טכניקת אקופרסורה טאפאס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

טאט - טכניקת אקופרסורה טאפאס היא טכניקת טיפולים אלטרנטיביים.

הפעלת לחץ על נקודות מרידיאן הקיימות, כביכול, בגוף, יכולות - אליבא דעוסקים בשיטה - לשחרר "חסימות אנרגטיות" שנטען שגורמות לרגשות שליליים. בשיטה זו נוגעים בצורה עדינה בנקודות חשובות באזור הראש תוך מיקוד המחשבה במשפטים מסוימים.

טכניקת אקופרסורה טאפאס (או TAT) היא טיפול משלים כדי לנקות רגשות שליליים וטראומות מהעבר. הטכניקה המלאה הומצאה בשנת 1993 על ידי טאפאס פלמינג, ומתבססת על טכניקות לחיצה שונות. כמו טיפולי אנרגיה אחרים, TAT מסתמך על "אנרגיה" משוערת שאין כל בסיס מדעי לקיומה.[1][2]

ההיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הומצא בשנת 1993 על ידי גב' טאפאס פלמינג, הרעיון הבסיסי טוען כי טראומה רגשית לא פתורה מובילה ל"חסימת הזרימה הטבעית של האנרגיה". putative energy מתרגלים של TAT טענו כי יישום באופן עצמי של לחץ קל לארבעה אזורים בראש (פינה פנימית של שתי העיניים, אחת חצי סנטימטר מעל המרחב שבין הגבות, והחלק האחורי של הראש) תוך שימת תשומת לב לשורה של משפטים מילוליים, משחררת "חסימה" זו ומאפשרת ריפוי. TAT היה מיועד במקור להיות פרוטוקול לחיסול אלרגיה, לעומת זאת הדגש עבר לטראומה נפשית לאחר שכמה מן המטופלים הראשונים שחוו טכניקה זו דיווחו כי טראומה בלתי פתורה הייתה שכיחה יותר מאשר הקלת האלרגיה.

הערכה מדעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אין שיטה מדעית מתקבלת על הדעת של פעולה מוצעת לטכניקת אקופרסורה טאפאס. סקירה שנעשתה בשנת 2005 של "טיפולי חשמל" "Power Therapies" הביאה למסקנה שלטכניקות ט.א.ט. ודומותיה אין שום הסבר מדעי תקף, והראו יעילות שאינה ספציפית בלבד, ושום הוכחה לכך שהשיטה מציעה שיפורים מהותיים לטיפול פסיכיאטרי הקיים.[2] ישנם הסברים רבים, בעיקר פסיכולוגיים, לתוצאות חיוביות טיפוליות כגון אפקט פלצבו או דיסוננס קוגניטיבי. סקירה 2009 זיהתה "ליקויים מתודולוגיים" במחקר שדיווחו על "הצלחות קטנות" טיפולו בנושא "אנרגיה פסיכולוגיה" (טכניקות חופש רגשיות) "הן פוטנציאל המיוחס לטכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות ידועות הכלולות במניפולציה של אנרגיה. הדו"ח הגיע למסקנה כי "פסיכולוגים וחוקרים צריכים להיזהר משימוש בטכניקות כאלה, ולעשות מאמצים כדי ליידע את הציבור על ההשפעות השליליות של טיפולים המפרסמים טענות מופלאות".[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The 'National Center for Complementary and Alternative Medicine (13 באוקטובר 2006). "Energy Medicine Overview". 
  2. ^ 2.0 2.1 Grant J. Devilly (2005). "Power Therapies and possible threats to the science of psychology and psychiatry". Australian and New Zealand Journal of Psychiatry 39 (6): 437–445. PMID 15943644. doi:10.1111/j.1440-1614.2005.01601.x. 
  3. ^ McCaslin DL (יוני 2009). "A review of efficacy claims in energy psychology". Psychotherapy (Chicago) 46 (2): 249–56. PMID 22122622.