשר גם לה יש ערוץ משלה (NFL NETWORK), שיר הפתיח של המשחק שמשודר בליל יום ראשון (Sunday Night Football) בערוץ NBC מבוצע על ידי זמרות מפורסמות שונות (ביניהן Pink, Faith Hill) והוא טייק-אוף על השיר Joan Jett - I hate myself for loving you שיר הפתיח שמשודר בליל יום שני (Monday Night Football) בערוץ Are you ready for some football" ABC" הוא טייק אוף על השיר Hank Williams Jr - All my rowdy friends are coming over tonight ומבוצע על ידי אותו הזמר. כמו כן, נעימת הפתיחה של המשחקים המשודרים ב־FOX SPORT על ידי FOX (אלו שאינם מיובאים לערוץ מערוצים אחרים כחלק מהסכם) משמשת גם את נעימת הפתיחה של התוכנית "ספורט" ברדיו ללא הפסקה.
  • השימוש לראשונה ברשת הקשר בין הקוורטרבק למאמן החל ב-1956 בקבוצת קליבלנד בראונס אחרי שממציא בשם ג'ורג' סרלס תושב קליבלנד פיתח קסדה ניסיונית עם משדר רדיו, הבראונס תחילה ניסו זאת באימונים, לאחר מכן המשחק הראשון שבו שיחקו איתה היה משחק הקדם עונה מול דטרויט ליונס ב 15 בספטמבר והמשיכו לשחק לאיתה לסירוגין בעונה הרגילה כאשר עוד קבוצות החלו גם להשתמש בקסדה שכזאת, בחודש אוקטובר של אותה שנה החליט הקומישינר ברט בל לאסור על שימוש במכשיר זה[3]. רק בשנת 1994 אישרה מנהלת הליגה על שימוש ברשת הקשר זו ואילו רק בשנת 2008 אישרה מנהלת הליגה גם להגנה שיהיה שחקן עם אוזניות קשר בקסדה (live" helmet") אך עם אילוצים נוקשים, בהם מותר רק לשני שחקניי הגנה להיות עם "קסדה חיה", בעוד שרק לאחד מהם מותר לשחק עם הקסדה החיה כאשר הקסדה הרזבית שלהם נעולה בתא/מזוודה. כמו כן כל הקסדות החיות חייבות להיות מסומנות בנקודה ירוקה[4]. החל משנת 2012 הליגה הפסיקה להשתמש ברשת קשר אנלוגית ועברה להשתמש ברשת דיגיטלית, כמו כן, היצרנית החדשה "גבסר אנד שנאקנברג" מנברסקה אשר החליפה את "טלקס טכנולוגיות" פיתחה אוזניות יותר ידידותיות למשתמש בהם אין יותר עיכוב על ידי צליל "ביפ" הנשמע לפני הדיבור (כמו במכשירי מירס) וכעת המאמן יכול לדבר מיד אחרי שלחץ על כפתור ה־PTT‏ (Press To Talk)[5].
  • קליבלנד בראונס היא הקבוצה היחידה בליגה ללא לוגו. הגרין ביי פאקרס היא הקבוצה היחידה שקרויה ע"ש נותן חסות (הראשון שלה, Indian Packing Company שסיפקה מדים וציוד למייסדה ארל "קרלי" לאמבו בתנאי שם הקבוצה יהיה שמה) היא גם הקבוצה היחידה בספורט האמריקאי שאיננה בבעלות פרטית ואשר מניותיה מחולקות בין אוהדיה כאשר אין אפשרות לאדם אחד להשתלט על הקבוצה וגם הקבוצה בעלת מספר האליפויות הרב ביותר (תשע אליפויות NFL ו-4 זכיות בסופרבול)[6]. אוהדי פילדלפיה איגלס ידועים לשמצה כאלימים ומסיבה זו אף הוקם בית משפט באצטדיון הבית שלהם שהוא בעל סמכות לעצור, לשפוט ולהעניש אוהדים סוררים. קבוצת שיקגו ברס (הדובים) נקראת כך כדי לחזק את הקשר עם קבוצת הבייסבול המקומית השיקגו קאבס (גורי דובים).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]