טסלה מגה-פק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טסלה מגה-פקאנגלית: Tesla Megapack) הוא מוצר אחסון אנרגיה המבוסס סוללות ליתיום-יון בקנה מידה גדול, המיוצר ומותקן על ידי טסלה.

המגה-פק הושק בשנת 2019, כאשר כל מגה-פק יכול לאחסן חשמל של עד 3 מגה-ואט שעה (MWh). מגה-פק תוכנן עם יכולת פריסה על ידי חברות אנרגיה, כך שניתן להשתמש במגה-פק לאחסון אנרגיה הנוצרת על ידי מקורות כוח מתחדשים לסירוגין, כגון שמש ורוח. האנרגיה המאוחסנת יכולה לשמש את הרשת כנדרש, למשל בתקופות של ביקוש שיא לחשמל.

בפברואר 2020 קיבלה חברת פסיפיק גז וחשמל אישור לפרוס 449 מגה-פק בתחנת הרכבת התחתית מוס לנדינג שבמחוז מונטריי, קליפורניה, כדי לספק 182.5 מגה-ואט הספק וקיבולת אחסון אנרגיה 730 מגה-ואט-שעה, אשר תהיה אחסון הסוללות הגדול ביותר בעולם (בפער משמעותי).[1]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפרט טכני[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגם טכנולוגיה קיבולת (MWh) כוח (MVA) ממיר מתח מידות (מטרים) משקל
מגאפאק ליתיום-יון עד 3 עד 1.54[2] דו כיווני, קיבולת של 1.5 מגה-ואט[3] 7.14 ‏X ‏1.6[4] (אורך X רוחב) 23.1 טון[5]

מערכות מגה-פק מיוצרות במפעל גיגה נבדה.[2] טסלה הצהירה כי היא משקיעה בהרחבת המפעל במטרה להגדיל את יעילות התפוקה של מגה-פק, מודל 3 ו-מודל Y.

מערכת הניהול התרמית של מגה-פק ממוקמת בחלק העליון של כל יחידה.[6] היא משתמשת בנוזל קירור, העשוי מתערובת שוות חלקים של אתילן גליקול ומים, כדי לשמור על הסוללה בטמפרטורת הפעלה רצויה.

יש לבצע תחזוקה על כל מגה-פק פעם בחמש שנים, כדי לבצע פעילויות כמו החלפת המשאבה המפעילה את מערכת הניהול התרמית ומילוי נוזל הקירור.[6] התחזוקה צפויה להימשך כשעה לכל מגה-פק.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Cohen, Ariel. "Tesla Begins Construction Of World's Largest Battery Storage Facility". Forbes (באנגלית).
  2. ^ 1 2 "ANNUAL REPORT ON FORM 10-K FOR THE YEAR ENDED DECEMBER 31". Tesla.
  3. ^ Lambert, Fred (2019-07-29). "Tesla launches its Megapack, a new massive 3 MWh energy storage product". Electrek (באנגלית אמריקאית).
  4. ^ Lambert, Fred (2020-02-27). "Tesla's massive 1GWh Megapack battery project with PG&E is approved". Electrek (באנגלית אמריקאית).
  5. ^ "Saint John Energy adding money-saving battery power to its energy grid". Global News (באנגלית).
  6. ^ 1 2 "MITIGATED NEGATIVE DECLARATION". County of Monterey.