לדלג לתוכן

טבח פלייגודלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טבח פלייגודלה
חלק ממלחמת האזרחים בסרי לנקה
תאריך 15 באוקטובר 1992
מקום פלייגודלה, צפון סרי לנקה
סוג טבח עריכת הנתון בוויקינתונים
נשק מצ'טות, רימונים, רובים
הרוגים 285-160 על פי הערכות שונות
מבצע טיגריסי השחרור של טאמיל אילם
מספר מפגעים 1,000-150 על פי הערכות שונות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

טבח פַּלִייָגוֹדֵלָה הוא טבח שבוצע ב-15 באוקטובר 1992, במהלך מלחמת האזרחים בסרי לנקה, על ידי ארגון טיגריסי השחרור של טאמיל אילם, כנגד האוכלוסייה המוסלמית ברובה שהתגוררה בכפר פלייאגודלה השוכן באזור הגבול הצפוני של סרי לנקה. היה זה טבח האזרחים הגדול ביותר שבוצע על ידי הטיגריסים הטמילים עד לאותה העת. קיימים חילוקי דעות על מספר ההרוגים ועל מספר הלוחמים שהשתתפו בטבח. על פי עדי ראייה נרצחו בכפר כ-285 גברים, נשים וילדים, כשליש מאוכלוסיית הכפר, על ידי כ-1,000 תוקפים שהשתתפו בטבח[1], ואילו על פי נתונים של ממשלת סרי לנקה נרצחו כ-160 בני אדם על ידי כוח של כ-150 טמילים[1]. כ-40 מהקורבנות היו סינהליים ואילו השאר היו מוסלמים. בין התוקפים נמנו גם נשים וילדים.

לטבח קדמה מתיחות שהלכה וגברה בין ארגון הטיגריסים הטמילים לבין הקהילה המוסלמית בכפר, זאת על רקע דרישתם של הטיגריסים הטמילים מתושבי הכפר לשלם מיסים לארגון[2]. תושבי הכפר ביקשו מהצבא הסרי לנקי הגנה מפני ניסיונות סחיטה שהופנו כלפיהם מצד הטיגריסים הטמילים, ועקב זאת סיפק הצבא הסרי לנקי לתושבים נשק ותחמושת לצורך הגנה עצמית. כשנה לפי הטבח, בספטמבר 1991, נהרגו 16 מתושבי הכפר במתקפה של הטיגריסים הטמילים, במהלכה נהרג גם אחד מהתוקפים[2].

הטבח החל ב-15 באוקטובר 1992 בשעה 4 בבוקר. לאחר שהרגו את 12 אנשי כוח האבטחה של הכפר, השליכו התוקפים הטמילים רימונים לתוך המסגדים והרגו כך כ-40 איש שהתחבאו במסגדים בהוראת כוח האבטחה[1]. בנוסף לכך הרגו רבים נוספים באמצעות מצ'טות וירי רובים. התוקפים לא חסו על איש, ובמהלך התקיפה נהרגו גברים, נשים בהיריון וכ-44 ילדים. הטבח הופסק עם התערבותו של הצבא הסרי לנקי שהגיע לכפר בשעה 8 בבוקר בכוח שכלל מסוקים[1].

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]