טרהסייקל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל החברה

טרהסייקלאנגלית: TerraCycle) היא חברה פרטית העוסקת במיחזור. החברה נמנית עם מה שמכונה "המגזר הרביעי" - חברות יזמות סביבתית או חברתית. ייחודה של החברה בכך שהיא יוצרת שרשראות אספקה עבור מיחזור מוצרים קשים לטיפול, משקיות חטיפים ואריזות מזון, דרך עטים וקפסולות קפה, ועד בדלי סיגריות. החברה עושה זאת על ידי חבירה לתאגידים ויצרנים, ובאמצעות רתימתם של תקציבי שיווק למימון תוכניות המיחזור היקרות.

מטה החברה ממוקם בטרנטון, ניו ג'רזי, שבארצות הברית.

פעילות החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר העיסוק של טרהסייקל הוא במיחזור, אם כי בחלק מהמדינות בהן היא פועלת היא גם מייצרת מוצרים. המוצרים שמייצרת החברה אינם מוצרי נישה והם נמכרים לשוק ההמוני ברשתות הקמעונאות הגדולות כגון וולמארט. השימוש בפסולת כחומר גלם לייצור מוצרים חדשים אמור לחסוך שטחי הטמנה וגם שימוש בחומרי גלם בתוליים.

חזית בניין מטה החברה בניו ג'רזי

הפסולת נאספת במודל עסקי ייחודי, המאפשר לכל אדם פרטי, ארגון, קבוצה או קהילה להירשם לאיסוף בחינם, וכן לשלוח את הפסולת למיחזור בחינם, כאשר עבור כל פריט פסולת שנשלח במסגרת תוכניות האיסוף שמפעילה החברה, נצברת תרומה בחשבון המשתמש אשר ניתנת להעברה לכל ארגון מוכר לצורכי תרומות לבחירתו של המשתתף. באופן זה, יכולים משתתפים גם למחזר את הפסולת שהם יוצרים, וגם לצבור כסף לתרומה לארגונים לבחירתם. סכום כסף זה, כמו גם עלות הטיפול בחומרים ומימון תהליך האיסוף, משולמים בסופו של דבר על ידי יצרני המוצרים השונים. באופן הזה, לוקחים היצרנים אחריות על הפסולת אותה הם יוצרים גם לאחר שנעשה במוצרים שימוש על ידי הצרכנים.

החברה מפעילה גם תוכניות איסוף חדשניות ביותר עבור פסולת מורכבת במיוחד, כגון כלים חד-פעמיים, ציוד מגן ובטיחות ואפילו צעצועים ישנים. במודל זה, שאיננו ממומן על ידי יצרנים, החברה מזמינה ארגונים לרכוש את שירותי המיחזור עבור הפסולות שהם יוצרים. קופסאות המיחזור בהן נאספת הפסולת הזו, אשר נקראות "Zero-Waste Boxes", נמכרות בקטלוגים נבחרים בהם נמכרים המוצרים עצמם. כך למשל, ניתן לרכוש קופסאות למיחזור כלי כתיבה או קלסרים ישנים, באתר Staples האמריקאית, בזמן שקונים את המוצרים המשרדיים השונים.

החברה הוקמה בשנת 2001 על ידי טום זאקי וחברו ג'ון בייר. טרהסייקל נכללת ברשימת 100 החברות החדשניות ביותר של "Red Herring Magazine" וזכתה בפרסים סביבתיים ובסיקור רב בזכות השילוב בין עשייה סביבתית לחברתית בליבת המודל העסקי שלה. נכון לאמצע 2014, מלבד לפעילות החברה בארצות הברית, יש לה נציגויות ב-22 מדינות.

דוגמאות למוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ארנקים, תיקים, עפיפונים ווילונות אמבטיה העשויים מאריזות ממותגות.
  • דשן טבעי המבוסס על ורמיקומפוסט נוזלי (זבל תולעים אדומות הניזונות מפסולת אורגנית). הדשן ארוז בבקבוקי משקה משומשים.

פעילות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011 החלה טרהסייקל לפעול גם בישראל[1] תוך שיתוף פעולה עם חברת "שטראוס גרופ". הנציגות הישראלית פועלת למיחזור שקיות חטיפים[2], בדומה לפעילות חטיבת שקיות החטיפים שלה בארצות הברית, עם פריטו-ליי העולמית. החל מפברואר 2014, כחלק מאותו שיתוף פעולה, נאספים בישראל, לצורכי מיחזור, גם גביעים של מעדני חלב ויוגורטים.

במאי 2014 התווסף לפעילות הישראלית איסוף של קרטוני חלב ומיכלי קרטון של משקאות חלב. זאת, בשיתוף פעולה עם מחלבות "טרה".

החומרים שנאספים בישראל מועברים למיחזור במפעלים מקומיים, שם הם נגרסים ומותכים לכדי פתיתים, מהם מיוצרים חומרי הגלם בהמשך. באופן זה, המוצרים הופכים לחומרי גלם לשימוש בתעשייה, במיוחד לייצור משטחים.

בשנת 2015 הפסיקה טרה סייקל את פעילותה בישראל בשל אי שיתוף פעולה מצד החברות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]