טרייר אמריקאי חסר שיער

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טרייר אמריקאי חסר שיער
American Hairless Terrier
ארץ מוצא ארצות הבריתארצות הבריתארצות הברית
קבוצה טריירים
תכונות
משקל 12-5 ק"ג
גובה כתפיים 25-40 ס"מ
תוחלת חיים 14-16 שנים

טרייר אמריקאי חסר שיעראנגלית: American Hairless Terrier;ראשי תיבות: AHT), המכונה גם טרייר אמריקאי קירח הוא גזע כלבים ממשפחת טריירים, שמקורה בארצות הברית.

בבסיס הגזע עמדו גורים אשר נולדו ללא שיער אצל כלבי ה- Rat terrier, ציידים מצוינים של חולדות ומכרסמים קטנים, אשר נפוצים מאוד בארצות הברית. מדובר בכלבים חכמים, אנרגטיים, קלים לאילוף ובעלי אופי מצוין.

טריירים אמריקאים חסרי שיער הפכו עם השנים לכלבי משפחה פופולריים והם מתאימים במיוחד לאנשים עם אלרגיה לפרוות כלבים.

הודות לאינטליגנציה ויכולת פיזית גבוהה כלבים מגזע זה מרבים לקחת חלק בתחרויות שונות כגון: אג'יליטי, ריקודים עם כלבים ועוד.

תיאור הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה גוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלב פעיל ואטלטי, בעל שרירים מפותחים. גובה ממוצע - 25-40 ס"מ;

פרופורצית מועדפת אורך-גובה 10:9; גודל הראש פרופורציונלי לגודל הגוף.

אוזניים - עומדות (הסטנדרט מתיר גם ואריאציות אחרות[1]); שיניים - סט מלא, להבדיל מכל שאר גזעים ללא שיער. עור: לטרייר אמריקאי חסר השיער לא פחות מ-28 גוונים שונים, אשר כוללים בדרך כלל צבע עיקרי (שחור, חום, לבן וכו') וכתמים בצבעים נוספים בגדלים שונים; בנוסף, כלבים אשר נולדים עם הפרווה, מאושרים על ידי הסטנדרט כזגעיים. כל הגורים נולדים כאשר הם מכוסים על ידי פרווה קצרצרה, אותה מאבדים עד גיל 6-8 שבועות.

העור של הכלבים דורש הגנה מפני השמש בדיוק כמו העור של בני אדם, לכן בימי קיץ חובה למרוח את העור של החבר על ארבע בקרם הגנה לפני טיול ארוך.

יכולת פיזית ותנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדובר בכלבים אתלטיים, בעלי יכולת פיזית גבוהה יחסית לגודלם, כולל יכולת קפיצה מרשימה.

טרייר אמריקאי חסר השיער בדרך כלל נע בקלילות, תנועותיו טבעיות וחלקות.

תכונות אופי והתנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלב אנרגטי, בעל אינטליגנציה גבוהה, זריז וסקרן. טריירים מהסוג הזה ניתנים לאילוף בצורה טובה.

לטריירים חסרי השיער יצר ציד די גבוה, אך העדר פרווה הופך אותו לפגיע יותר ולא מתאים לשמש צייד. יחד עם זאת, אין להתפלא אם כלב כזה יחסל עכבר או חולדה.

הכלבים האלה נהנים להימצא בחברת בני אדם וללוות אותם בעת פעילות גופנית.

היסטורית הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלבי ה-Rat terrier הובאו לארצות הברית מאנגליה בסוף המאה ה-19 ושימשו לציד חולדות ומכרסמים קטנים אחרים בהצלחה רבה. כלבים מגזע זה "עובדים" גם היום בחוות ברחבי ארצות הברית ומחסלים חולדות ועכברים.

בשנת 1972 כלבת ה-Rat terrier מלואיזיאנה, המליטה, בין השאר, גורה ללא פרווה. משפחה בשם סקוט אימצו את הגורה וקראו לה ג'וזפינה. בני הזוג סקוט החליטה לנסות ולקבל המלטה של גורים חסרי שיער באמצעות סלקציה. ב-1983, לאחר מספר המלטות של גורים עם פרווה, הם הצליחו לקבל גורים "ערומים". הגזע החדש נולד.

במהלך השנים, גזע של טריירים חסרי השיער התפתח והתבסס בעולם הכלבנות המתועדת של ארצות הברית. כעבור 26 שנה, ב-2009, נוסד המועדון הרשמי של הגזע,

American Hairless Terrier Club of America ;ראשי תיבות: AHTCA.

הגזע הוכר על ידי ההתאחדות האמריקאית לכלבנות (אנגלית: American Kennel Club) ב-2016.

עם השנים, הטריירים ה"קרחים" עשו את הדרך לאירופה וליבשות נוספות. נכון להיום, הגזע אינו מוכר על ידי הפדרציה הבינלאומית לכלבנות

צרפתית: Fédération Cynologique Internationale; ראשי תיבות: FCI), אך נמצא ברשימת הגזעים המועמדים לכך. לארגונים החברים ב-FCI הזכות להכיר בגזע ברמה של הפדרציה המקומית. נכון להיום, הגזע מוכר ביותר מ-20 מדינות, ביניהן ארצות הברית, קנדה, צ'כיה, פולין, רוסיה, אוקראינה, פינלנד ועוד.

טרייר אמריקאי חסר שיער בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרייר חסר השיער המתועד הראשון הגיע ארצה ב-2016. באותה השנה הגזע הוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות;ראשי תיבות: הי"ל. בגלל שהגזע לא מוכר עדיין על ידי ה-FCI, כלבים מהגזע נרשמים בספר גידול חיצוני של ההי"ל.

החל מ-2016 הטריירים ה"קרחים" לוקחים חלק בתערוכות של המועדון הטריירים הישראלי ותערוכות בינלאומיות של ההי"ל.

בתמונה: אלופת ישראל ראשונה מגזע טרייר אמריקאי חסר שיער, Wudnway Daniel Dream.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סטנדרט הגזע המלא, American Hairless Terrier AKC Breed Standard, American Hairless Terrier Club of America (באנגלית)