טרנסוואל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טרנסוואל
Transvaal
Flag of Transvaal.svg Coat of Arms of the South African Republic.png
דגל סמל
טרנסוואל (בכתום) לצד יתר מחוזות דרום אפריקה (בצהוב)
המנון לאומי Transvaalse Volkslied
יבשת אפריקה
עיר בירה פרטוריה
25°44′42″S 28°11′25″E / 25.74500°S 28.19028°E / -25.74500; 28.19028קואורדינטות: 25°44′42″S 28°11′25″E / 25.74500°S 28.19028°E / -25.74500; 28.19028
משטר רפובליקה
הקמה
תאריך

1843
פירוק
תאריך
מלחמת הבורים השנייה
1902
ישות יורשת איחוד דרום אפריקה

טרנסוואל (Transvaal, נהגה "טרנספאל") הייתה מדינה עצמאית של מתיישבים בורים שהתקיימה במחצית השנייה של המאה ה-19 בדרומה של יבשת אפריקה. עם תבוסתה במלחמת הבורים (1899-1902) נכבשה המדינה בידי האימפריה הבריטית, והייתה לאחת הפרובינציות שהרכיבו את "איחוד דרום אפריקה" (לימים רפובליקת דרום אפריקה).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רפובליקה בורית עצמאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת הבורים

בשנות ה-30 וה-40 של המאה ה-19 החל גל נדודים גדול של משפחות מתיישבים בורים ממושבת הכף (בקצה הדרומי של יבשת אפריקה) צפונה לעומק היבשת, על רקע חיכוכים עם השלטון הבריטי במושבה. הבורים חיפשו אחר שטחים חופשיים משלטון בריטי, בהם יוכלו להתיישב ולקיים את אורח חייהם המסורתי של עבודת אדמה ואמונה בתנ"ך. עם מציאת השטחים המתאימים, הצליחו ללא קושי להביס את שרידי שבטי הילידים שישבו במקום, ולהתיישב בו. ב-1852 הגיעו כמה אלפי משפחות בוריות להסכם עם השלטון הבריטי על הכרה בעצמאותו של האזור שמצפון לנהר ואל, שטח שנקרא טרנסוואל (= מעבר לוואל). במקביל, הכירו הבריטים בעצמאות האזור שבין הנהרות ואל ואורנג', שם הוקמה מדינת אורנג' החופשית.

ב-1856 הכריזו הבורים על שטח טרנסוואל כרפובליקה, תחת השם הרפובליקה הדרום אפריקניתהולנדית: Zuid-Afrikaansche Republiek - ZAR, שם שאין לבלבל בינו לבין רפובליקת דרום אפריקה - היא מדינת דרום אפריקה המודרנית). כבירת המדינה הוכרזה העיר פרטוריה.

הרפובליקה הדרום אפריקנית נהנתה מעצמאות במשך שני עשורים, עד שב-1877 הכריזה האימפריה הבריטית על סיפוח טרנסוואל, בעילה הרשמית של הגנת הבורים מפני ממלכת הזולו ההולכת ומתעצמת, עם צבאה החזק באזור. הבורים סירבו לראות בסיפוח הבריטי ישועה, והתמרדו. ב-16 בדצמבר 1880 הכריז המנהיג הבורי פול קרוגר על עצמאותה המחודשת של הרפובליקה הדרום אפריקנית, דבר שנתן את האות לפרוץ "מלחמת העצמאות של טרנסוואל", הידועה גם כ"מלחמת הבורים הראשונה". לאחר מספר חודשי לחימה הצליחו כוחות הקומנדו של הבורים הנחושים להביס את הצבא הבריטי האימפריאלי. ב-1881 נחתמה "אמנת פרטוריה" המכירה בשלטונם העצמי של הבורים, וב-1884 אושררה עצמאותם ב"אמנת לונדון", המכירה בעצמאות הרפובליקה הדרום אפריקנית, עם הסדרים הנותנים לבריטים שליטה מסוימת בכלכלה וביחסי החוץ של המדינה.

ב-1886 התגלו מרבצי הזהב הגדולים והעשירים בעולם בשטח טרנסוואל, באזור אגן ויטווטרסרנד שמדרום לפרטוריה. הבהלה לזהב החלה, עם רבבות מהגרים הזורמים לאזור ביניהם מתיישבים בריטים ממושבת הכף, פועלים שחורים מבין ילידי האזור, וכן מהגרים רבים מאירופה. במרכז שונית הזהב פרצה וצמחה במהירות העיר יוהנסבורג, שאוכלסה בעיקר במהגרים זרים שבמהרה עברו במספרם את מספר הבורים המקומיים. חילוקי הדעות והחיכוכים בין השלטונות הבוריים ובין התושבים הזרים (ובעיקר הקבוצה הדומיננטית של בעלי זכיונות הכריה הבריטים) לא איחרו לבוא, ושימשו עילה לבריטים לנסות שוב להשתלט על שטחי הבורים ולספחם לאימפריה בטרם יעשו זאת אימפריות אירופיות אחרות. לאחר שנכשלו כל המאמצים הדיפלומטים למנעה, פרצה ב-1899 מלחמת הבורים השנייה, בה נלחמו זו לצד זו טרנסוואל ומדינת אורנג' החופשית נגד האימפריה הבריטית.

הבריטים הגיעו הפעם מוכנים יותר למערכה, לאחר גיוס כוחות נרחב מכל רחבי האימפריה. לאחר חודשים אחדים של הצלחות צבאיות לבורים גברה העוצמה האימפריאלית, הבורים ניגפו ושטחיהם נכבשו על ידי הבריטים. מלחמת הגרילה שניסתה האוכלוסייה הכבושה לנהל כנגד הכובש הבריטי דוכאה ביד חזקה, תוך שימוש בטקטיקת אדמה חרוכה ומאסר אוכלוסייה אזרחית במחנות ריכוז. בתום המלחמה בשנת 1902 נותרה אדמת טרנסוואל חרוכה וחרבה, ואוכלוסייתה מובסת ומושפלת. הבריטים לקחו על עצמם את פיצוי האוכלוסייה ושיקום הכלכלה, בעיקר תעשיית המכרות.

איחוד דרום אפריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל דרום אפריקה בשנים 1928-1994, כולל בתוכו את דגל טרנסוואל בצד דגלי אורנג' ובריטניה)

טרנסוואל המשיכה להתקיים כמחוז בשליטה בריטית עד 1910, אז אוחדו טרנסוואל ומדינת אורנג' החופשית עם מושבת הכף ליצירת "איחוד דרום אפריקה" - ישות מדינית עצמאית במסגרת חבר העמים הבריטי (לימים רפובליקת דרום אפריקה, לאחר ההתנתקות מהכתר הבריטי). במדינה החדשה הייתה טרנסוואל לאחד מארבעת המחוזות האדמיניסטרטיביים (פרובינציות) שהרכיבו אותה. פרטוריה, בירתה של טרנסוואל, נקבעה כבירת דרום אפריקה - תואר אותו חלקה עם בלומפונטיין, בירת מדינת אורנג' החופשית וקייפטאון, בירת מושבת הכף.

טרנסוואל המשיכה להתקיים כמחוז עד 1994. עם פירוקו של משטר האפרטהייד והעברת השלטון מידי המיעוט הלבן לרוב השחור נקבעה חלוקה אדמיניסטרטיבית חדשה של מחוזות המדינה, שבמסגרתה חולק שטח טרנסוואל לארבעה מחוזות חדשים: חאוטנג, לימפופו, נורת'-ווסט ומפומלנגה. טרנסוואל אינה קיימת עוד כישות מדינית או אדמיניסטרטיבית, אך עדיין נוהגים להתייחס אליה כאזור גאוגרפי.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטח טרנסוואל משתרע בין נהר ואל בדרום ונהר לימפופו בצפון, וכולל את ליבה הפוליטי והכלכלי של דרום אפריקה - גוש פרטוריה ויוהנסבורג רבתי (אזור המהווה היום את פרובינציית חאוטנג).

כמדינה וכמחוז היא גבלה:

בתקופת האפרטהייד נכללו בשטח טרנסוואל (למעשה, נגזרו ממנה) שישה מבין עשרת הבנטוסטנים שיצר השלטון עבור עמי הילידים: ונדה, קוואנדבלה, גאזאנקולו, לבווה, קאנגוואנה, ומרבית שטח בופוטאצוואנה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]