טפט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חדר עם קירות מכוסים בטפט

טפט הוא כיסוי קיר או רצפה העשוי מחומרים שונים. השימוש בטפט צבר תאוצה בשנות ה-60 של המאה ה-20, ועד לאמצע שנות ה-70 היה נפוץ בקירות הבתים בכל רחבי העולם.

טפטים לבית כוללים סוגים שונים שההבדלים ביניהם נעוצים בשילוב מרכיבי התשתית והחומרים עצמם. טפטים עשויים בדרך כלל משכבת תשתית מנייר, בד או בד לא ארוג. שכבתם העליונה, שהיא השכבה הדקורטיבית, עשויה שלל חומרים והם מגדירים את חזותו ומרקמו של הטפט. בין החומרים השונים: נייר, ויניל, בדים, יריעות מתכת, פסיפס של חרוזים, קש, במבוק ועוד. קיים מגוון טפטים רב, תוך עשיית שימוש רבגוני בחומרי טפט שונים, טקסטורות, צבעים, אריגה ועוד. מכיוון שייצורם של טפטים מורכב ממגוון חומרים שונים, ניתן להתקינם בכל חדר.

טפטים מיוצרים בשלל סגנונות עיצוביים וקיימים טפטים בעיצוב קלאסי, מודרני, אתני, טבעי ועוד. לעתים מיוצרים טפטים כחלק מסדרה תואמת של וילונות וטפטים לחדר ליצירת מראה עיצובי אחיד. חלק מהטפטים מכילים דוגמאות מופשטות ועל חלק יש הדפסים ריאליסטיים כדוגמת צילומי נוף.

ישנם טפטים המגיעים עם דבק מובנה בצדם האחורי וישנם טפטים הדורשים שימוש בדבק. כדי למנוע לכידה של בועות אוויר, נוהגים להדביק את הטפט מלמעלה לכיוון מטה.

כיום קיימים שלל ציפויים דמויי טפט לקיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]