טולי תעלולי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Tulit.jpg

טולי תעלולי היא סדרת ספרים לילדים מאת גלילה רון פדר עמית. הספר הראשון בסדרה נכתב בשנת 1990. יצאו לאור 30 ספרים בסדרה. את הספרים איירה אורה איל.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טולי - המכונה גם "טולי תעלולי", היא המספרת בסדרה והדמות הראשית בה. כנובע מכינוייה, היא מבצעת תעלולים רבים עם חבריה, לעיתים לטובת אחרים. שמה האמיתי הוא טליה אך מכיוון שהיא שנאה את שמה היא קראה לעצמה טולי. יש לה שער מתולתל ופרוע.
טולי גרה בכפר הנופש "אביב" שאותו מנהל אביה. אמה התגרשה מאביה והתחתנה עם אדם בשם אבנר רוזן ולאחר ויכוחים הוחלט שטולי תגור עם אביה. אמה גרה בתל אביב אך מדי פעם טולי מבקרת גם אותה.
לטולי יש מספר חברים קרובים: אלון (שאותו היא מגדירה כחבר הטוב ביותר שלה), דובי (שאותו היא מגדירה כחבר השני הכי טוב שלה), דגן (שאותה היא מגדירה כחברה הכי טובה שלה) ונועה (שאותה היא מגדירה כחברה השנייה הכי טובה שלה). המבוגר הקרוב ביותר אליה (אולי מלבד אביה) הוא שמיל, הטבח הראשי בכפר הנופש.
 • אלון - הוא אחד החברים של טולי. אלון הוא ילד דאגן יחסית אך כמו כל חבריה של טולי הוא שובב ומשתתף בתעלולים רבים. לאלון יש שיער קוצני, עיניים גדולות ומספר נמשים. למרות הכחשותיו, לאלון יש פחד מחיסונים.
 • דובי - המכונה "דובי השמן", הוא חבר נוסף של טולי. יש לו שיער קצר ומעט מתולתל. כמשתמע מכינויו, הוא יחסית שמן. מלבד כינויו כ"דובי השמן", חבריו לא לעגו לו על כך, אך בספר השני שלושה ילדים הציקו לו על כך.
 • דגן תמרי - היא אחת מחברותיה של טולי. לדגן שני חברים דמיוניים, שוקי ואריק. דגן הנוטה לכעוס לעיתים קרובות יחסית, כועסת גם על כל מי שאומר לה שחבריה אינם אמיתיים.
 • נעה - היא חברה נוספת של טולי. יש לה משקפיים ותמיד היא קושרת את שערה בקוקיות. נעה נוטה לבכות יותר משאר חבריה.
 • אביה של טולי - כאמור, מאז גירושיו עם אמה של טולי אביה של טולי מגדל אותה. שמו לא נאמר במהלך הסדרה.
טולי כמעט תמיד מסתירה את תעלוליה מאביה, אך לרוב הוא מגלה אותם לבסוף. אביה של טולי הוא רגזן ולכן הוא כועס על טולי על רבים מתעלוליה. עם זאת, הוא ותרן מאוד וטולי כמעט ולא נענשת על מעשיה.
 • שמיל "הטבח הסיני" - הוא הטבח הראשי בכפר. שמו המקורי הוא צ'ין אך כולם קוראים לו שמיל. בשל מוצאו הסיני שמיל אומר ל' במקום ר'. יש לו שער קצר וחלק.
טולי וחבריה נוהגים לספר לשמיל על תעלוליהם והוא אף עוזר להם כמיטב יכולתו. פעם אחת הוא אף התרכז כל כך בלעזור להם עד שהוא שם בטעות יותר מדי מלח באוכל.
 • ניצה - היא מורתם של טולי וחבריה. ניצה היא מורה טיפוסית- צעקנית, קשוחה ולא אוהבת תעלולים. עם זאת, היא אישה נחמדה וכוונותיה טובות.

ספרי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. אלופת הסקייטבורד
 2. דובי השמן בבטן יש לו בן
 3. מי גנב את הגורים של ימימה?
 4. הטבחית הענקית
 5. בית על גלגלים
 6. אוצר שודדי הים
 7. אלון לא מפחד מזריקת חיסון
 8. הצב צדקיהו והחיפושית חיפושיהו
 9. מחפשים כלה לשמיל
 10. תעלומת מגדת העתידות הסגולה
 11. איך נועה הפסיקה לבכות והתחילה לצחוק?
 12. גל בן-עזר הוא שוויצר גדול!
 13. מי גנב את השיניים של דגן?
 14. מי מפחד מרופא שיניים?
 15. ילדים רשעים מתעללים בחתולים
 16. שני שמילים
 17. בוז למלכת הכיתה
 18. תעלומת הילדה השותקת
 19. כולנו לטובת סבא של אלון
 20. חתן וכלה
 21. הבן של מפקד המשטרה
 22. מי גנב את הפקקים?
 23. מנהל בית-הספר יוצא לנופש
 24. עושים סרט
 25. אח מכוכב אחר
 26. אין כניסה למטרידים
 27. להציל את שוער הנבחרת
 28. תעלומת צרור המפתחות
 29. ההפגנה למען שמיל
 30. מי רוצה לקנות את כפר הנופש