יוקולסאו אאו פיולום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יוקולסאו אאו פיולום
זרימתו של יוקולסאו אאו פיולום במכתש שלמרגלות מפל הפרגילספוס (Hafragilsfoss)
זרימתו של יוקולסאו אאו פיולום במכתש שלמרגלות מפל הפרגילספוס (Hafragilsfoss)
אורך 206 ק"מ
ספיקה ממוצעת 183 מ"ק לשנייה
אגן ניקוז 7,380 קמ"ר
מוצא הקרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull) שבדרום-מזרח איסלנד
יובלים Kreppa עריכת הנתון בוויקינתונים
שפך הפיורד יוכסארפיורדור (Öxarfjörður) (ים גרינלנד)
מדינות באגן הניקוז איסלנד
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
מפלי דטיפוס שעל יוקולסאו אאו פיולום, 2008

יוקולסאו אאו פיולוםאיסלנדית: Jökulsá á Fjöllum) הוא הנהר השני באורכו באיסלנד. אורך הנהר 206 קילומטרים והוא מנקז שטח של 7,380 קמ"ר (הנהר עם אגן הניקוז הגדול ביותר באיסלנד). ספיקתו הממוצעת של הנהר היא 183 מ"ק לשנייה.

מוצאו של יוקולסאו אאו פיולום הוא הקרחון הגדול ביותר באיסלנד — ואטנאיוקול (Vatnajökull), שנמצא בשטח הפארק הלאומי ואטנאיוקול בדרום-מזרח הארץ. מהקרחון הנהר זורם צפונה אל רמת איסלנד. עם כניסתו לרמה, הוא זורם ברכס ההרים קוורקפיול (Kverkfjöll), שם התוואי שלו מהווה את גבולם המזרחי של שדות הלבה הנרחבים הולוהּראון (Holuhraun) ואודדהּראון (Ódáðahraun). בהמשך, הנהר יוצר ברמה את המפלים סלפוס (Selfoss), דטיפוס (Dettifoss) והפרגילספוס (Hafragilsfoss). דטיפוס הוא המפל הגדול ביותר באירופה.

יוקולסאו אאו פיולום יוצא לשפלה בצפון-מזרח הארץ. באזור זה, אפיקו של הנהר מסתעף לדלתה והתוואי שלו משתנה באופן תדיר. יוקולסאו אאו פיולום נשפך אל ים גרינלנד בפיורד יוכסארפיורדור (Öxarfjörður).

היסטוריה גאולוגית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוואי הנהר יוקולסאו אאו פיולום עוצב במידה רבה על ידי מרוצות קרחון — שיטפונות אדירים שמקורם בהתכת הקרחון ואנטאיוקול כתוצאה מהתפרצותו של הר הגעש התת-קרחוני ברדרבונגה. שלושת השיטפונות שחרצו את תוואי הנהר ברמת איסלנד התרחשו לפני 9,000, 5,000 ו-2,000 שנה, ויחד הם ארכו ימים ספורים בלבד.

השיטפונות יצרו בתוואי הנהר את המפל הגדול באירופה — דטיפוס, וכן את הקניון יוקולסאורגליופור (Jökulsárgljúfur) שהמפל נופל בו ואת הקניון אאוסבירגי (Ásbyrgi). בשיא השיטפונות, ספיקתו של זרם הנהר הייתה 900,000 מ"ק לשנייה (לשם השוואה, ספיקתו הממוצעת של הנהר אמזונאס היא 209,000 מ"ק לשנייה).

בעידנים גאוגלוגיים קדומים, הפיורד יוכסארפיורדור (Öxarfjörður) בצפון-מזרח איסלנד — בו הנהר נשפך אל ים גרינלנד — חדר עמוק יותר מאשר היום אל היבשה. יוקולסאו אאו פיולום הקטין את עומק חדירת הפיורד ליבשה על ידי גרופת החול שהביא מרמת איסלנד ויצר שטח משולש בגודל 300 קמ"ר בשם סנדור (Sandur), בו האפיק שלו מסתעף לדלתה לפני השפיכה לים. בגלל הקרקע החולית, אפיקו של הנהר באזור משתנה תמיד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]